Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’ üyeleri Diyarbakır’da basın mensuplarıyla bir ortaya geldi


‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’ üyeleri Diyarbakır’da basın mensuplarıyla bir ortaya geldi

İstanbul’da 17 Ağustos’ta, dağa kaçırılan çocukları için HDP vilayet binası önünde 1098 gündür oturma aksiyonu yapan Diyarbakır annelerinin “dirayetli duruşu”nun ele alındığı çalıştayın sonuç bildirgesi 18 Ağustos’ta Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki Kurşunlu Mescidi önünde okundu.

Evlat nöbetinde 4. yıla giren aileleri dün ziyaret ederek, onlarla görüşen “Evlat Nöbeti Çalıştayı” düzenleme şurası üyeleri bugün de tarihi Hasan Paşa Hanı’nda basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

– “Diyarbakır annelerinin duruşu teröre galip gelen bir duruş”

“Diyarbakır annelerinin duruşu teröre galip gelen bir duruş.” diyen Dinç, bu duruşun da dünyada emsalinin olmadığını söz etti.

– “Bir sonraki süreçte milletlerarası bir kongreyle aileleri ele alıp, tahlil edeceğiz”

Çalıştay koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık, Diyarbakır annelerinin oturma hareketine ve çalıştaya değinerek, üzerinde durdukları en değerli hususlardan birinin bu protestonun öteki vilayetlere de yansıması olduğunu belirtti.

Palabıyık, “Bir anneyi düşünün, evladına çok bağlı ve evladı için inanılmaz merhamet sahibi. Evladı elinden alındığı vakit bütün dünyayı yakabiliyor. Biz anneyi siyaset ve kimlik üstü bir varlık olarak kabul ettik.” dedi.

Medya tarafından de bir değerlendirmede bulunduklarına işaret eden Palabıyık, medyada yeteri kadar Diyarbakır annelerine ve nöbet tutan ailelere yer verilmediğine dair bir sonuç elde ettiklerini lisana getirdi.

Palabıyık, şunları söyledi:

“Özellikle Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun ailelere verdiği dayanaktan ve annelerimizin toplumun nezdinde yer bulmasından güç aldık. Diyarbakır anneleri ile evlat nöbetinin yıl dönümünde bir ortaya gelerek, çalıştayın sonuçlarını onlarla da konuştuk. Problem memleketler arası boyutta ele alınmalı. İnşallah bir sonraki süreçte memleketler arası bir kongre, bir sempozyumla evlat nöbetindeki aileleri ele alıp, tahlil edeceğiz.”

– “Başkasının acısının farkında olan bir Diyarbakır var”

AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu da annelerin sesini duyurmak, anneleri bilimsel çalışmaların, sanatın ve edebiyatın konusu haline getirmek emeliyle bir ortaya geldiklerini belirtti.

Diyarbakır’ın ve bölgedeki annelerin acılı bir periyot yaşadığını, artık bunun Diyarbakır anneleriyle kırıldığını lisana getiren Miroğlu, “Bundan sonra empati kurarak yola devam edersek, bizi 40 yıldır meşgul eden, çok acılara yol açmış bu derin hafızayı da geride bırakıp, Türkiye’nin geleceğinin bir modülü olarak, kararlı, azimli bir halk olarak tarih sahnesinde oynamamız gereken rolü oynamaya başlayacağız.” sözlerini kullandı.

Geçen 3 yıl içerisinde Diyarbakır annelerinin oturma aksiyonunun sivil toplum kuruluşlarının, aydınların ve çeşitli siyasi partilerin ağır ilgi gösterdiği bir aksiyon olduğunu anlatan Miroğlu, 25 yıl öncesi ile kıyasladığında Diyarbakır’ın artık öteki bir kent haline geldiğini söyledi.

Miroğlu, “Başkasının acısının farkında olan bir Diyarbakır var. Asıl sorun bu, oburunun yaşadığı acıyı fark edebilmek. Diyarbakır’ın bundan sonraki siyasi, toplumsal, kültürel hayatında tarih içerisindeki seyahatine selametle devam edebilmesi için Diyarbakır’ın kıssalarını çok dinlememiz, paylaşmamız ve kendi öykülerimizi de tıpkı formda aktarmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Medya Platformu Lideri Ahmet Durkaya ise Diyarbakır annelerinin evlatları için gösterdiği gayrete takviye olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

Sivil toplum kuruluşları olarak büsbütün gönüllülük aslıyla hareket ettiklerini anlatan Durkaya, “Her sivil toplum kuruluşunun bir yarası, bir sıkıntısı olmalı. Ülkenin kanayan yarası, bir eksiği olduğunda canla başla gayret edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çalıştaylarla, basın bildirileriyle, elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Çalıştayın düzenleme heyeti üyeleri daha sonra kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir ortaya geldi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir