Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin Küme Standı Meşher’de Açılıyor


Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin Küme Standı Meşher’de Açılıyor

İstiklal Caddesi sanat durakları ortasında yer alan ve Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher, 14 Eylül 2022 tarihinden itibaren yeni standı Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden hareketle, yurt içi ve yurt dışından toplam 44 sanatkarın 120’ye yakın yapıtından oluşan ve Selen Ansen’in küratörlüğünde düzenlenen stant, 12 Şubat 2023 tarihine kadar görülebilecek.

Antik Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden hareketle kurgulanan Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? küme standı 14 Eylül 2022’de Meşher’de açılacak. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği stantta bir ortaya gelen eserler, bu kadim anlatının sunduğu yansıma, yankılanma, başkalaşma temalarını günümüzün sanatsal ve toplumsal dinamiklerinin ışığında yorumluyor. Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? yurt içi ve yurt dışından olmak üzere toplam 44 sanatkarın 120’ye yakın yapıtına mesken sahipliği yapıyor; ödünç alınan yapıtların yanı sıra, Vehbi Koç Vakfı dayanağıyla bu stant bağlamında çeşitli mecralarda üretilen yapıtlar da yer alıyor. Meşher’in üç katında yer alan stant, 12 Şubat 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Serginin açılışında kelam alan Selen Ansen, standın Ekho ve Narkissos mitinin odağında yer alan başkalaşım kavramından yola çıktığını ve ikililik üzerinde temellendiğini vurguladı. Ansen, Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? standının bu kadim öyküyü betimlemeyi amaçlamadığını, daha çok bu kıssadan, Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşkından geriye kalanlar etrafında kurgulandığını belirtti.

İsmini Emily Dickinson’ın “Ben Hiç Kimseyim! Sen Kimsin?” şiirinden esinlenerek alan stant, ziyaretçileri sayısızca sen(ler), ben(ler), istekler, anlatılar, imgeler ve yaşanmışlıklar ortasında alakaların örüldüğü bir alana davet ediyor. Stant, Ekho ve Narkissos’un mitinin ve mitolojik anlatının döngüsel ve tekerrüre dayalı yapısını benimsiyor. Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin? öykünün geriye bıraktıklarını odağına alarak uzak, geçmiş ya da yabancı şeylerin bize kadar ulaşması ve hayatlarımıza eklenmesi için zorunlu aralıkları vurguluyor.

Görsel, işitsel ve dokunsal boyutların iç içe geçtiği bu alanı oluşturan eserler, ten ve ses, ses ve suret, ben ve öteki, insan ve gayri-insan, maddi ve maddi olmayan şeyler ortasında çeşitli ilişkilenme biçimlerini tecrübe imkânları sunuyor. Bir yandan çağdaş dünyanın yansıma ve yanılsama sorunsallarıyla bağlanırken, öbür yandan tarih boyunca vücut, var oluş/yok oluş, kimlik, temsil ile özdeşleştirilen yüz, ayna, gölge, iz üzere öğelere sanatsal bir bakış sunuyor.

Sanatçılar: Marina Abramović, Erol Akyavaş, Dieter Appelt, Koray Ariş, Eylül Aslan, Levent Aygül, Mehtap Baydu, Deniz Alım, Handan Börüteçene, Elina Brotherus, Betty Bui, Claude Cahun, Aslı Çavuşoğlu, Laurence Demaison, Lee Friedlander, Ryan Gander, Nan Goldin, Jessica Harrison, Camille Henrot, Charles Holland & Elly Ward, Talbot Hughes, John Isaacs, Fatoş İrwen, Gizem Karakaş, Nermin Kura, Marcantonio Raimondi Malerba, Bevis Martin & Charlie Youle, Radenko Milak, İz Öztat, İz & Ra, Evan Penny, Gerhard Richter, Necla Rüzgar, Stéphanie Saadé, Fabrice Samyn, Jenny Saville & Glen Luchford, Yusuf Sevinçli, Ömür Şaşmazer, Ayça Telgeren, Defne Tesal, VOID

Sergiye özel bir kitap

Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?’e eşlik eden yayın standın teşvik ettiği diyalogları sürdürmeyi ve yenilerini yaratmayı amaçlayan bir kitap niteliğinde. Alışıldık stant kataloğu formatından uzaklaşan bu yayın, standın tarihi alt yapısını görünür kılmakla birlikte, standın odaklandığı yansıma, yankılanma, ben, kimse ve öteki temalarını geçmiş ve günümüz ortasında köprüler yaratarak irdeliyor. Standın küratörü Selen Ansen ile Meşher küratörleri Ebru Esra Satıcı ve Şeyda Çetin tarafından derlenen yayının içerdiği görsel ve metinsel kaynaklar ortasında, bu stant bağlamında Cana Bostan ve Fatih Özgüven tarafından kaleme alınan incelemelerin yanı sıra Türkçe’ye birinci sefer çeviri edilen metinler de yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 6 2022 Kültür sanat

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir