Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

EÜ’den Türkiye’ye üniversite-sanayi iş birliğine örnek model daha


EÜ’den Türkiye’ye üniversite-sanayi iş birliğine örnek model daha

Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu TOSBİ Yerleşkesi hizmete giriyor

Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu (TKMYO) ile Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (TOSBİ) ortasında üniversite-sanayi iş birliğinin en hoş örneklerinden birisi daha imzalandı. Ege Üniversitesi üniversite sanayi işbirliğini daha ileri seviyeye taşımak için yürüttüğü projelere bir yenisini daha ekledi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğümde geliştirilen üniversite sanayi iş birliği projeleri kapsamında besin dalının gereksinimlerine karşılık verecek nitelikle model bir adım daha atıldı.

Ege Üniversitesinin sanayi iş birliği teşebbüsleri kapsamında uygulamalı eğitim ile nitelikli mezunlar yetiştirmek için Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Besin Sürece Teknolojisi Programının, TOSBİ’ye taşınmasını sağlayacak olan protokol imzalandı. İmza merasimine EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Işık Ceyhan Güvensen, Tire Organize Sanayi Bölgesi İdare Heyeti Lideri Kosat Gürler, TOSBİ Müteşebbis Heyeti Lideri Metin Akdaş katıldı.

“İzmir’in faklı ilçelerindeki akademik ünitelerimize örnek olacak”

İmza merasiminde konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite-Sanayi iş birliğini hayata geçiren bu protokol sonucunda oluşturulan model, bilim ile endüstricinin devletin uyumunda hayata geçirdiği bölgemizde ve Türkiye’de nadir modellerden birisi. Yükseköğretim Heyetimiz üniversite sanayi işbirliğini değerli ölçüde teşvik ediyor. Bu model ile endüstrinin orta insan gücü ihtiyaçlarını azamî seviyede karşılayan nitelikli mezunlar yetiştirilecek. Gerçekten endüstricinin ve ülkenin orta elemana çok önemli derecede muhtaçlığı var. Üniversite olarak meslek yüksekokullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin süratle istihdamı sağlanıyor. Ege Üniversitesi akademik işçisi ve öğrencilerinin TOSBİ’de hem akademik manada bir etkileşim içinde olacağına hem de öğrencilerimizin yüksek gücü ile laboratuvarlarda hocalarımızla birlikte özel kesimin talep ettiği tahlilleri yaparak maddi manevi manada çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Tam akredite bir araştırma üniversitesi olan Ege Üniversitesinin vizyonuna ve amaçlarına katkı sunan bu modelin, ilçelerdeki öbür meslek yüksekokullarına emsal teşkil etmesi açısından da epey önemsiyorum Bununla birlikte, endüstrinin üniversite ile iç içe olmasını sağlayan dinamikleri hayata geçirmek, bu kapsamda nitelikli projeler ve bilimsel çalışmalar geliştirmek, endüstrinin meselelerine bilimsel tahlillerle takviye sunmak, ülkemiz ismine mesleksel eğitim siyasetlerine istikamet veren dinamiklerin oluşmasına katkı sağlanabilecek. Ege Üniversitesi olarak topluma bu manada katkı sunabilmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bu protokolün oluşturulmasında emeği geçen başta Kaymakamız olmak üzere müteşebbis heyetimize ve TOSBİ İdare Heyeti Liderimize, akademisyenlerimize teşekkür ediyor, güzel olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Bütün paydaşların kazandığı hoş bir ortak teşebbüs oldu”

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, “Bu projenin gerçekleşmesi için yaklaşık 3 yıldır çaba gösteriyoruz. Projemiz için gösterilen fedakârlıklarla bugün protokol basamağına geldik. Bilhassa Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) başta olmak üzere; Müteşebbis Heyet Heyeti Liderimizin ve İdare Şurası Liderimizin nezdinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Zira onların dayanağı ve TOSBİ’nin bütçesi olmasa, bu projeyi gerçekleştiremezdik. Arazinin trampayla TOSBİ’ye kazandırılması, akabinde binanın yapılması ve hem dünya hem de Türkiye iktisadının çalkantılı olduğu bir devirde bu yükün sırtlanılması bizim için çok memnuniyet verici bir muvaffakiyet. Burada kazan-kazan formülü işleyerek, hem sanayicilerimiz yetişmiş eleman kazanmış olacak hem de Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu’ndaki öğrencilerimiz yerinde staj yapma imkânı bulacak. Ayrıyeten mezun olan öğrencilerimize de istihdam sağlanmış olacak. Nihayetinde Ege Üniversitemiz de yeni bir bina kazanmış olacak. Hasebiyle bütün paydaşların kazandığı hoş bir ortak teşebbüs oldu. Takviyeleri için Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a, Müteşebbis Heyet Konseyi Liderimize, İdare Konseyi Liderimize başka ayrı teşekkür ediyorum. Bu hoş projenin örnek olmasını ve Türkiye çapında yaygınlaşarak öğrencilerimize, istihdam imkanlarımıza ve endüstrimize yararlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sektöre orta eleman desteği

TOSBİ Müteşebbis Heyeti Lideri Metin Akdaş, “Sanayimiz, muvaffakiyet ivmesini yükseltebilmek için bilhassa yetişmiş elemana muhtaçlık duyuyor. Bu noktada projemiz ülkemizde örnek teşkil etmesini istediğimiz bir model ile üniversite-sanayi iş birliğini ortaya koyuyor. Bu iş birliği ile endüstrimizin duyduğu yetişmiş elaman muhtaçlığı karşılanıyor. Ayrıyeten EÜ Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu öğrencilerimiz de yerinde staj yapma imkânı bularak, istihdam edinme fırsatı yakalıyor. Hem endüstrimize hem de gençlerimize yarar sağlayacak bu değerli projede emeği geçen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’a, kaymakamımıza, idare şurası liderimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Işık Ceyhan Güvensen ise “Öncelikle projenin birinci yıllarından itibaren emeği geçen başta Prof. Dr. Necdet Budak hocama, İlçe Kaymakamımıza ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Protokol kapsamında tahsisatın tamamlanmasından sonra, öncelikle tam donanımlı besin laboratuvarı ve daha sonra endüstricinin muhtaçlık duyduğu otomasyon sistemlerinde faal elemanlar yetiştirilmesi üzere ilgili programın açılması sağlanacak. Besin bölümünün gereksinimlerine karşılık verecek nitelikte, besin bilimi ve teknolojisi konusunda bilgi ve maharet sahibi; besin hususlarının sağlıklı olarak üretilmesi, koruması, ambalajlanması, depolanması ve servis edilmesi etaplarında; besin kalite denetim laboratuvarlarında ve hizmetlerinde orta eleman olarak çalışabilecek Besin Teknikeri yetiştirilecek” dedi.

Türkiye’ye model uygulama

Türkiye’ye üniversite sanayi alanında pek çok örnek uygulamayı kazandıran Ege Üniversitesi sanayi iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu ile Tire Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde besin sürece teknolojisi alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılacak 9,1 dönümlük arazi üzerinde yapılan binanın inşaatı tamamlanarak Ege Üniversitesine teslim edildi. Tire Organize Sanayi Bölgesi içerinde Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokuluna tahsis edilen yerleşkede Besin Sürece Teknolojisi Programı öğrencileri işbaşı eğitim alırken araştırmacılar da endüstrinin gereksinimlerine yönelik bilimsel projeler hazırlayacak. İmzalanan protokol ile işbaşı eğitimini mümkün hale getiren ve endüstrinin orta insan gücü ihtiyaçlarını azamî seviyede karşılayan nitelikli mezunlar yetiştirilecek. Endüstrinin üniversite ile iç içe olmasını sağlayan dinamikleri hayata geçirerek, nitelikli projeler ve bilimsel çalışmalar geliştirmeyi hedefleyen protokol ile endüstrinin meselelerine bilimsel tahlillerle dayanak sunularak ülkemiz ismine mesleksel eğitim siyasetlerine istikamet veren dinamiklerin oluşmasına katkı sağlanabilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 21 2022 Eğitim

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir