Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

8. Akçalar-Fadıllı İncir Şenliği renkli geçti


8. Akçalar-Fadıllı İncir Şenliği renkli geçti

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 8. Akçalar-Fadıllı İncir Şenliği renkli anlara sahne oldu. ‘En güzel incir yetiştiricisi’ ve ‘İncirli lezzetler’ müsabakalarında dereceye girenlerin ödüllendirildiği aktiflikte ünlü sanatçı Hikaye Gürman da verdiği konserle izleyenleri coşturdu.

Nilüfer Belediyesi mahallî üreticiyi desteklemek ve yöresel eserleri geniş kitlelere tanıtmak gayesiyle gerçekleştirdiği şenliklere bu kere Akçalar-Fadıllı İncir Şenliği ile devam etti. Bu yıl birinci kere Akçalar’daki göl kıyısında eşsiz tabiat görüntüsü eşliğinde gerçekleşen şenlik renkli anlara sahne oldu. Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, CHP Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan, Erkan Aydın, geçmiş periyot Nilüfer Belediye Lideri ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey’in de katıldığı şenliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Başkan Turgay Fazilet stantları ve satış ünitelerini gezerek bölge üreticisiyle sohbet etti. Nilüfer Halk Dansları’nın oyunlarıyla renklenen şenlikte açılış konuşmalarını Fadıllı Muhtarı Cemal Kargılı ve Akçalar Muhtarı Salih Avcil yaptı. Her iki muhtar da Lider Fazilet ve Nilüfer Belediyesi’ne katkılarından ötürü teşekkür etti. Üreticilere bereketli bir hasat devri dileyen Lider Turgay Fazilet de , “Biliyorsunuz incir, iklim özellikleri nedeniyle az sayıda ülkede yetişen değerli bir meyve, Türkiye de incirin yetiştiği seçkin ülkelerden biri. Bursa siyahı olarak anılan kara incir 2018 yılında coğrafik işaret tescili almış bir eser ve en çok yetiştiği bölgelerden biri de Nilüfer. İncirimiz dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor” dedi.

Nilüfer’de Akçalar, Fadıllı, Ayva, Konaklı, Gölyazı ve Balıklı üzere havzalarda çok kıymetli incir yetiştiğini belirten Fazilet, “Nilüfer Belediyesi olarak biz de bölgemizde üretilen eserlerin tanıtılması ve markalaşması gayesiyle çalışmalar yapıyoruz. Bu şenliğin maksadı da bu. Klâsik hale getirdiğimiz bu şenlikle, Türkiye üretiminin büyük kısmı Bursa’da gerçekleşen siyah inciri daha çok tanıtmak ve incir üreticisine dayanak olmak istiyoruz. Dilerim çiftçimiz, üreticimiz çok bereketli bir hasat periyodu geçirerek emeğinin karşılığını alır” diye konuştu.

Festivalin bölgedeki siyah incirin tanıtılması açısından çok kıymet taşıdığını söz geçmiş periyot Nilüfer Belediye Lideri ve CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey de, incirin bölgedeki çiftçilerin geçim kaynağı olduğunu söyledi. İncir ile farklı eserler üretilerek pazarlamanın bölgeye daha çok paha katacağını tabir eden Bozbey, bu çeşit şenliklere bölge halkının sahip çıkması gerektiğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özkan ile Erkan Aydın da Bursa’nın ziraî zenginliğine dikkat çekerek, üreticilerin düşüncelerini yakından takip ettiklerini söz ettiler.

Konuşmaların akabinde şenlikte müsabakalara geçildi. ‘En uygun incir yetiştiricisi’ yarışında 10, ‘İncirli Lezzetler’ müsabakasında ise 11 kişi yer aldı. Heyetin zorlandığı kıymetlendirme sonucunda dereceye girenler ödüllendirildi. ‘En düzgün incir yetiştiricisi’ müsabakasında birinci Ülker Koçoğlu, ikinci Erdem Diker, üçüncü de Gökhan Arıcı oldu. ‘İncirli Lezzetler’ müsabakasında ise birinciliği incirli yaş pastayla Tülay Yılmaz Aydoğan alırken, Şaziye Yılmaz incirli revani ile ikinci, Sevgi Vatan da zeytinyağlı bonfileyle üçüncü oldu. Dereceye girenler mükafatlarını Nilüfer Belediyesi Meclisi Üyesi Osman Günay, Fadıllı Muhtarı Cemal Kargılı ve Akçalar Muhtarı Salih Avcil’in elinden aldı.

Festivalde Bursa Vilayet Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Gayret Kısım Amirliği üyeleri de kısa bir sunum yaparak mevzuya dikkat çekti.

Etkinlikte ayrıyeten Akçalar Softbol Bayan Kadrosu ve kickbos branşında dereceye giren atletler da Lider Fazilet ve Mustafa Bozbey tarafından ödüllendirildi.

Ödül merasiminin akabinde Nilüfer Roman Orkestrası sahne aldı. Sergiledikleri performansla orkestra bölge halkına keyifli anlar yaşattı.

Etkinliğin finalinde Türk pop ve flamenko müzikçisi,Öykü Gürman sahne aldı. Sahnedeki samimi duruşu ve içtenliğiyle hayranlarının gönlünü fetheden Gürman, izleyenlere mükemmel anlar yaşattı. Nilüfer Belediyesi’ne hayranlarıyla buluşturduğu için teşekkür eden Gürman’a, Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan çiçek vererek teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 Kültür sanat

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir