Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Emlakçıların yeni ‘Kira’ oyunu: Borsa üzere yükseltiyorlar


Emlakçıların yeni ‘Kira’ oyunu: Borsa üzere yükseltiyorlar

Kira fiyatlarındaki ralli dur durak bilmiyor. Kiralara getirilen yüzde 25 sonuna karşın fırsatçılar her türlü hileye başvuruyor. Bilhassa üniversitelerin kayıt devri olması ve öğrencilerin konut arayışlarının hızlanması fırsatçılar için yeni ekmek kapısı oluşturdu. Otomotivde yaşanan durum meskenlerde de görülmeye başladı.

Hatırlanacağı üzere ikinci el araçlar, kimi galeriler tarafından otoparklarda stoklanıp ‘araç yok’ algısı yaratılmış ve fiyatlar süratle yükseltilmişti.

Sabah gazetesinin haberine nazaran artık benzeri bir durum emlakçılar tarafından yapılmaya başladı. Her bölgeye taban fiyat belirleyen emlakçılar, belirlenen oranın altındaki kira fiyatlarına müsaade vermiyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Ev sahibi kendi dairesi için online platformlara kiralık ilanı veriyor. Platformlarda ilanı gören emlakçılar konut sahiplerini arayıp, “Bu bölgenin kirası daha yüksek, siz ucuza veriyorsunuz. Biz konutunuzu daha yüksek fiyattan kiralarız” diyor. Bölgedeki bütün emlakçılar ortak hareket ettiği için o fiyat referans fiyat oluyor. Ondan sonra da bütün konutlar emlakçının belirlediği fiyattan kiraya verilmeye başlanıyor.

Emlakçılar kiracıları da “Bölgede fiyatlar bu türlü, yapacağımız bir şey yok. Konut sahibi bu fiyatın altına verme diyor” diyerek kandırıyor. İstanbul’un birçok bölgesinde benzeri bir durumla karşılaşılıyor.

70 YILLIK DAİRE 22 BİN TL

Fiyatların son bir senede yüzde 300 arttığı Beşiktaş ilçesinde yaptığımız araştırmada, 70 yıllık bir apartman dairesinde 2+1 meskenin kirasındaki haftalık artış dikkat çekti. Geçen hafta online emlak platformlarında yayımlanan ilanlarda kira bedeli 12 bin TL’ydi. Ortadan bir hafta geçmeden konutun kiralama fiyatı 22 bin TL’ye yükseltildi. Buna emsal durum bölgedeki diğer bir apartmanda da yaşandı.

Habere nazaran, Alibeyköy’de 70 metrekare 2+1 konutu 5 bin TL’ye ilana koyan mesken sahibine ulaşan emlakçılar, “Bu bölgede kiralar 8.500 TL oldu. 5 bin lira çok düşük. Bu fiyata verip bölgenin kıymetini düşürmeyin. Biz kiralayalım” formunda konut sahibini ikna etti.

Bu durumu yaşayan konut sahipleri, “Evi düşük fiyattan vermişim, bölge fiyatları artmış. Emlakçı beni uyardı. Ben de kiralama işini kendisine verdim, o ilgilenecek” dedi.

KİRACIDAN İKİ AYLIK KİRA BEDELİ İSTİYORLAR

Konut sahiplerinin ilanlarını siteden çektirip, kira fiyatını artırarak konutu tekrar ilana çıkaran emlakçılar, bu yolla ceplerini de dolduruyor. Kanunen bir aylık kira bedeli artı KDV oranında komite alması gereken emlakçılar buna da uymuyor. Birçok emlakçı kiracılardan iki aylık kira bedeli istiyor. Yani ne kadar çok mesken sahibini yüksek kira bedeline ikna ederse o kadar komite kazanıyor.

EV SAHİBİ DE MAĞDUR

Emlakçıların bu oyunu hem kiracıları hem de konut sahiplerini mağdur ediyor. Zira daha düşük bir kira fiyatıyla süratli bir biçimde konutunu kiraya verebilecek olan konut sahibi belirlenen oran için bazen 1-2 ay bile beklemek durumunda kalabiliyor. Konut bulmak zorunda olan kiracılar da yüksek kiraları kabul ediyor. Lakin birkaç ay sonrasında ödeme zahmeti yaşadığı için kiralar ya aksıyor ya da hiç ödenmiyor.

KAYIT ALTINA ALIN CİMER’E ŞİKAYET EDİN

Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan, her dalda olduğu üzere emlak kesiminde de fırsatçıların olabileceğini söyledi. Bu çeşit davranışlara şiddetle karşı olduklarını belirten Akdoğan, kontrollerin sıklaştırılması gerektiğini kaydetti.

Akdoğan, “Konut arzında yaşanan sorunu fırsatçılığa döken emlakçılar var. Bu meslek etiğine alışılmamış. Tasvip etmemiz mümkün değil” dedi.

Mesken sahiplerine ulaşıp fiyat artışı istikametinde baskı yapan emlakçılarla geçen diyalogların bir halde kayıt altına alınması gerektiğini anlatan Akdoğan, “Vatandaşlar da bu fırsatçılığa geçit vermesin. Benim teklifim bu görüşmeleri whatsApp üzerinden yapsınlar. Akabinde da ellerindeki yazışmalarla hem Ticaret Bakanlığı’na hem de CİMER’e şikayette bulunsunlar” sözlerini kullandı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 5 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir