Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

BİLGİ öğrencilerinden orman yangınlarını haber veren drone modülü


BİLGİ öğrencilerinden orman yangınlarını haber veren drone modülü

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı öğrencileri Erencan Avseren ve Doğukan Engin, mezuniyet projeleri kapsamında orman yangınlarını başladığı an tespit ederek haber verebilen ‘drone modülü’ geliştirdi. Yapay zekâ algoritmaları kullanılarak geliştirilen modül sayesinde son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünyada artan orman yangınlarına erken müdahale edilebilecek

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada artan orman yangınlarına erken müdahale için drone’lara entegre edilebilen yangın tespit modülü geliştirildi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı öğrencileri Erencan Avseren ve Doğukan Engin’in Dr. Öğr. Üyesi İpek Şen danışmanlığında yapay zekâ algoritması kullanarak geliştirdiği modül sayesinde drone’lar uçuş sırasında kamera ile ormanlık alanları tarayabiliyor ve bu alanlarda duman yahut ateş tespit ettiğinde fotoğrafını çekerek GPS dataları ile birlikte yangın gruplarının cep telefonuna gönderebiliyor. Takımların hakikat koordinatlara süratle müdahale etmesiyle bir arada yaşanabilecek muhtemel felaketlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Avseren ve Engin, “Drone’un yakaladığı gerçek vakitli imgede yangın tespiti yapabilmesi için modülü derin öğrenme algoritması kullanarak orman yangını manzaralarından oluşan bir data seti ile eğittik. Bu sayede geliştirdiğimiz sistem, uçuş sırasında duman yahut ateş tespit ederek hem yangın alanının fotoğrafını hem de GPS bilgilerini orman takımlarına yahut şahısların ferdî cep telefonuna gönderebiliyor. Modül derin öğrenme algoritmasına sahip olduğu için farklı hususlarda da tekrar eğitilebiliyor ve çiftliklerde, konutlarda, fabrikalarda farklı güvenlik sistemleri için de kullanılabiliyor” dedi.

Projenin testlerinin başarılı bir formda tamamlandığını ve bir teşebbüs kurmayı hedeflediklerini söyleyen Avseren ve Engin, “Son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada orman yangınları önemli ölçüde arttı. Yangınlar, tabiata, canlılara ve insanların hayat alanlarına kıymetli bir risk oluşturuyor. Projemizin orman yangınlarının önlenmesinde çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki periyotta Tarım ve Orman Bakanlığı ile irtibata geçeceğiz. Ayrıyeten projemizin desteklenmesi için TÜBİTAK’ın Girişimcilik Dayanak Programı BİGG’e de başvurmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 21 2022 Teknoloji

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir