Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Tedavi Stratejisini Teşhis Belirliyor


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Tedavi Stratejisini Teşhis Belirliyor

Dünya Cinsel Sıhhat Birliği’nin (WAS) 2010 yılından bu yana Cinsel Sıhhat Günü olarak belirlediği 4 Eylül ile için Anatolia Geneworks’ten ‘farkındalık’ uyarısı geldi. Anatolia Geneworks Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Ayşe Kanneci, günümüzde birçok farklı açıdan ele alınan cinsel sıhhat ögelerinden, halk sıhhatini tehdit eden en kıymetli faktörlerden birinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olduğunu vurgulayarak, “Bu enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde kanser üzere ölümcül hastalıklara yer oluşturabilmektedir” dedi.

Cinsel hastalıklar nedeniyle toplumsal farkındalık oluşturması hedeflenen 4 Eylül Cinsel Sıhhat Günü’nde Türk Biyoteknoloji firması Anatolia Geneworks’ten değerli ihtarlar geldi. Şirketin Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Ayşe Kanneci, kelam konusu enfeksiyonların teşhis ve tedavisinin yapılmaması durumunda kanser seviyesine kadar ilerleyebildiğine dikkat çekti.

Özellikle Avrupa kıtasında bayan ve erkek üreme organlarında yaygın olarak ortaya çıkan kanser çeşitlerine rastlandığını tabir eden Dr. Kanneci, şahısları rahatsız edecek seviyede ağrı oluşturmayan ve fark edilir belirtiler vermeyen bu enfeksiyonların, beşerler için görünmez tehlikeler olduğu ihtarını yaptı. Bu cins tehlikelerin belirti vermemesi nedeniyle de çoklukla yapılan rastlantısal taramalar sonucunda fark edilen hastalıklar olduğuna değinen Dr. Kanneci, “Bu hastalıklarda, tertipli denetimler bireyler için hayati kıymet arz eder. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların saptanmasında kullanılan PCR test kitlerimiz ile 2-3 saat üzere kısa bir müddette hastalıkların teşhisini koyabiliyor, tedavi stratejisinin belirlenmesinde değerli bir rol oynuyoruz” dedi.

30’dan fazla hastalık çeşidi var

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından açıklanan bilgilerde; bakteri, virüs ve parazit kaynaklı 30’dan fazla Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık (CYBH) yer aldığını belirten Dr. Kanneci, “Bu hastalıklara yol açan enfeksiyonlardan kimilerine çok daha sık rastlanmaktadır. Sifilis, bel soğukluğu, klamidya ve trikomonas üzere hastalıklar tedavi edilebilen enfeksiyonlar ortasındayken Hepatit B virüsü (HBV), Herpes Simpleks Virüsü (HSV), Human Immunodeficiency Virus (HIV) ve Human Papilloma Virüs (HPV) üzere bulaşıcılığı yüksek etkenlerin yol açtığı enfeksiyonlar için şimdi bilinen kesin bir tedavisi olmamakla birlikte denetim altına alınabilinir” kelamlarını kullandı.

Her Gün 1 Milyondan Fazla Kişi Enfekte Oluyor

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarının gerçek tanısı, erken teşhis edilmesi ve tertipli denetimlerin değeri hakkında konuşan Anatolia Geneworks Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Ayşe Kanneci; Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), global manada her gün bir milyondan fazla kişinin cinsel yolla bulaşan hastalıklarla enfekte olduğunu ve bunların birçoklarının hiçbir belirti göstermediğini açıklamıştır. CYBH geçiren birçok kişi bu hastalığa yakalanmış olduğunu dahi bilmezken, hastalığı birçok şahsa bulaştırmaya devam etmektedir. Bu sebeple, enfeksiyonun varlığını öğrenmenin en kesin yolu test yaptırmaktır.”

Belli aralıklarla test yaptırılmalı

Kanneci test yaptırmanın, bilhassa bu enfeksiyonlara daha yüksek oranda maruz kalan ve daha önemli belirtiler gösteren bayanlar için çok değerli olduğunun altını çizerek, “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ferdî olmayan farklı insanlarca da kullanılabilen aletler (manikür, pedikür, kulak delme, dövme ve diş tedavisi vb. sırasında kullanılan) yoluyla da bulaşabilir. Doğum sırasında anneden çocuğa geçebilir. En inançlı teşhis tekniği cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde uygulanan testlerdir. Teşhis koyulmayıp, tedavi edilmediği takdirde önemli sıhhat ve doğurganlık problemlerine, kansere ve hatta mevte yol açabilen bu hastalıklar için tertipli taramalar önerilir” değerlendirmelerinde bulundu.

Testler nasıl ve nerede yaptırılıyor

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların kimilerinin tedavi edilip iyileştirilebilen, tedavisi olmayanların ise yönetilebilir denetim altında tutulabilen sorunlar olduğunu belirten Kanneci açıklamalarına, “Anatolia Geneworks olarak tek bir numuneden Cinsel Yolla Bulaşan 11 farklı patojeni birebir anda saptayan ve karakterize eden PCR kitleri üretiyoruz. Ürettiğimiz yüksek hassasiyetli test kitlerini kullanarak, laboratuvarlar 2-3 saat üzere kısa bir müddette enfeksiyonların teşhisini koyabiliyor. Erken teşhis, bu üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilerleme sürecinde tedavi stratejisi oluşturabilmek için büyük ehemmiyete sahiptir. Kuşkulu durum yaşayan yahut riskli kümede olduğunu düşünenler özel laboratuvarlara, devlet hastanelerine yahut özel sıhhat kuruluşlarına başvurarak tek bir kan yahut idrar örneği ile birden çok cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisi sağlayabilir. Gerekli görülen durumlarda sperm, sürüntü ve tükürük örnekleri alınarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar teşhis edilebilir.” kelamlarını ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 23 2022 Sağlık

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir