Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Fatih Dönmez: Maden ihracatında yeni rekor geliyor


Fatih Dönmez: Maden ihracatında yeni rekor geliyor

2021’de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 5,93 milyar dolarlık ihracata imza atan maden bölümü, 2022’ye de rekor amacıyla girdi.

Yeni pazar arayışlarını sürdüren, mevcut pazarlara da katma kıymetli eser ihraç eden dalda ihracat yılın 6 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 19 artışla 2,82 milyar dolardan 3,36 milyar dolara yükseldi.

İlk sırada 713 milyon dolarla Çin yer aldı

İhracatta birinci sırada 713 milyon dolarla Çin yer alırken, bu ülkeyi 328 milyon dolarla ABD ve 214 milyon dolarla Bulgaristan takip etti.

Ürün bazında ihracatta ise 484 milyon dolarla işlenmiş mermer, 306 milyon dolarla blok mermer ve traverten, 301 milyon dolarla çinko birinci sıralarda yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Dönmez, Türkiye’nin yer altı zenginliği açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu tabir etti.

“Veriler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor”

Son yıllarda Türkiye iktisadının büyümesinde ihracatın lokomotif rolü üstlendiğini belirten Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Maden ihracatımız da bu lokomotif içinde, hatta en ön sıralarında yer alıyor. Geçen yıl maden ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Bilgiler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor. Bu artışta yarı mamul ve mamul eserlerinin yükseliş yakalaması bir öteki sevindirici gelişme. Katma kıymetli eser ihracatını daha da artırarak ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.”

“Ne etrafımızdan vazgeçeriz ne de madenlerimizden”

AA’nın aktardığına nazaran yer altı zenginliğini tabiata ve etrafa ziyan vermeden iktisada kazandırmak için çalıştıklarını bildiren Dönmez, “Her vakit söylediğimiz üzere. Ne etrafımızdan vazgeçeriz ne de madenlerimizden. Bu yüzden tabiata saygılı, etrafa hassas, ulusal maden siyasetiyle hareket etmeyi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 16 2022 , , Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir