Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Akkuyu NGS’de 55 Türk Mühendis Daha İşbaşı Yaptı


Akkuyu NGS’de 55 Türk Mühendis Daha İşbaşı Yaptı

İşletim işçisine yönelik eğitim programını tamamlayan 55 Türk uzman, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) alanında çalışmaya başlamıştır. Akkuyu NGS’de çalışmak üzere nükleer mühendislere yönelik eğitim programına katılan genç uzmanlar, yükseköğrenimlerini Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (NRNU MEPhI) ve St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’nde (SPBPU)tamamlamıştır.

Sahada çalışmaya başlayan genç uzmanlar bir adaptasyon programından geçerek insan kaynakları siyaseti, profesyonel gelişim fırsatları ile iş güvenliği ve sıhhati konusunda bilgilendirildiler.

Uzmanların NGS alanındaki birinci iş günlerinde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin teknik ve işçi daire liderleri genç mühendislerle bir ortaya gelmiştir. Operasyonlardan Sorumlu Teknik Yönetici Yardımcısı Sergey Kozyrev, yeni çalışanlara imal kademesindeki nükleer santralin çeşitli atölye ve kısımlarının nasıl çalıştığı ve nükleer santrallerde teknolojik süreçlerin yürütülmesinin getirdiği özel sorumluluklar hakkında bilgi vermiştir. İnsan Kaynakları Yöneticisi Andrey Pavlyuk ise genç uzmanlara nükleer sanayide profesyonel gelişimin ön şartı olarak daima eğitim ve ileri eğitim süreçlerini aktarmıştır.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva mevzuya ait olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Her yıl Türk mühendislerinin sayısı ve yerlileşme oranındaki artış, Türk şirketlerini nükleer santral inşasına iştirak konusunda cezbediyor. Nükleer teknolojilerin Rus uzmanlardan Türklere aktarılması, Akkuyu NGS projesinin öncelikli maksadıdır. Rus üniversitelerindeki eğitim programı ve inşaatı devam eden nükleer santralde daha fazla istihdamın sağlanması, 10 yılı aşkın müddettir uygulanan en değerli işçi projelerinden biridir. Genç Türk mühendisler ülkelerinde barışçıl nükleer güç tarihini yazacak ve hayatlarını büyük umutlar vadeden ve aranan bir nükleer teknoloji dalı olan nükleer güç üretimi ile birleştirmek isteyen yeni mezunlara örnek olacaklardır.”

SPbPU 2022 mezunu Mustafa Elaldı ise hususla ilgili şöyle konuştu: “Akkuyu NGS’de çalışmaya başladıktan sonra meslektaşlarımın gerçek profesyoneller olduğunu ve onlardan çok şey öğrenebileceğimi fark ettim. Üniversitede eğitimi tamamladık lakin nükleer kesimde bir uzman için eğitim asla bitmez, daima gelişmemiz gerekir. AKKUYU NÜKLEER’de gelişmek ismine pek çok fırsatım olduğu için memnunum.

NRNU MEPhI 2022 mezunu Aykan Uğural da, “Mezun olduktan sonra alana girmeyi dört gözle bekliyordum. Birinci iş günü, şantiyeyi ve yeni meslektaşlarımı tanıdım. Projenin ölçeğini kendi gözlerimle görünce Rusya’da okuyup Türkiye’nin birinci nükleer santralinde çalışmakla hakikat bir karar verdiğimi de anlamış oldum.” diye konuştu.

NRNU MEPhI 2022 mezunu Semih Avcı ise “İlk iş günü çarçabuk geçti. Hepimiz çok heyecanlandık! Nihayet, Rusya’da 6,5 yıllık eğitimimiz boyunca hazırladığımız gün geldi ve Türkiye’nin birinci nükleer santralinin alanında çalışmaya başladık. Şirket çalışanları bir tanıtım toplantısı düzenleyerek uzun yıllar işletimini sürdüreceğimiz Akkuyu NGS hakkında ayrıntılı bilgi verdiler. Rusya’dan mezun olan ve birkaç yıldır proje üzerinde çalışan Türk mühendislerle tanıştık.

NRNU MEPhI 2022 mezunu Yaşar Buğrahan Küçük de şu sözleri kullandı: “Bu yıl hayatımın en değerli olaylarından biri gerçekleşti; AKKUYU NÜKLEER’in geniş ve samimi grubuna katıldım. Bu türlü büyük bir projenin kesimi olmaktan gurur duyuyorum. Birinci günden itibaren arkadaş canlısı, kocaman bir ailenin parçasıymışım üzere hissettim.”

Akkuyu NGS’ye yönelik işçi eğitim programı 2011 yılında başlamıştır. NRNU MEPhI ‘den244, SPBPU’dan 47 kişi mezun olmuştur. Genç mühendisler, “Nükleer santraller: Tasarım, İşletim, Mühendislik”, “Radyasyon güvenliği” ve “Otomatik proses denetim sistemi” alanlarında uzmanlık ve yüksek lisans diplomalarını aldılar. Hala 51 Türk öğrenci, Rusya’da Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne yönelik uzmanlık eğitimine devam etmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 5 2022 Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir