Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Atatürk’ün fotoğrafı, dünyanın ‘sanat eseri’ tescilli birinci NFT’si oldu


Atatürk’ün fotoğrafı, dünyanın ‘sanat eseri’ tescilli birinci NFT’si oldu

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Çanakkale Savaşı sonrası kendisiyle birinci röportajı yapan gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın için imzaladığı fotoğraf NFT oldu.

TBMM’de 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü devir Afyonkarahisar milletvekilliği, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ve büyükelçilik misyonlarında de bulunan şair, müellif ve gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın, kendisi üzere şair ve muharrir Osman Atilla’nın isteği üzerine, yaklaşık 70 yıl evvel bu fotoğrafın fotoğrafını çektirdi.

DHA’nın haberine nazaran; 1950’li ve 1960’lı yılların başında Ruşen Eşref’in gönderdiği negatif kopyayı daha sonra milletvekili seçildiği Afyonkarahisar’da birtakım mahallî gazetelerde yayınlayan Osman Atilla, vefatından evvel gazeteci İbrahim Küçükkurt’a ikram etti.

Özel kutuda 14 yıl koruma etti

İbrahim Küçükkurt, fotoğrafı kurucusu olduğu Kocatepe Gazetesi’nde fotoğrafı yayınladı. Küçükkurt, ihtimamla sakladığı negatifi 2007 yılında, o periyot Afyonkarahisar’da muhabirlik yapan Onur Bayram’a verdi. Negatif fotoğrafı ziyan görmemesi için ışık, nem ve vaktin tesirinden yıpranmayacağı özel imal kutuda 14 yıl saklayan Onur Bayram, pandemi sürecinde negatif fotoğrafı bilgisayara aktarıp, olumlu fotoğraf haliyle yan yana getirerek dijital sanat yapıtı oluşturdu.

“Bu tarihi fotoğrafı ‘Photo1918’ ismiyle NFT’ye dönüştürdüm”

Oluşturduğu yeni fotoğrafı NFT’ye dönüştüren Bayram, “Pandemi devrinde NFT sanat yapıtları tanınan hale geldi. En kolay anlatımla NFT, sanat yapıtlarının dijital tapuları olarak açıklanabilir. Elimdeki bu tarihi fotoğrafı ‘Photo1918’ ismiyle NFT’ye dönüştürdüm.” dedi.

Negatif imgenin vakitle bozulacağı ve üzerindeki fotoğrafın silinebileceğinden telaş ettiğini belirten Bayram, negatif fotoğrafı ölümsüz hale getirmek için dijitale aktardığını anlattı.

“Negatifi dijitale dönüştürerek, yok olma riskini yok ettim”

Renkli fotoğraf negatiflerinin 30 yıl içinde renklerini kaybedebildiğini vurgulayan Onur Bayram, tüm negatif fotoğraf manzaralarının vakitle silinebilme riski olduğunu söyledi.

Fotoğrafın tarihi kıssasını anlatmak için Türkçe, İngilizce ve Almanca bir site de hazırlandığını aktaran Bayram, “Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nın çabucak sonrasında imzaladığı fotoğraf, daha o periyot gençliğe olan itimadını gösteriyor. Negatifi dijitale dönüştürerek, yok olma riskini yok ettim. NFT haline getirerek de dijital olarak imzalamış oldum.” diye konuştu.

“NFT Atatürk fotoğrafının, milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu”

‘Photo1918’in dünyada bir devlet tarafından sanat yapıtı olarak tescil edilmiş birinci NFT olduğunu kaydeden Bayram, “Fotoğraf, görüntü ve gibisi yüzbinlerce dijital görsel, her gün NFT’ye dönüştürülüyor. Fakat NFT Atatürk fotoğrafının, öteki milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu. Bu nedenle geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne tescil başvurusu yaparak, ‘Güzel Sanat Yapıtlarına Ait Kayıt Tescil Belgesi’ aldım. Böylelikle Atatürk fotoğrafı NFT’si, dünyanın sanat yapıtı olduğu dokümanlı birinci yapıtı oldu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 27 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir