Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Gazeteciler Yavuz Oğhan ve Akif Beki Gemlik Zeytini Festivali’nde okurlarıyla buluştu


Gazeteciler Yavuz Oğhan ve Akif Beki Gemlik Zeytini Festivali’nde okurlarıyla buluştu

Gemlik Belediyesinin düzenlediği 29. Gemlik Zeytini şenliği devam ediyor.

Beki ve Oğhan, “Kişi Başına Düşen Zeytin” başlığında yaptıkları söyleşide memleket sıkıntılarına değindi.

Oğhan, konuşmasına önümüzdeki periyotta gerçekleşecek seçimi hatırlatarak başladı. Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden biri olacağını vurgulayan Oğhan, “Buraya giderken ne oluyor? Kim ne söylüyor? Nerede ne konuşuluyor? Biraz onlardan bahsetme imkanı bulacağız” dedi.

Söyleşinin başlığını Beki’nin attığını söyleyen Oğhan, kelamı Beki’ye verdi.

Gemliğin sofralık zeytinin anavatanı olduğunu belirten Beki, “Türkiye zeytin üreticisi ülkeler ortasında zeytin tüketiminde hak ettiği yerde değil. Yumuşatarak söyleyeyim. Zeytin kurulunun ve Euronews haberlerine, istatistiklerine, datalarına baktım buraya gelirken. Kişi başına yıllık ve günlük kaç zeytin düşüyor ve kaç liralık zeytin düşüyor?” dedi.

“Bizim enflasyon onlarınkinin yanında gökdelen üzere duruyor”

Dünyada zeytin üreticileri ortasında birinci beşte yer aldığımızı dikkat çeken Beki, “Zeytinyağı ve sofralık zeytin ayrımı yaptığınızda üçüncü, dördüncü sıralarda yer alıyoruz. İşte İspanya var, Yunanistan var, İtalya var. öbür Akdeniz ülkeleri, Cezayir var. Tunus var. Lübnan var. Zeytinyağı tüketiminde bu ülkelerin enflasyonuna kıyasla enflasyonumuz neredeyse oradayız. İstanbul Maslak’ta gökdelenler var.. Bir de o gökdelenler ortasında kalmış gecekondular var. Avrupa’yı yakıp yıktığını söylediğimiz, Amerika’yı bitirdiğini

Batı’yı kıtlık kuyruklarına, yokluk kuyruklarına soktuğunu iktidar medyasının bize söylediği enflasyon oranı biliyorsunuz yüzde sekizler civarında.

Bizimki kaç? Resmi enflasyon yüzde seksenler civarında. On katı enflasyon var bizde. Dünyayla mukayeseli tablolara baktığınızda bizim enflasyon onlarınkinin yanında gökdelen üzere duruyor” dedi.

“Türkiye’de kişi başı 4 kilo zeytin düşüyor”

Zeytin üreten ülkeler ortasında yıllık kişi başına ortalama 11 kilo zeytin düştüğünü belirten Beki, “Türkiye’de kişi başına 4 kilonun biraz üstü düşüyor. Mısır’da tüketilen sofralık zeytin ile birebir oranda. Cezayir’in de Gemlik üzere kaliteli zeytini var. Cezayir’de yedi kilonun üstünde yiyorlar” diyerek ortadaki farka dikkat çekti.

Türkiye’de kişi başına düşen zeytini de hesaplayan Beki konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir kilo orta uzunlukta zeytin sayısı 190 diye okudum. 200’e yuvarlayalım. Dört kilo diyelim, kişi başına yenilen zeytin 800 adet yapıyor. Bunu 365’e böldüğümüzde günlük iki zeytin. Türkiye’de kişi başına aşağı üst günlük iki zeytin yeniyor. Halbuki bunun ucuzu da var. Adedini 10 kuruşa da bulabiliyorsunuz. Onun hesabını da yaptım. Yani ucuz zeytini 20’ye yuvarlayalım hatta. Oradan hesap ettiğimizde tanesi 10 kuruşa geliyor. Günlük 22 zeytin”

Beki, zeytin tüketimin az olmasının iki sebebi olabileceğini belirtti. Tüketimin az olmasının birinci nedeni olarak vatandaşın alım gücünü gösteren Beki, ikinci neden olarak ise yapılan ihracatı gösterdi.

“Bu kadar Zeytinyağı üretilen bir ülke olmamıza karşın niçin hala ayçiçek yağı tüketmek zorunda kalıyoruz?”

Oğhan da konuşmasına iktidarın telaffuzlarını eleştirerek başladı. Geçtiğimiz eylül ayında döviz kriziyle birlikte Türkiye’de insanların alım güçlerinde geriye hakikat bir gidiş olduğunu belirten Oğhan, “İktidar daima olarak Batı’nın ne kadar güç durumda, Türkiye’nin aslında ne kadar yeterli durumda olduğunu söylüyor lakin bunun çabucak peşine ‘Sabredin daha âlâ olacağız’ biçiminde cümleleri var. 20 yılda ulusal gelir şuradan şuraya geldi derken güya bütün dünya durmuş üzere, hiç ilerlememiş üzere. Artık Türkiye’de sahiden son bilhassa üç beş yılda iktidar medyasının da büyük katkısıyla birlikte bir gerçeklikten kopuş hali var. Siyaseti siyaset tabanında değerlendiremiyorsunuz. Ekonomiyi ekonomik tabanda değerlendiremiyorsunuz. Buna ait itirazlarınızı lisana getirdiğinizde farklı birtakım etiketlerle karşılaşmak zorunda kalıyorsunuz. Hatta bir kısmı bunların cezaevi bile olabiliyor. Lakin bu iş gerçek yerinde tartışılabilse 2002 yılında Türkiye’yle eş kıymet olan Bulgaristan’ın bugün nerede olduğunu ve Bulgarların niçin Türkiye’ye gelip alışveriş yaptıklarını kıymetlendirmemiz gerekir. Niçin biz günde iki tane zeytin yiyoruz, bu kadar zeytin diyarı olmamıza karşın bu kadar zeytin üretilen bir ülke olmamıza karşın zeytinyağı üretilen bir ülke olmamıza karşın niçin hala ayçiçek yağı tüketmek zorunda kalıyoruz sorusunun karşılığını siyasetten talep etmemiz gerekiyor” dedi

“Niye onların düzgün otomobile binip de Türkiye’de ikinci el pazarlarının bu kadar yükseldiğini konuşmamız çok fazla istenmiyor”

Oğhan iktidarın alım gücünün gerilemesi yerine kimliklerin konuşulmasını dayattığına dikkat çekti.

Dün İzmir’de yapılan Tarkan konserine de değinen Oğhan, “Çok görkemli bir merasim hazırlanmış. Tunç Soyer’in de çok büyük başarısı olduğunu düşünüyorum. Tunç Soyer bir açılış konuşması yaptı. O konuşmada İzmir’in kurtuluşundan ve Kurtuluş Savaşı’ndan bahsederken Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı acziyeti lisana getirdi. Türkiye işgal edildiğinde bir devlet vardı. İmparatorluk vardı. Onu yönetenler vardı. Bunları görmezden gelip ‘ecdadımıza hakaret etti’ diye büyük bir kampanyanın başladığını görüyoruz bugün.

Çünkü niçin kalitelisini Batı’daki insanın tükettiğini sorgulamamız çok fazla istenmiyor. Niçin onların uygun otomobile binip de Türkiye’de ikinci el pazarlarının bu kadar yükseldiğini konuşmamız çok fazla istenmiyor. Niçin en uygun eserin onlar tarafından tüketildiğini, basitçe gelip pazarlarda euroları bozdurup alışveriş yaptıklarını, bizim niçin o imkanlara sahip olmadığımızı tartışmamız çok fazla istenmiyor” diye konuştu.

“Avrupa’da enflasyon yüzde 8 bizde yüzde 80 bu benim kanıma dokunuyor”

Günlük iki zeytin yemenin yaşamak olmadığını vurgulayan Beki, “Hem de en ucuzundan on kuruşluk. İşte on kuruşluk zeytinden on tane yemeniz için bir lira harcayabilmeniz lazım. Günde yalnızca zeytine bir liralık bütçe ayırabilmeniz lazım.Zeytinin anavatanı sizin memleketinizken niçin?” sorusunu yönlendirdi.

Beki yurt dışında çalışanların taban fiyat ile Türkiye’deki beş yıldızlı otellerde tatil yaptığını lakin Türkiye’de taban fiyatla çalışanların beş yıldızlı otelin önünden geçemediğini söyledi.

Avrupa ülkeleri ile Türkiye’deki enflasyonu karşılaştıran Beki, “Avrupa’yı süründüren, bitiren, yokluk kuyruklarına sokan, boğaz kederine, can kaygısına düşüren enflasyonu yüzde sekizken, bizde yüzde seksen’lik enflasyonun tesirlerini konuşmayacak mıyız? Deniyor ki ‘onlar alışık’.

Yüzde sekiz, bizim yüzde seksenimizden daha ağır geliyor onlara. Niçin? Zira alışık değiller. Bu benim kanıma dokunuyor. Size dokunuyor mu bilmiyorum.

Biz niçin alışmak zorundayız? Yani biz birebir hayat kalitesini, tıpkı hayat standardını hak etmiyor muyuz? Kendi insanımıza layık görmüyor muyuz?” dedi

Söyleşi vatandaşların dahil olduğu soru-cevap kısmıyla sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 Kültür sanat

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir