Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Her 2 Uygulamadan 1’i Ferdî Dataları Riske Atıyor


Her 2 Uygulamadan 1’i Ferdî Dataları Riske Atıyor

ANDROID UYGULAMALARIN YARISINDAN FAZLASI FERDÎ BİLGİLERİ ÜÇÜNCÜ TARAFLARLA PAYLAŞIYOR

Her türlü ferdî bilginin gerek toplumsal medya mecralarında gerek telefonlara indirilen uygulamalar aracılığıyla çarçabuk paylaşıldığı günümüzde, data güvenliği konusu pek çok kişinin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Android aygıtlarda bulunan her 2 uygulamadan 1’inin ferdî bilgileri üçüncü taraflarla paylaştığını belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, şahsî bilgileri muhafazanın 4 değerli adımına değiniyor.

Günümüzde teknoloji devleri, en fazla datayı toplayan kuruluşlar ortasında yer alıyor. Lakin toplanan dataların çok azının paylaşıldığını argüman ediyorlar. Bu türlü bir ortamda data güvenliği kullanıcıların aklında önemli soru işaretleri yaratıyor. Son periyotta 1.000’e yakın fiyatlı ve fiyatsız Android uygulamasına yönelik Incogni’nin yaptığı araştırma da bu mevzuyu daha da gündem haline getirdi. Araştırmayı pahalandıran ve toplumsal medya uygulamalarının yaklaşık ortalama olarak toplanan 20 data noktasıyla en fazla şahsî bilgiyi topladığını aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, ‘’Ücretsiz uygulamalar, fiyatlı uygulamalara oranla 7 kat daha fazla bilgi toplarken 500.000’den fazla kere indirilen tanınan uygulamalar, daha az tanınan uygulamalara oranla 6 kattan daha fazla bilgi depoluyor. Android uygulamaların 13,4’ünün ise bireylerin pozisyon bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşıldığı biliniyor. Bu türlü bir ortamda ferdî data güvenliği için kaygı duyulması çok mümkün. Bilgi müdafaa ve güvenliği için çeşitli tedbirlerin alınması önemli meselelerin önüne geçiyor.’’ açıklamalarında bulunuyor.

En Fazla Datayı Alışveriş Uygulamaları Paylaşıyor!

En çok paylaşılan hassas bilgiler ortasında e-posta adresleri, finansal bilgi ve evraklar yer alıyor. En çok data paylaşımı yapılan farklı uygulama kategorileri mevcut olsa da online alışverişe dayalı uygulamalar ortalama 5,72 bilgiyle en çok bilgi paylaşımı yapan kategori olarak yerini alıyor. Alışveriş uygulamalarını finans, harita, navigasyon, yiyecek ve içecek uygulamaları takip ediyor. Bu tıp uygulamalar bilgileri pazarlama ajansları ve öteki işletmeler üzere üçüncü taraflarla paylaşıyor, hatta satıyor. Ayrıyeten uygulamaların 4,9’u da transfer sırasında dataları şifrelemediğini kabul ediyor. O denli ki bilgilerin şifrelenmemesinin dataları hackerlere karşı hayli hassas hale getirdiğine ve ferdî bilgilerin üçüncü şahıslara verilmesinin önemli riskler oluşturduğuna değinen Serap Günal, bilgi paylaşımının kullanıcıları bilgi ihlalleri, kimlik hırsızlığı, takip ve siber tacize açık hale getirdiğinin altını çiziyor.

Verilerin Üçüncü Şahıslarla Paylaşılmaması İçin Alınacak Önlemler

Depolanan dataların üçüncü şahıslarla paylaşıldığı bariz formda bilinen uygulamalardan vazgeçmek her vakit çok kolay olmayabiliyor. Yeniden de uygulamalar aracılığıyla ferdî dataların paylaşılmasından doğacak olan riskleri azaltmak mümkün. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal’a nazaran ferdî dataların transfer akışını durdurmak ve hackerlerin kurbanı olma riskini azaltmak için şahsî bilgileri müdafaanın 4 kıymetli adımı bulunuyor.

1. Gereksiz uygulamaları indirmekten kaçının. İhtiyacınız olmayan uygulamaları indirmekten kaçınmak bilgi muhafaza konusunda ferdî olarak alınabilecek tedbirlerin başında geliyor. Gereksiz çok fazla uygulama indirmek ve uygulamalara bilgi girişlerinin artması, önemli bir şahsî data depolamasına neden oluyor.

2. İndirdiğiniz her uygulamanın bilgi güvenliği kısmını denetim edin. Uygulamayı indirmenin kaçınılmaz olduğu durumlarda indirilen her uygulamanın data güvenliği kısmını denetim etmek ferdî bilgilerin korunması konusunda yardımcı olacaktır.

3. Mümkün olan durumlarda düzmece bilgi girin. İndirdiğiniz uygulamalar aracılığıyla sizden istenen bilgileri birtakım durumlarda düzmece bilgilerle doldurmak şahsî dataların korunması konusunda kıymetli bir öbür noktadır.

4. Hizmeti kullanmayı bitirdikten sonra uygulamalardan datalarınızı silmesini isteyin. Uygulamaların 10’u topladıkları dataların silinmeyeceğini açıkça beyan etse de 39’luk bir kısım hala bilgi silinmesine imkan sağlıyor. Bu cins uygulamalardaki hizmetleri kullandıktan sonra bilgilerinizin silinmesini isteyebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 27 2022 Teknoloji

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir