Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Global tasalar inşaat materyalleri ihracatını baskılıyor


Global tasalar inşaat materyalleri ihracatını baskılıyor

TÜRKİYE İMSAD DIŞ TİCARET ENDEKSİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin temmuz ayı sonuçlarını açıkladı. Bu periyotta global ölçekte resesyon kaygıları ile düşen emtia ve metal fiyatları, ihracat fiyatlarına yansımaya başladı. Temmuz ayında ünite fiyatlar artarken ihracat ölçülerinde düşüş yaşandı. İnşaat gereçleri endüstrinde 2,48 milyar dolarla kıymet olarak bu yılın en düşük ikinci aylık ihracatı gerçekleşti. Türkiye’nin sanayi eserleri ihracatı da 13,63 milyar dolarla ocak ayı sonrası en düşük kıymete geriledi.

İnşaat gereci bölümünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ne nazaran temmuz ayında, inşaat materyalleri sanayi ihracat performansı yavaşladı. Temmuz ayında çalışma gün sayısındaki düşüşle birlikte temel tesir yavaşlayan pazarlardan kaynaklandı. Global ölçekte resesyon kaygıları ile gerileyen emtia ve metal fiyatları da temmuz ayı ihracatında tesirini hissettirmeye başladı.

2022 yılı temmuz ayında 2,48 milyar dolarla bedel olarak bu yılın en düşük ikinci aylık ihracatı gerçekleşti. Buna karşın ihracat ölçü olarak geçen yılın temmuz ayına nazaran yüzde 6,7 yükseldi. 2022 yılı temmuz ayında inşaat gereçleri ihracatı ölçü olarak geçen yılın temmuz ayına nazaran yüzde 10,3 azalarak 4,53 milyon ton oldu.

İnşaat gereçleri sanayi ortalama yıllık ihracat ünite fiyatı temmuz ayında geçen yıla nazaran yüzde 19,6 artarak 0,55 dolar/kg düzeyine çıktı. 2021 yılı temmuz ayında ortalama ihracat fiyatları 0,46 dolar/kg olmuştu.

Bu ayki ihracat performansına bağlı olarak inşaat gereçleri yıllık (son 12 aylık) ihracatı temmuz ayında 34,64 milyar dolara ulaştı. Yıllık ihracat ölçü olarak 63 milyon tona inerken ihracat ünite fiyatı yıllık ortalama 0,55 dolar/kg oldu.

İnşaat materyalleri ihracatı yılın birinci yarısını tarihin en yüksek yıllık ihracat düzeyinde tamamladı lakin yılın ikinci yarısında pazarlarda savaşın tesirleri, yüksek global enflasyon ve resesyon telaşlarının baskısı hissediliyor. Pazarlardaki yavaşlamanın ihracat üzerindeki yavaşlatıcı tesirini önümüzdeki aylarda daha güçlü biçimde göstermesi bekleniyor.

Temmuzda ithalat yeniden yüksek

Dış Ticaret Endeksi’ne nazaran ithalat geçen yılın temmuz ayına nazaran yüzde 26,8 artışla 800 milyon dolara ulaştı. 2022 yılı temmuz ayında inşaat gereçleri ithalatı ölçü olarak evvelki aylara nazaran gerileyerek 275 bin 903 ton düzeyinde gerçekleşti. Ortalama ithalat ünite fiyatı ise 2,90 dolar/kg oldu.

İhracatta ünite fiyatlar arttı, ölçü düştü

2022 yılı temmuz ayında inşaat gereçleri ihracat performansı alt kesimler prestijiyle geçen yılın tıpkı ayı ile karşılaştırıldığında farklı gelişmeler gösterdi. Sekiz alt eser kümesinde da kıymet olarak ünite fiyatlardan kaynaklı artış kaydedildi. Ölçü olarak ise düşüşler görüldü.

Sekiz alt eser kümesinin altısında ortalama ihracat ünite fiyatları geçen yılın temmuz ayına nazaran yükseldi. Global emtia ve son eser fiyatları gerileme eğiliminde olmasına karşın geçen yıl yaz periyodu fiyatlarının üzerinde bulunuyor.

Temmuz ayında demir çelik eserlerin ortalama ihracat ünite fiyatları geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 22, mineral, taş ve toprak eserlerin ise yüzde 23,3 arttı. Metal bazlı eserlerin ortalama ihracat ünite fiyatı yüzde 24,2 yükselirken, prefabrik eserlerde yüzde 15,5, ağaç ve ahşap eserlerinde yüzde 25,3 arttı.

Bu periyotta sekiz alt eser kümesinin beşinde ihracat ölçü olarak geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Üç alt bölümde ise düşüş yaşandı. Ölçü olarak düşüşlerde geçen yılın yüksek artışlarının baz tesirleri görülmeye başlandı.

Temmuz ayında ölçü olarak ihracat artışları kimyasal bazlı eserlerde yüzde 15,8, yalıtım gereçlerinde ise yüzde 12,9 oldu. Demir çelik eserleri ihracatı ölçü olarak yüzde 16,6, mineral, taş ve toprak eserlerin ihracatı yüzde 10 ve metal bazlı eserlerin ihracatı yüzde 11,6 azaldı.

Sekiz alt eser kümesinin tamamında ihracat geçen yılın birebir devrine nazaran bedel olarak yükselirken farklı artışlar gerçekleşti. Artış oranı ağaç ve ahşap eserlerinde yüzde 26,7, prefabrik yapılarda yüzde 18,9, mineral eserlerde yüzde 10,4 olurken, demir çelik eserlerinde yüzde 1,5 düzeyinde kaldı.

Türkiye’nin sanayi ihracat performansı temmuz ayında yavaşladı

Temmuz ayında çalışma gün sayısının azalması ve pazarlardaki yavaşlama sanayi ihracatında da durağanlaşmaya yol açtı. Bu devirde sanayi eserleri ihracatı bedel olarak 13,63 milyar dolara inerken, ocak ayı sonrası en düşük ihracat olarak kaydedildi.

Rusya-Ukrayna savaşının pazarlardaki tesirleriyle birlikte ihracat ölçü olarak da düştü. 2022 yılı temmuz ayında Türkiye toplam sanayi eserleri ihracatı ölçü olarak 8,26 milyon tona gerileyerek ocak ayı sonrası en düşük düzeyine geldi.

2022 yılı temmuz ayında ortalama ihracat ünite fiyatları global fiyat düşüşlerine karşın sonlu ölçüde arttı. Sanayi malı ihracatında ortalama ünite fiyatları 2021 yılı temmuz ayında 1,46 dolar/kg iken 2022 yılı temmuz ayında 1,65 dolar/kg’a çıktı.

Yüksek ihracat ünite fiyatlarının ihracata katkısı sürerken, önümüzdeki aylarda bu tesirin azalması bekleniyor. Savaşın üst ittiği fiyatlar resesyon telaşları ile temmuz ayından itibaren gerileme sinyalleri veriyor.

İnşaat gereçleri sanayi dışındaki endüstrilerin toplam ihracatı bedel olarak 2022 yılı temmuz ayında evvelki aya nazaran gerileyerek 11,15 milyar dolar oldu. İhracat ölçü olarak da düştü.

İnşaat gereçleri sanayi dışındaki endüstrilerin ortalama ihracat ünite fiyatı geçen yıl temmuz ayında 2,83 dolar/kg iken bu yıl 2,99 dolar/kg düzeyine çıktı.

Türkiye’nin sanayi mallarına yönelik ek talebi yeni yılın birinci yarısında yüksek gerçekleşirken, hem Rusya-Ukrayna savaşının pazarlarda artan tesirleri hem de resesyon tasaları ile yılın ikinci yarısında sanayi ihracatındaki artışın yavaşlaması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 4 2022 Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir