Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Dönemin birinci limonu 15 Eylül’de ihracat yolcusu


Dönemin birinci limonu 15 Eylül’de ihracat yolcusu

Mayer limonunda 2022 yılı gayesi 100 milyon dolar

Narenciye dönemi başlıyor

Sezonun birinci limon hasadı, mayer cinsi erkenci limon ile başlıyor. Narenciyenin en erken hasat edilen eseri olan mayer limonunun 8 Eylül’de hasadı 15 Eylül’den itibaren de ihracatı bekleniyor.

Mayer limonunun limon portakal ve mandalina birleşimi olduğuna dikkat çeken Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Eylül ayından Aralık ayına kadar farklı rengi ve tadıyla, eşsiz aromasıyla dönemin olgunlaşan birinci limonu. Bundan ötürü çok değerli. Biçiminin elips olması ağacındaki çiçeklerin misler üzere kokması mayer limonunu başka cinslerinden ayıran en büyük özelliği. Türkiye 2021 yılında limon ihracatını yüzde 7 artışla 293 milyon dolara taşıdı. 2020 yılında 475 bin ton olan limon ihracatımızı ölçü bazında yüzde 31 artırarak 2021 yılında 624 bin tona çıkardık. 2022 yılında Türkiye genelinde 350 milyon dolarlık limon ihracatına imza atacağız.” dedi.

Hayrettin Uçak, “2022-2023 narenciye dönemimizi erkenci limonumuz olan mayer limonumuzla başlatıyoruz. Mayer limonu 75 milyon dolarlık döviz girdisiyle toplam limon ihracatımızdan yüzde 25 hisse alıyor. 2020 yılında 152 bin ton mayer limonu ihraç ederken 2021 yılında 180 bin tona yükselttik. 2021 yılında toplamda 49 ülkeye ihracatımız var. Narenciye ihracatımızın yüzde 70’ine yakınını gerçekleştirdiğimiz Slav ülkeleri, Balkanlar, Avrupa ve Irak mayer limonu ihracatımızda da birinci sırada. Irak’a 35 milyon dolar, Rusya’ya 9 milyon dolar, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan’a 3 milyon dolar ihracat yaptık. 8 Eylül’de kesitine 15 Eylül’den itibaren de ihracına başlayacağımız değerli eserimizin bol, bereketli ve yararlı olması dileğiyle, alın teri döken tüm üreticilerimize kolaylıklar dilerim. 2022-2023 döneminde mayer limonunda 100 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin 2021 yılında 935 milyon dolarlık narenciye ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Uçak, “2022 yılında narenciye ihracatında maksadımız 1 milyar doları Türkiye’ye kazandırmak. Ülkemiz narenciye üretiminde dünyada 8’inci, Avrupa’da 2’inci sırada yer alıyor. 2022 döneminde Türkiye geneli limon rekoltesini 1 milyon 46 bin ton olarak öngörüyoruz. Dünya limon üretiminde 1 milyon ton limon üretim ile 4’üncü sıradayız. Geçen sene limonda global ısınmadan ötürü fiyat tutturamamıştık, Arjantin limonunun dönemi uzamıştı. Bu dönem 2021 yılına nazaran rekolte düşük fakat bahçelerde hastalık ve ziyanlı bakımından bir sıkıntımız yok. 2022/23 periyodunda daha yeterli bir dönem geçireceğiz.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir