Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

29. Gemlik Zeytini Şenliği’nde hem üreticiler hem de bayan teşebbüsçüler meydandaki yerini aldı


29. Gemlik Zeytini Şenliği’nde hem üreticiler hem de bayan teşebbüsçüler meydandaki yerini aldı

Bu yıl 29. defa kapılarını açan Milletlerarası Gemlik Zeytini Şenliği yarışlar, danslar, söyleşiler ve konserlerle büyük bir coşkuyla devam ederken Gemlik’in yerli üreticileri için de stantlar açıldı. Üreticiler kendi imalatı olan zeytini iştirakçilere tanıtma fırsatı yakaladı.

“Festival ilaç üzere geldi”

Gemlik’in yöresel tatlarını standına taşıyan Ayşe Aksoy, 2. kere şenliğe katıldığını belirterek “Bu 2. dönemimiz. Daha devamını bekliyoruz. Konut eriştelerimiz var. Köy ekmeklerimiz var. Lokumlarımız var. Daima kendi üretimlerimiz. Yani kendimiz yapıyoruz daima. Alışılmış ki hoş bir şey. Halkımıza bir takviye. Yarar oluyor alışılmış ki satışlara, ilaç üzere geliyor. Allah razı olsun” dedi.

“Başkanımızın takviyesiyle eserlerimizi tanıtma fırsatı yakaladık”

Diğer bir üretici Ramazan Yıldırım da standında kendi üretimleri olan zeytinyağı eserlerine yer verdi. 400 yıldır zeytin ve zeytinyağı ürettiklerine dikkat çeken Yıldırım, “Belediyemiz çiftçilerimize takviye olsun diye bu türlü standlar verdi. Belediye Liderimiz Mehmet Uğur Sertaslan’a çok teşekkür ediyoruz. Zeytinlerimizi tanıtıyoruz. Dışarıdan gelen beşerler da oluyor. Onlara Gemlik zeytinini tattırıyoruz. Bizim için hoş bir şey oluyor. Markamızı tanıtmış oluyoruz” formunda konuştu.

“Zeytinimizin lezzetinde iddialıyız”

Gemlik’in en eski köylerinden biri olan Engürücük köyünden gelerek stant açan öteki bir satıcı Selçuk Yanlışsız ise zeytin ve zeytinyağı üretiminde savlı olduklarını belirterek, “Uğur Liderimize teşekkür ederiz. Bize dayanaklarından ötürü. Üreticiden tüketiciye iletiyoruz biz zeytinlerimizi ve kalitemiz noktasında da iddialıyız. Köyümüz zeytiniyle bilinen bir köy. Meyvecilik yok denecek kadar az. Zeytinliklerimiz atadan dededen kalma. Lezzetimiz de buradan geliyor” dedi.

“Kadınlara öncü olabilmek için stant açtım”

Tarhanadan, zeytinyağlı kreme, zeytinyağından erişteye kendi el emeği eserlerini satan Melek Düşmez, bayanlara takviyesi arttırmak ve bayanların her alanda yer aldığını göstermek için stant açtığını söyledi. Gemlik Umurbey köyünden gelen Düşmez “Gemlik zeytininin esasen özelliğini biliyorsunuz. Büsbütün dünyaca ünlü bir zeytinimiz var. Allah’ımıza bin şükür. Bizi bu topraklarda yetiştirmiş. Ben mahsulümü kendim topluyorum, satışını da kendim yapıyorum. Topraktan bize bizden halka katkısız bir halde kendimiz ne yiyorsak onu satıyoruz” diye tabir etti.

“Kadın dernekleri de şenlikte yerini aldı”

Festivalde bayanlar da unutulmadı. İskele Meydanı’nda bayan dernekleri için özel bir alan ayrıldı. Umurbey Bayan Teşebbüsü Derneği, Küçük Kumla Bayan Derneği, Büyük Kumla Bayan Derneği katkısız, doğal ve mesken yemeklerini halkla buluşturdu.

“Derneğimizle birlikte köyün çehresi de değişti”

Bir yıl evvel bayanların ortak fikri ile kurulan Umurbey Bayan Teşebbüsü Derneği, tarihi bir köy olan Umurbey’de bayanların gücünü tekrar ortaya çıkmasını sağladı. Dernek lideri Nesrin Ünlü dernek ile birlikte köyün çehresinin değiştiğini belirterek, “Kuruluşumuzu yaptık. Ondan sonra faaliyetlere başladık ki oysa o kadar muhtaçlık varmış da biz farkında değilmişiz. Yani kurallar bizi gerimizden daima itekledi. Biz bir yıl içinde bir işletme haline geldik. Erkek hegemonyasında olan esnaf bayanlı, erkekli oldu. Bu sefer çarşıdaki lisan kültürü de gelişti.” dedi.

“Derneğimiz sayesinde eşlerimizden para istemiyoruz artık”

Belediyenin sunduğu bir proje ile dernekleşmeye giden bir bayan hikayesi de Büyük Kumla’dan. Büyük Kumla Bayan Derneği lideri Süreyya Bayrak projenin hayata geçmesi ile bayanların hayatında büyük bir değişiklik yaşandığına işaret ederek “Yani eşlerimizden hiç değilse para istemiyoruz. Kendi çıkarımızla yaşamak daha hoş. Biz varız burada, bir köyümüz var diyoruz artık” dedi.

“Ne işiniz var diyenler bile mutlular”

Kuruldukları andan itibaren bayanlar için yeni imkanlar yaratan bir öbür dernek de Küçük Kumla Bayan Derneği oldu. Dernek lideri Kamile Pekel, bilhassa geçim ıstırabı yaşayan bayanlara ve ailelere dayanak olmak için bu projeye başladıklarına dikkat çekerek “Hem konutlarımıza bir nebze olsun katkıda bulunmak maksadıyla hem de muhtaçlığı olan ailelere dokunmak emeliyle kuruldu. Belediyemizin bize temin ettiği hoş bir bahçemiz var. Orada kahvaltı veriyoruz. Kendi eserlerimizi yapıyoruz, servis ediyoruz. Ne işiniz var diyenler bile şu an yaptığımız işten o kadar memnunlar ki ve olumlu bakıyorlar ki hem köyümüzü tanıtmış olduk, hem kendi ailemize de katkıda bulunmuş oldu” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir