Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Antalya Büyükşehir’den İlçelere Üzüm Sıkma Makinesi


Antalya Büyükşehir’den İlçelere Üzüm Sıkma Makinesi

Pekmez kazanları üzüm suyuyla dolup taşıyor

Sonbaharla birlikte ilçelerde kış hazırlıkları da başladı. Asmalardan üzümleri toplayan vatandaşlar pekmez imali için kolları sıvadı. Üretimin her anında üreticiyi yalnız bırakmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu en ağır vakitte da üreticilerin yanında yer alıyor. Talep edilen mahallelere üzüm sıkma makinesi gönderen Antalya Büyükşehir Belediyesi sayesinde pekmez kazanları üzüm suyuyla dolup taşıyor.

Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “çiftçi dostu belediyecilik” anlayışıyla hayata geçirdiği projelerle üreticinin yüzünü güldürüyor. Yerelden kalkınma atağıyla üreticilere ekipman takviyesi sağlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, pekmez imali öncesinde de üzüm sıkma makineleriyle vatandaşa dayanak veriyor. Büyükşehir Belediyesi, saatte bir ton sıkma kapasiteli üzüm sıkma makinesini üzüm üretiminin ağır olduğu ilçelere göndererek, vatandaşların kaliteli esere en az zayiatla ve en kısa vakitte ulaşmasını sağlıyor.

SATTE 1 TON SIKMA KAPASİTELİ

Eskiden günlerce uğraş verilerek, bin bir emekle elde edilen üzüm sıkma süreci, saatte 1 ton sıkma kapasiteli üzüm sıkma makinesiyle hijyen bir formda kısa müddette tamamlanıyor. Salkım halinde makineye atılan üzümlerin kısa müddette suyu çıkıyor. Üzüm şırası akabinde kaynatılarak pekmeze dönüştürülüyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kırsal Kalkınma ve Kooperatifçilik Şube Müdürlüğü tarafından Döşemealtı Akkoç Mahallesi’ne gönderilen üzüm sıkma makinesi vatandaşlardan tam not aldı.

MUHTARDAN TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelere üzüm sıkma makinesi gönderdiğini duyduktan sonra talep eder etmez makinenin mahallesine geldiğini söyleyen Akkoç Mahalle Muhtarı Osman Şahin Lider Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Şahin, “Köylümüz makineden çok mutlu oldu. Evvelden çizmelerle akşama kadar üzüm ezeceğiz diye çok yoruluyorduk. Artık ise çok kısa müddette işlerimizi bitiriyoruz. Makine ile bir saatte 1 tondan fazla üzüm suyu çıkarıyoruz. Liderimize teşekkür ederiz. Pekmezimizi tatması için mahallemize davet ediyoruz” dedi.

1 KİLO ZAYIFLARDIK

Akkoç Mahallesi sakini Fatma Partal, evvelden üzüm suyunun nasıl güç koşullarda çıkarıldığını anlattı. Partal, “Tahta hatıllarda çizme giyilerek çuvallara bir sandık üzümü koyup saatlerce çiğnerdik. 40-50 sandık üzümü olan çiğnerken 1 kilo zayıflardık. Artık ise makine sayesine çiğnemesi yok, uğraşması yok. Kimse terlemeden zayiat vermeden eserlerimizi üretiyoruz. Kazanlarımız üzüm suyu ile dolup taşıyor. Sayın Liderimize bize bu makineyi gönderdiği için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YAPMASI BİZDEN TATMASI ONDAN

Yaklaşık 50 yıldır üzüm suyunun çam ağacından oyulmuş hatıllarda çiğnendiğini söz eden 60 yaşındaki Mehmet Partal da üzüm sıkma makinesinin mahallelerine gelmesinden çok keyifli olduğunu söyledi. Partal, “61 yaşına girerken makine geldi. Getirenden götürenden sebep olandan Allah razı olsun. Bir kederden kurtulduk, hayat varmış” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir