Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Afyonkarahisar’daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler


Afyonkarahisar’daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler

Afyonkarahisar’ın 100 yıl evvel işgalden kurtarılması için başlatılan Büyük Taarruz’un yaşandığı bölgede, alan kılavuzluğu yapan Hasan Özpınar, bir müddet evvel, Yunan askerlerine ilişkin olduğu belirtilen miğfer ve çok sayıda mermi buldu.

Araştırmalarında elde ettiği fotoğraf ve dokümanlarla Büyük Taarruz ile ilgili kitaplar kaleme alan Hasan Özpınar, işgal altındaki Afyonkarahisar’da Türk Askeri’nin Yunanlara karşı Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kalecik Sivrisi, Tınaztepe ve Çiğiltepe’de verdiği çabadan 100 yıl sonra ortaya çıkan miğferi ve mermileri anlattı.

“Yıllardır araştırmalarımız devam ediyor”

DHA’nın haberine nazaran; Özpınar, topraktaki araştırmalarında Yunanlara ilişkin miğfer, mermi ve çok sayıda eşyaya hala rastlanabildiğini belirterek şöyle konuştu:

“30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılının yaşandığı bugünlerde biz de tekrar o periyoda dair koleksiyonumuzda bulunan değerli bir eserimizi sergilemek istedik. 100 yıl evvel Afyonkarahisar Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruz sonrası 27 Ağustos’ta kentimiz düşman işgalinden kurtarıldı.

Kalecik Sivrisi, Beytepe, Belentepe, Tınaztepe ve Çiğiltepe sınırlarında çok büyük uğraşlar verildi. Bu uğraşlar sonucunda ölen Yunan askerleri oldu. Bizim de yıllardır bu hususta araştırmalarımız devam ediyor.

Araziyi gezerken gördüğümüz metal kesimi dikkatimizi çekti. Toprağın içerisinde karşıt dönmüş ve içine toprak dolmuş Yunan askeri miğferi olduğunu gördük.”

“Onlarca patlamış, patlamamış mermiyi görmek mümkün”

Geçen süreçte miğferde kar, yağmur üzere doğal nedenlerin deformasyona sebep olduğunu lisana getiren Özpınar, “Kurtarabildiğimiz kadarıyla koruma ettik. Miğfer 1910’lu yıllardan itibaren Yunan ordusunda kullanıyor.

Ön kısmında çift başlı kartal, haç kabartmasıyla o periyodun kraliyet ve ordusuna ilişkin arma olduğunu görüyoruz. O periyot Yunan askerlerinin hepsi bu miğferi kullanmıyor.

Sadece özel birlikler kullanıyor. Yerde Yunan askeri mermilerine de rastlamak mümkün. Çeşitli kalibrelerde onlarca patlamış, patlamamış mermiyi görmek mümkün. Bunlar da koleksiyonumuzda yerini aldı.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 , , Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir