Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Beloyarsk NGS’ye İlişkin Bn-800 Süratli Reaktörü Birinci Defa Büsbütün Mox Yakıtına Geçti


Beloyarsk NGS’ye İlişkin Bn-800 Süratli Reaktörü Birinci Defa Büsbütün Mox Yakıtına Geçti

Rusya’daki Beloyarsk Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) BN-800 süratli reaktöre sahip 4’üncü Güç Ünitesi şebekeye bağlandı ve planlı bakımın tamamlanmasının akabinde elektrik üretimine devam etti. Kısa müddet evvel yapılan yakıt ikmalinden sonra BN-800 çekirdeğine, tarihte birinci defa büsbütün uranyum-plütonyum karışımı MOX yakıtına yüklendi.

Yakıt demetleri, Doğu Sibirya’nın Krasnoyarsk Bölgesi’ndeki Zheleznogorsk’da bulunan Madencilik ve Kimya Fabrika Kompleksinde tamamlandı.

Zenginleştirilmiş uranyum içeren klâsik nükleer yakıttan farklı olarak MOX yakıt peletleri, nükleer döngü yan eserleri karışımından oluşuyor. Bu karışım, ticari reaktörlerdeki plütonyumla üretilmiş oksit ve uranyum zenginleştirme tesislerinin ikincil atıkları olan, tüketilmiş uranyum heksaflüorürünün (UF6) florinden arındırma sürecinden kaynaklanan tüketilmiş uranyum oksiti içeriyor.

İlk seri MOX yakıt kümesi, Ocak 2020’de BN-800 çekirdeğine yüklendi. Bir yıl sonra santrale birinci tam MOX yakıt ikmali yapıldı. İki tam MOX yakıt ikmalinin akabinde, tüm uranyum yakıt demetleri yenilikçi MOX yakıtı ile değiştirildi.

TVEL A.Ş’nin Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Alexander Ugryumov mevzuya ait olarak şunları söyledi:

“BN-800’ün büsbütün MOX yakıtına dönmesi, nükleer sanayi için uzun vakittir beklenen bir dönüm noktasıdır. Rus nükleer gücü tarihinde birinci sefer, büsbütün uranyum-plütonyum yakıtı ve kapalı nükleer yakıt çevrimi ile süratli bir nötron reaktörünün işletimine geçiyoruz. BN-800’ün geliştirilmesinin ve Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un Madencilik ve Kimya Fabrika Kompleksi eşsiz otomatik yakıt üretim tesisini kurmasının asıl nedeni ve hedefi budur. Parçalanabilir materyallerin geri dönüşümü ve nükleer yakıtın yine üretimine ait ileri teknolojiler, nükleer gücün hammadde stoğunun genişletilmesini, ışınlanmış yakıtın depolanması yerine yine işlenmesini ve atık ölçüsünün azaltılmasını mümkün kılacaktır.”

MOX yakıtının seri toplu üretimi, Madencilik ve Kimya Fabrika Kompleksi alanında 2018’in sonlarında başladı. Bu eşsiz, yüksek seviyede otomatik üretim kısmının lansmanı, Beloyarsk NGS’nin MOX yakıtının birebir vakitte resmi tedarikçisi olan TVEL yakıt şirketinin üstlendiği uyum ile Rus nükleer sanayi kuruluşlarının iş birliği sayesinde gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 7 2022 Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir