Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

EÜ TEKAUM Ar-Ge, test ve tahlil çalışmalarını sürdürüyor


EÜ TEKAUM Ar-Ge, test ve tahlil çalışmalarını sürdürüyor

Türkiye’nin kahramanlarının kıyafet ve teçhizatının test ve tahlil merkezi

Milli Savunma, İçişleri, Tarım ve Orman, Sıhhat Bakanlıkları başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun teçhizatlarının testlerinin yapıldığı Ege Üniversitesi Dokuma ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi araştırma geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

Türk dokumacılık ve hazır giysi endüstrinin; üretim randımanının ve kalitesinin artırılması, yeni mamul tiplerinin geliştirilmesi, ulusal koşullara ahenginin sağlanması konusunda öncü bir araştırma kurumu olan Ege Üniversitesi (EÜ) Dokumacılık ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi (TEKAUM), yeni eğitim devrinde de çalışmalarını sürdürüyor. Ülke iktisadına, dokumacılık ve hazır giysi endüstrinin gelişimine katkıda bulunmak için kesimin gereksinim ve beklentilerine uygun bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme çalışmaları yapan merkez, dokuma ve konfeksiyon alanında araştırmacı elemanlar da yetiştiriyor.

EÜ TEKAUM Müdürü Prof. Dr. Faruk Bozdoğan ile Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç, merkez hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Eğitim ve araştırma faaliyetlerine verdiği dayanaklar için EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür eden Prof. Dr. Faruk Bozdoğan, “Sayın Rektörümüzün öncülüğüne araştırma üniversitesi unvanı kazanan üniversitemizde bizim de sorumluluklarımız artı. Merkezimizde geliştirdiğimiz projelere dayanak oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum. Yeni periyotta daha fazla proje geliştirerek, hem üniversitemize hem de ülkemize daha büyük katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Kamu ile iş birliği içinde çalışıyoruz”

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduklarını tabir eden Prof. Dr. Bozdoğan, “Milli Savunma, İçişleri, Tarım ve Orman, Sıhhat Bakanlıkları üzere pek çok bakanlıkla koordineli bir formda çalışıyoruz. Polisimizin, askerimizin, itfaiyecilerimizin ve bu tıp alanlarda hizmet veren tüm işçilerimizin daha sağlam, gelişmiş teknolojilerle donatılmış kıyafetlerle alana inmesi için çalışmalar yapıyoruz. Laboratuvarlarımızda bulunan aygıtlarla, üretilen materyal ve kıyafetlerin performans testlerini tahlil ediyoruz. Nihayetinde test sonuçlarına bağlı olarak bu materyallerin kalitesini en üst düzeye çıkarılması için çalışıyoruz. Merkezimiz bu faaliyetlerinin yanı sıra Dokumacılık Mühendisliği ve Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nun bilimsel çalışmalarına da dayanak olmaktadır” dedi.

Laboratuvarlarında askeri materyallerin performans testlerinin de yapıldığına dikkat çeken TEKAUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç, “Burada lif, iplik ve kumaşlara yönelik gereçlerin performans testlerini gerçekleştiriyoruz. Milletlerarası metotlara nazaran yaptığımız testlerin yanı sıra, kendi geliştirdiğimiz test sistemleri ve aygıtlarımızla yapmaya başladığımız testler de bulunuyor. Örneğin, kumaşların insan cildinde oluşturduğu kaşındırma hissinin objektif olarak ölçülmesinde TÜBİTAK 1001 takviyeli projemizle geliştirdiğimiz ‘Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı’ ve Üniversitemiz takviyesiyle ürettiğimiz ‘Kumaş Sıvı Nem İletimi Ölçüm Cihazı’ bunlara hoş birer örnek. Bu test aygıtlarının tasarımı ve imalat sonrasında bilimsel altyapısının ispatlanması çalışmaları merkezimizde gerçekleştirildi. Patent müracaatlarını yaptığımız test aygıtlarımız milletlerarası bilim literatürüne ve dala değerli katkılar sağlama potansiyeli taşıyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Süpüren Mengüç, “Rektörümüzün öncülüğünde geliştirilen ‘Ege Modeli’, üniversite – sanayi iş birliği projesi kapsamında çok değerli bir projeyi daha hayata geçirdik. Pandemi devrinde, maskelerin nefes alabilirlik özelliğini ölçmek için özgün bir dizayna sahip olan büsbütün yerli imalat bir aygıt geliştirdik ve kullanıma sunduk. Önümüzdeki yıllarda da dala katkı sağlayacak yeni formül ve aygıtların geliştirilmesini husus alan projeler üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 5 2022 Eğitim

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir