Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

İsrail basını: Yair Lapid, Joe Biden ile görüşemedi


İsrail basını: Yair Lapid, Joe Biden ile görüşemedi

İran konusunda İsrail ile ABD ortasında gerçekleştirilmesi istenen görüşme yapılamadı.

İsrail basınından Kanal 13 televizyonu, yaşananların perde ardını aktardı.

Tel Aviv idaresi, Başbakan Yair Lapid ile ABD Lideri Joe Biden ortasında İran konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmesi için uğraştı fakat eforlar sonuçsuz kaldı.

Amerikalılar, Biden-Lapid görüşmesini erteledi

İsrailliler, ABD Lideri Biden ile acil bir görüşme istediklerinde Beyaz Saray “Başkan’ın tatilde olduğunu” söyledi.

ABD’lilerin “görüşmeyi ertelediğine” işaret edilen haberde, “İsrailli yetkililer, ikili ortasındaki konuşmanın eninde sonunda gerçekleşeceğini varsayım ediyor. Tahminen yakın bir vakitte olacak.” sözleri kullanıldı.

“İsrail, ABD’ye nazaran kıymetli bir faktör değil”

Haberde, dün akşam ABD ziyareti için ülkesinden ayrılan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın, Washington dışında bulunması nedeniyle ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile bir ortaya gelemeyeceğine dikkati çekildi.

İran ile nükleer müzakerelerin ağırlaştığına ve son etaba girildiğine işaret edilen haberde, “İsrail’in, ABD’nin hesaplarında kıymetli bir faktör olmadığı söylenebilir.” yorumunda bulunuldu.

Haberde, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Aralarındaki uçurum çok büyük”

“Hatta ABD, İsrailli başkanlarla görüşmeden, İran’ın nükleer muahede taslağına sunduğu görüşlerine karşılık kendi karşılığını da iletti. Bu, Gantz Washington’a gitmeden evvel ve Başbakan Lapid ile Lider Biden ortasında bir görüşme gerçekleşmeden oldu. İsrailli bir siyasi kaynak, bizimle ABD’liler ortasındaki uçurumun çok büyük olduğunu söyledi.”

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Eyal Halata’nın, 23 Ağustos’ta Beyaz Saray’da ABD’li mevkidaşı Jack Sullivan ile bir ortaya geldiği anımsatılan haberde, “İsrailli yetkililerin, ziyanı en aza indirmeye çalıştığı” söz edildi.

İran ile nükleer anlaşma

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün, İran ile nükleer muahedeye ait taslak metne yönelik Avrupa Birliği (AB) aracılığı ile İran’ın görüşlerine karşılık verdiklerini duyurmuştu. Fakat bakanlık, ABD’nin karşılığının içeriği konusunda rastgele bir ayrıntı paylaşmamıştı.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) ortasında 2015’te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir muahede imzalanmıştı.

Müzakere süreci

Washington, eski Lider Donald Trump periyodunda, 2018’de muahededen tek taraflı çekilerek İran’a tekrar yaptırım uygulamaya başlayınca Tahran da mutabakattaki taahhütlerini kademeli olarak durdurmuş ve tekrar yüksek seviyede uranyum zenginleştirme dahil bir dizi adım atmıştı.

Anlaşmanın tekrar uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşü için Nisan 2021’den beri Avrupa Birliği’nin (AB) koordinatörlüğünde Viyana’da yapılan müzakereler 8 Ağustos’ta sona ererken müzakerelerin koordinatörlüğünü üstlenen AB’nin sunduğu taslak mutabakat metni sonrasında taraflar sonuncu mutabakata varma konusunda evvelki aylara göre çok daha olumlu işaretler vermişti.

Taslakla ilgili görüş AB’ye iletildi

AA’nın aktardığına nazaran, İran Dışişleri Bakanlığı, AB tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde kesin yol haritası olarak kabul edilen muahede taslağına ait görüşlerini, 15 Ağustos’ta AB’ye iletmiş ve taslak metne verdikleri karşılığa karşılık ABD’nin yanıtını beklediklerini açıklamıştı.

İran’ın karşılığını “makul” olarak niteleyen AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Borrell, 23 Ağustos’ta hususla ilgili açıklamasında, ABD’den olumlu karşılık gelmesi halinde bu hafta sonu İran ile nükleer muahedeye varılabileceğini söylemişti.

İsrail, İran ile nükleer mutabakata karşı

İsrail ise İran’ın nükleer programına ait müzakere edilen muahedenin Tahran’a her yıl 100 milyar dolar sağlayacak “kötü” bir mutabakat olduğunu belirterek karşı çıkıyor.

Başbakan Lapid, dün yaptığı açıklamada Tahran’ın elde edeceği finansmanı İhtilal Muhafızlarını güçlendirmek, İran halkını baskılamak, Orta Doğu’daki ABD üslerine saldırmak ve Hizbullah, Hamas ile İslami Cihad’a takviye vermek için kullanacağını savunarak, “İran’ın nükleer bir devlet olmasını engellemek için harekete geçeceklerini” tabir etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 27 2022 , , , , Dünya

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir