Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Çin, mali dayanakla nefes aldı


Çin, mali dayanakla nefes aldı

Çin’de koronavirüs salgını önlemleri kapsamında benimsenen “sıfır vaka” siyaseti nedeniyle uygulanan kapanma önlemlerinin iktisat üzerindeki tesirleri devam ediyor.

Çin’de azalan talep ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle yüzde 5,5’lik büyüme maksadından uzaklaşıldı.

Çin’de geçen haftadan bu yana atılan para siyaseti adımlarına mali teşviklerin de eklenmesi piyasaları destekledi.

Çin’in emlak kesimi iktisat içinde yüklü yere sahip

Ülkede, borç çevirme sorunları ile karşı karşıya kalan emlak bölümü, takviye verilen alanların başında geldi. Ülke iktisadının neredeyse 4’te 1’ini oluşturan kesimde, gayrimenkul geliştiricilerinin projeleri tamamlaması için gereksinim duyduğu likiditenin daha ucuz sağlanmasına yönelik banka ve devlet takviyeli kredi kuruluşlarınca sağlanan kredilerin maliyeti indirildi.

Emlak kredileri için referans kabul edilen LPR’deki indirimlerin, borç sorunları içindeki emlak kesimini desteklemeyi ve orta vadeli kredi talebini canlı tutmayı hedeflediği belirtilmişti.

Para siyaseti adımlarına mali teşvik desteği

Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) para siyaseti adımlarının akabinde Çinli yetkililer de mali teşvikler için harekete geçti. Çin Başbakanı Li Keqiang liderliğinde gerçekleştirilen Devlet Kurulu toplantısının akabinde, Dışişleri Bakanlığı tarafından iktisada yönelik sağlanacak teşviklere ait bir açıklama yapıldı.

19 unsurluk ve 147,5 milyar dolarlık bir paket hayata geçti

Buna nazaran, ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve büyüme için sağlam bir temel oluşturmak hedefiyle 19 unsurluk ve toplamda 147,5 milyar doları bulan bir paket hayata geçirildi.

Paket ile bankalara altyapı projelerine yatırım yapmaları için 300 milyar yuan (43,8 milyar dolar) sağlanacak. Mahallî otoritelere de 500 milyar yuanlık (73 milyar dolar) özel tahvil imkanı getirilecek.

Kuraklıktan etkilenen çiftçilere 1,46 milyar dolar

Ayrıca, ülkenin büyük kısmını etkileyen sıcak hava dalgasının yol açtığı kuraklıktan etkilenen çiftçilere 10 milyar yuan (1,46 milyar dolar) ek tarım sübvansiyonu ödeneği sağlanacak. Akarsulardaki azalan su düzeyi nedeniyle arz meşakkati yaşayan elektrik üreticilerine de 200 milyar yuan (29,2 milyar dolar) fiyatındaki özel hedefli tahvillerden yararlanma imkanı tanınacak.

Büyüme kararlılığı Çin borsalarına nefes aldırdı

Çin’de para siyasetleri ile atılan adımlar her ne kadar dikkatleri ülke ekonomisindeki sorunlara çekse de bugün açıklanan mali teşvikler piyasalara nefes aldırdı.

Jackson Hole İktisat Siyaseti Sempozyumu öncesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylül ayı toplantısında atacağı adımın büyüklüğüne ait ipucu bekleyen yatırımcılar, Çin’de yüzde 5,5’lik büyüme maksadından uzaklaşılmaması için ortaya konulan uğraştan mutlu gözüküyor.

Tedbirlerin devamı bekleniyor

Analistler açıklanan pakette kelam konusu alanların da öne çıkarıldığına işaret ederek, mali açıdan bu alanda açıklanan önlemlerin de devamının beklendiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir