Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Beyne inanılmaz tesirleri olan en düzgün 6 besin


Beyne inanılmaz tesirleri olan en düzgün 6 besin

Beyin sıhhatini korumak herkes için çok kıymetlidir. Beden ve beyin yaş ilerledikçe doğal bir yaşlanma sürecinden geçer. Bu nedenle, hafıza değişiklikleri, öğrenme zahmetleri, yeni bilgilerin beyinde işlenmesi ve başka birçok bilişsel aktivitede değişiklik görülmesi olağandır.

Fakat birtakım yiyeceklerin bilişsel yetenekleri geliştirebileceğini, konsantrasyon ve hafızayı güzelleştirebileceğini biliyor muydunuz? Yediklerinizin hem yaşlanma formunuz hem de kendi beyin işlevleriniz üzerinde büyük tesiri vardır.

İşte beyin sıhhati üzerinde inanılmaz tesirleri olan 6 besin.

Kolin

Genellikle J vitamini olarak da isimlendirilen kolin, beyin gelişimi için temel bir besindir ve karaciğer, et, balık, fındık, fasulye, bezelye, ıspanak, patates ve yumurta üzere besinlerde bulunur.

Hamilelikten başlayarak biliş, öğrenme ve hafıza açısından beyin gelişimi için temel bir besindir. Kolin, hafıza ve öğrenme için gerekli bir nörotransmitter olan asetilkolin de dahil olmak üzere beynin çeşitli bileşenlerinin üretimi için de hayati kıymete sahiptir.

Lutein

Lutein, temel olarak sebzelerde bulunan ve beyni genç tutma yeteneğine sahip bir bitki antioksidanıdır.

Luteinin antioksidan ve iltihap önleyici tesirleri, onu bilhassa göz ve beyin sıhhati için yararlı yapar. En uygun lutein kaynakları ıspanak, lahana, mısır, kabak, avokado ve yumurta sarısıdır.

Omega 3

Omega 3 yağ asitleri üç tiptedir: Dokosaheksaenoik asit (DHA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve alfa-linolenik asit (ALA). Birinci ikisi (DHA ve EPA), öğrenme yeteneğini ve bilişsel verimliliği artırırken, DHA eksiklikleri öğrenme zahmetleri ile bağlıdır.

Omega 3’ler temel olarak ceviz, chia tohumları, somon yahut uskumru üzere yağlı balıklar üzere besinlerde bulunur.

B kümesi vitaminleri

B vitaminleri, sağlıklı beyin işlevinin korunmasında kıymetli bir rol oynar. Nörotransmiterlerin üretimini düzgünleştirir ve bunamayı önlemeye yardımcı olurlar.

Başlıca B vitamini kaynakları ortasında yağsız et, tavuk, balık, süt eserleri, tam tahıllar, meyve ve sebzeler bulunur.

Proteinler

Proteinler, içerdikleri amino asitler nörotransmitter üretmek için kullanıldığından ve bilişsel yeteneklerin gelişmesine katkıda bulunduğundan, beyin sıhhati için gereklidir.

Bu nedenle, rastgele bir protein eksikliği düşük güce ve zihinsel sertlik eksikliğine neden olabilir. Balık, tavuk, yumurta, yoğurt, fasulye, mercimek, kuruyemiş ve yağlı tohumlar üzere besinler yoluyla protein alınması çok değerlidir.

Elektrolitler

Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum üzere elektrolitler, beynin ve genel olarak bedenin sıhhati için gerekli minerallerdir ve nöronların gerçek çalışmasını sağlar.

Bu minerallerin eksikliği zihinsel ve fizikî uyuşukluğa, kas kramplarına, baş karışıklığına ve konsantrasyon azalmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 30 2022 , , , Sağlık

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir