Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

‘Çiftçi, üretici ve esnafın banka ve kefalet kredilerinin faizlerini sileceğiz’


‘Çiftçi, üretici ve esnafın banka ve kefalet kredilerinin faizlerini sileceğiz’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Allah nasip ederse sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde, birinci bir haftada, çiftçinin, üreticinin ve esnafın, ister bankalardan, ister esnaf kefalet kooperatiflerinden ister Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki bir düğün salonunda düzenlenen “Kanaat liderleri, muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Toplantıya gelmeden evvel Tapduk Emre Türbesi’ni ziyaret ederek dua ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, Tapduk Emre’nin Anadolu’nun aydınlanmasında değerli isimlerden olduğunu ve Yunus Emre’nin hocalığını yaptığını söyledi. Herkesin inancına, kimliğine, ömür şekline hürmet duymayı onlardan öğrendiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Onlara çok şey borçluyuz. Arbedeyi değil onlar bize huzuru öğrettiler. Birbirimizi kınamayı değil şayet bir ayıbımız varsa ayıbımızı nasıl örteceğimizi öğrettiler. Lisanımızı öğrettiler, inancımızı öğrettiler, inançlara saygıyı öğrettiler. Biz kendi tarihimizi de çok uygun bilmek zorundayız. Arbede ettirmek istiyorlar bize. Arbede etmeyeceğiz. İnsanların kimliği üzerinden siyaset niçin yapalım? Kim anne babasını seçme özgürlüğüne sahip fakat hepimiz annemizle, babamızla gurur duyarız.” dedi.

Huzurun ve barışın, birlikte birlikte yaşamanın kıymetini anlatan büyüklerin sesine, kelamına, hayat usullerine kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Biz bu topraklarda, kamplaşmayı değil kucaklaşmayı öğrenmeliyiz. Bir arada olmalıyız. Cetlerimiz ne hoş söylemiş, ‘Biri yer biri bakarsa kıyamet ondan kopar.’ diyor, değil mi? Demek ki evvel herkesin karnının doyması lazım. Dünyanın en bereketli toprakları üzerindeyiz. Havamız var, suyumuz var, güneşimiz var, çalışkan insanlarımız var. O vakit şu soruyu sormak zorundayız, neden biz dışarıdan mercimek alıyoruz? Neden dışarıdan canlı hayvan alıyoruz? Neden mısır, neden ayçiçeği alıyoruz ? Neden buğday, neden arpa alıyoruz, toprak mı yok? Arazi olarak Konya’dan küçük olan bir devlet Hollanda. Bizim 10 mislimiz ihracat yapıyor, tarım eseri ihracatı yapıyor. Sorumlusu kim? En kritik soru bu. Sorumlusu kim? Karşılığı çok kolay, sorumlusu siyaset kurumudur lakin devleti yönetenler bunun yanıtını vermek yerine ‘Biz nasıl iç çatışmayı sağlarız, nasıl hengameyi sağlarız, nasıl kutuplaşma yaratırız, nasıl toplumu ayrıştırırız’, bunun hesabı içindeler. Bu hesaptan hepimizin çıkması lazım. Hengame yetmedi mi?”

Bu hususta herkesin tekrar düşünmesi gerektiğini, herkesin başka ayrı sorumluluğu olduğunu lisana getiren Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Eğer bunu yapabilirsek pek çok sorunu birlikte aşabiliriz. Kırsal bir bölge burası, tarımla uğraşılıyor. 2006 yılında Meclis’ten bir kanun çıktı. Dendi ki ‘Tarım Kanununun 21’inci hususu her yıl çiftçiye, çiftçilere, üreticilere ulusal gelirin en az yüzde biri oranında dayanak verilir.’ ‘Verilebilir.’ değil, ‘Verilir.’ diyor. Vereceksin bu parayı fakat vermediler. Kim itiraz etti? Benim hakkım, kanun bana bu hakkı vermiş. Türkiye Büyük Millet Meclisi kanun çıkarmış. Bu hakkın bana verilmesi lazım. Kimse istemedi. Ben de bağırıyorum ‘Çiftçiye hakkını teslim edin.’ diye ‘Teslim etmiyoruz.’ diyorlar. ‘Teslim etmeye gerek yok aslında onların oyu çantada keklik.’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize oy verecekler.’ anlayışını yerle yeksan etmeniz lazım. Demokrasinin kuralı budur.

Sıkıntılarımız var, aşabiliriz, bütün sorunları aşabiliriz. Bakınız, mazot fiyatından şikayet ediyorsunuz hepiniz? Artırım geliyor. ‘Dışardan geliyor.’ Gerçek, ben biliyorum dışardan geliyor. Doğal gaz dışarıdan geliyor. Bunları anlıyorum. Fiyat artışı oluyor. Ben bunu da anlıyorum olur, yalnızca bizde değil dünyada da artıyor. Fakat toplumsal devlet dediğimiz kurum, üreticiyi korur. Toplumsal devlet dediğimiz kurum der ki ‘Ben çiftçinin traktörüne kırmızı mazot vereceğim. Kırmızı mazotu nasıl vereceğim? ÖTV’siz olacak, KDV’siz olacak. Daha ucuz olacak, daha rahat üretecek ve daha ucuza mal edecek.’ Toplumsal devlet budur, toplumsal devlet, üretenin yanında olan devlet demektir. Toplumsal devlet, yoksulun fukaranın yanında olan devlet demektir. Bu nedenle kırmızı mazot uygulamasının getirilmesi lazım. Çiftçiye, ÖTV’siz, KDV’siz mazot verilmesi lazım.”

– “Ankaralı çiftçiler, 1 milyar 700 milyon liralık ek gelir elde etti”

Kılıçdaroğlu, dünyanın bütün ülkelerinde tarımın stratejik dal olduğunu, tarımın kesinlikle desteklenmesi gerektiğini tekrarladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın, bu yıl çiftçilere kıymetli dayanak sağladığını, bu yıl Ankaralı çiftçilerin bu dayanaklar sayesinde 1 milyar 700 milyon liralık ek gelir elde ettiğini aktaran KIlıçdaroğlu, Yavaş’ın çiftçilere takviyesini gelecek yıl 2 katına çıkaracağını bildirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Tarımın desteklenmesi için yapmamız gereken pek çok olay var. Çiftçiye, ‘Tarım Krediden, bankalardan kredi alın’ diyorlar. Alıyorsunuz, kredi faizi ödüyorsunuz. Allah nasip ederse, sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde, birinci bir haftada, çiftçinin, üreticinin ve esnafın ister bankalardan, ister esnaf kefalet kooperatiflerinden, ister Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Çiftçinin hakkını korumak istiyorsan faiz bataklığından çıkaracaksın.” diye konuştu.

Tarım için yurt dışından toprak kiralanmasını eleştiren ve Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde alanın çiftçi tarafından ekilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “En büyük tehlike nedir onu da söyleyeyim, en büyük tehlike çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi toprağa küserse 85 milyon açsın demektir. O nedenle tarım stratejik. O nedenle dünyanın bütün ülkeleri tarıma dayanak verir.” dedi.

– “Allah’ın güneşi parasız bunu kullanmıyorsun”

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçi için en büyük maliyetlerden birinin de elektrik faturaları olduğuna işaret ederek Şanlıurfa ziyareti sırasında belediyenin kendilerine verilmesi durumunda en kısa müddette elektrik panelleri kurarak çiftçiye elektriği parasız vereceklerini söylediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“‘Bu olmaz.’ dediler. Niçin olmaz Allah aşkına? Taşlık arazi boş duruyor. Oraya güneş panellerini koyacaksın. Allah’ın güneşi parasız, elektrik elde edeceksin, elektriği çiftçiye vereceksin, elektrik artacak, artanı satacaksın, çiftçi ayrıyeten para kazanacak. ‘Olmaz.’ dediler. Yapacağım. Allah’ın müsaadesiyle yapacağız, göreceksiniz, yapacağız, hepsini yapacağız. Neden ‘Olmaz.’ diyorlar? Zira doğal gaz lobisi var, zira kömür lobisi var. Doğal gaz alıyorsun, para ödüyorsun. Akaryakıt alıyorsun, para ödüyorsun? Dışarıdan kömür getiriyorsun, para ödüyorsun. Allah’ın güneşi parasız bunu kullanmıyorsun. Artık evvel küçük bir belediyede bunu başlattık. Göreceksiniz orada çiftçilere elektrik ücretsiz vereceğiz, kooperatif yaptırıyor çiftçiler, ziraat odaları da bunun ortağı olacak. Bir müddet sonra faaliyete geçtiğinde muhtaçlığı olan elektriği ücretsiz kullanacak. Devletin cebinden 5 kuruş para çıkmadan yapacağız bunu zira bütün milletlerarası fonlar yeşil güce ‘Evet.’ diyorlar. Öbür bir şey daha. Ekiyorsunuz eseri vakti geliyor. Sanki taban fiyat ne olacak? Toprak Mahsulleri Ofisi alacak mı, almayacak mı? Burada temel bir kural getiriyoruz, maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat. Kural belirlidir. Toprakta ne ekiyorsan maliyeti belirlidir. 100 liraya mal ettiysen 15 lira da kar koyacağız, 115 lira. Taban fiyat 115 lira. 120’ye satıyorsan sat, ihraç ediyorsan et lakin çiftçinin fiyatı 115 lirayı düşmeyecek.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 6 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir