Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

iScam 14: Siber hatalılar, yeni tanınan akıllı telefon piyasaya çıkmadan evvel kurbanlarının cüzdanlarını boşaltıyor


iScam 14: Siber hatalılar, yeni tanınan akıllı telefon piyasaya çıkmadan evvel kurbanlarının cüzdanlarını boşaltıyor

Apple, uzun vakittir beklenen yeni iPhone 14’ün 7 Eylül’de global Apple Aktifliği sırasında duyurulacağını açıkladı. Kaspersky uzmanları iPhone 14 satın almayı teklif eden, aslında kurbanların banka hesaplarını boşaltmak ve Apple ID hesaplarını çalmak için tasarlanmış çok sayıda kimlik avı sayfası örneği buldu. 10-25 Ağustos tarihleri ortasında Kaspersky güvenlik tahlilleri, iPhone ile ilgili 8 bin 700’den fazla yeni kimlik avı sitesi tespit etti.

iPhone 14 duyuru tarihi yaklaştıkça phishing sayfalarının sayısı da artıyor. Örneğin, 25 Ağustos’ta Kaspersky uzmanları, iPhone ile ilgili toplam 1.023 kimlik avı sayfası tespit etti. Bu, bu cins makus emelli site algılamalarının günlük ortalama sayısının neredeyse iki katı.

Geleneksel olarak, piyasada rastgele bir yeni iPhone ortaya çıkmadan evvel siber hatalılar, yeni bir akıllı telefonu indirimli olarak ön sipariş vermeyi yahut resmi duyurudan önce satın almayı teklif eden düzmece mağaza sayfaları oluşturuyor. iPhone 14’ün resmi fotoğrafları şimdi internette görünmediği için saldırganlar, kullanıcıların dikkatini çekmek hedefiyle eski telefon modellerinin fotoğraflarını kullanıyor. Mağdur, satın alma için ödeme yapmak üzere banka kartı bilgilerini girdikten sonra kartından para çekiliyor, lakin eser gönderilmiyor.

Siber hatalıların iPhone’ların popülaritesine ilgisi yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle sonlu değil. Bazen sahtekarlar, kurbanı sırf düzmece bir sayfadaki sipariş için ödeme yapması için kandırmakla kalmıyor, tıpkı vakitte Apple kimliklerine erişim sağlayarak çok daha fazlasını elde edebiliyor. Apple Kimliği, App Store, Apple Music, iCloud, iMessage, FaceTime ve daha fazla Apple hizmetine erişmek için kullanılan bir hesap. Saldırganlar, standart Apple Kimliği oturum açma sayfasını taklit ederek kurbanları kimlik avı sayfasına kullanıcı isimlerini ve parolalarını girmeleri için yönlendiriyor. Daha sonra kurbanlarının tüm e-posta adreslerine, oturum açma şifrelerine, irtibat bilgilerine ve ödeme bilgilerine erişiyorlar. Siber hatalılar şahsî fotoğraflarının, evrak imajlarının ve daha fazlasının saklandığı iCloud alanına da erişebiliyorlar. Bu fotoğraflar daha sonra saldırganlar tarafından kimlik hırsızlığı ve hatta şantaj için kullanılıyor.

Saldırganlar, Apple Kimliğine erişmek için kurbanlara bir tehdit nedeniyle aygıtlarını her an kaybedebileceklerini bildirerek baskı yapıyorlar. Örneğin Kaspersky uzmanları, aygıtın ekranında ansızın beliren kimlik avı sayfalarına ait örnekler buldu. Bir örnekte kurbanı “yasadışı faaliyetler nedeniyle bu Apple aygıtına erişimin engellendiği” konusunda uyarıyor. Aygıta erişimin kilidini açmak için kurbana, siber hatalıların sahiden karşılık vereceği düzmece bir Apple dayanak numarasını araması öneriliyor. Bu cins taarruzlara vishing (sesli kimlik avının kısaltması) ismi veriliyor. Bu, kullanıcıları siber suçluları aramaya ve telefon üzerinden şahsî bilgilerini ve banka detaylarını paylaşmaya ikna etmeyi sağlayan bir dolandırıcılık tekniği. Çoklukla bu tıp takip sayfaları bilgisayar ekranını kilitleyebiliyor ve sadece tehdit iletisinin görünmesini sağlıyor. Böylelikle kullanıcının dolandırıcıların numarasını aramaktan diğer seçeneği kalmıyor. Arama sırasında siber hatalılar, Apple ID datalarını, şahsî bilgileri elde etmek yahut telefon dayanak fiyatı talep etmek için çeşitli toplumsal mühendislik tekniklerini kullanarak kredi kartı bilgilerini almaya odaklanıyor.

Kaspersky güvenlik uzmanı Olga Svistunova, şunları söylüyor: “Siber hatalılar ekseriyetle yeni trendleri sıradan kullanıcılardan çok daha etkin bir formda izliyor. Daima olarak insanların ilgisini çekecek, modaya uygun bir şey arıyorlar. Bu sayede kimlik bilgilerini yahut ödeme bilgilerini girmeleri için onları kandıracak yeni yollar buluyorlar. Yeni iPhone 14’ün duyurulması da istisna değil. Her yıl yeni iPhone modellerinin piyasaya sürülmesiyle eş vakitli olarak saldırganların aktifliğinin arttığını görüyoruz. Bu nedenle, kullanıcıların siber hatalıların kurbanı olmamak için her vakit dikkatli olmaları ve ferdî bilgilerini şüphelendikleri sayfalara girmemeleri gerekiyor.”

Kaspersky, dolandırıcıların kurbanı olmamak için kullanıcılara şunları öneriyor:

  • Kişisel datalarınızı girmeden evvel web sitesinin gerçekliğini denetim edin. Sinema izlemek yahut indirmek için sadece resmi, emniyetli web sayfalarını kullanın. URL biçimlerini ve şirket ismi yazımlarını iki kere denetim edin
  • E-postalardan gelen irtibatları takip etmemek en uygunudur. Bunun yerine yeni bir sekme yahut pencere açabilir, bankanızın yahut öbür bir amacın adresini elle girebilirsiniz.
  • Halka açık Wi-Fi ağları aracılığıyla çevrimiçi bankacılık ve gibisi hizmetlere giriş yapmaktan kaçının. İnançlı bir ağ kullanmak her vakit düzgündür. Açık ağlar, öteki tehditlerin yanı sıra temasınız üzerinden web sitesi adreslerini taklit eden, böylelikle sizi uydurma bir sayfaya yönlendiren tuzaklar içerebilir.
  • Kötü emelli ekleri tanımlayan ve kimlik avı sitelerini engelleyen Kaspersky Security Cloud üzere sağlam bir güvenlik tahlili kullanın.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 Teknoloji

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir