Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Hisar’da 1326 Bursa’sı ortaya çıkıyor


Hisar’da 1326 Bursa’sı ortaya çıkıyor

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar bölgesinde hayata geçirdiği “Yaşayan Tarih Hisar İçi” projesi ile 6 Nisan 1326 yılında fethedilen eski Bursa’yı ortaya çıkarıyor. Hisar bölgesindeki tarihi dokuyu ortaya çıkarma çalışmaları kapsamında 4. adım olan Kavaklı’daki riskli binaların yıkımını da tüm süratiyle sürdürüyor.

Kavaklı Mahallesi’nde geçtiğimiz yıl yaşanan heyelan nedeniyle ziyan gören konut ve işyerlerinin kamulaştırma çalışmalarında sona gelindi. Üftade Camii ve Türbesi’nin etrafındaki binaların yıkımının akabinde, Pak Cadde üzerindeki riskli binaların da yıkımına başlandı. Cuma namazının akabinde dualarla başlayan yıkımlar öncesinde konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “2009 yılından itibaren birçok çalışma gerçekleştirdiğimiz Hisar Projemiz kapsamında 4. etap olan Kavaklı’da da hoş bir çalışmayı sürdürüyoruz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde sanal ortamda gördüğümüz Hisar’ın inşallah en kısa vakitte gerçek halini de göreceğiz” dedi.

“Hizmetin Büyüğü Küçüğü Olmaz”

Osmangazi Belediyesi olarak 136 mahallede hizmet ürettiklerini tabir eden Lider Dündar, “Mahallelerimizin öncelikli gereksinimlerinden kentin genel gereksinimine kadar hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Hizmet verirken büyük küçük demiyoruz. Bizim için bir parke taşının sökülmüş olması ile Panorama 1326 Fetih Müzesi, birebir kıymette bir hizmettir. Bu anlayışla hizmet üretiyoruz. Hangi mahallemize gitsek Osmangazi Belediyesi’nin imzasını görüyoruz. Bursa’nın tamamında Osmangazi Belediyesi’nin imzasını görüyoruz. İşte Hisar’daki çalışmalarımız da Osmangazi’nin bir Bursa imzasıdır” dedi.

Bursa’nın en eski 5 mahallesinin bulunduğu Hisar’ı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde resmettiklerini kaydeden Lider Dündar, “6 Nisan 1326’daki fetih gününü dev kubbe içinde resmettik. Panorama Müzesi’nde sanal ortamda gördüğümüz Hisar’ı inşallah gerçek ortamda da yaşayacağız dedik. Belediye olarak Hisar’da birçok çalışmamız var. Surüstü Konağı’ndan Sümbüllü Bahçe Konağı’na, Kale Sokak’tan Osmangazi Çıkmazı’na kadar birçok hoş projeyi hayata geçirdik. Bununla birlikte Hisar’da doğmuş ve yaşamış, birçok kısımla ‘Hisar Buluşmaları’ ismi altında bir ortaya geldik. Üniversiteden akademisyenlerin ve mimarların da katıldığı toplantılarda Hisar’ın kıssasını dinledik. Pınarbaşı suyunun öyküsünü, bahçeli meskenlerden akan suları ve eski komşuluk ilgilerini dinledik. Çalışmalarımızı Hisar’ın ruhuna uygun biçimde taraf verdik.” diye konuştu.

“Hisar’a Özel Ehemmiyet Veriyoruz”

Osmanlı’nın kurulduğu topraklar olan Hisar’a özel bir kıymet verdiklerini anlatan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Hisar bölgesi ile ilgili çalışmalarımızı 2009 yılından beri sürdürüyoruz. Oruçbey Caddesi’nde örnek bir çalışmaya imza attık. 4 kamu kurumunu organize ederek birebir anda bir çalışma gerçekleştirdik. Filiboz Mescidi’nin ihalesi önümüzdeki hafta yapılacak. Arkeolojik hafriyat çalışmalarının akabinde Arkeopark’ta da uygulama çalışmalarına başlıyoruz. Artık 4. etap olan Kavaklı’da çalışmalarımızı ağırlaştırdık. Bursa’nın tarihi bir dokusunu daha ortaya çıkarıyoruz” dedi.

“Bursa’ya Yakışacak Proje”

Yaşanan heyelanın akabinde riskli görülen binalardaki 239 hak sahibinden 220’si ile muahede sağladıklarını belirten Lider Dündar, “Bugüne kadar kamulaştırmalar için hak sahiplerine 48 milyon 419 bin TL ödeme yaptık. Tahliyeler yapıldıktan sonra da üst taraflarda yıkımlara başlamıştık. Bugün de Pak Cadde üzerindeki binaların yıkımlarını başlattık. Yıkımların akabinde en kısa vakitte tarihi Bursa’ya yakışacak bir proje ile 1326 Bursa’sının ortaya çıkacağı Hisar’ı yine inşa edeceğiz. Bu bölgeye gelen ziyaretçiler hem türbe ziyaretini yapacak, hem de Bursa görüntüsünü görebilecek. Tarihi dokuya mahzur olan binaları yıkarak kentimizin gerçek kimliğini ortaya çıkarıyoruz. Bu projede en büyük katkı mahalle sakinlerimizin. Riskli bölgenin inançlı hale gelmesi de çok kıymetli. Çalışmalarımız tüm Bursa için iyi olsun.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 22 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir