Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

İşte Türkiye’yi dünya ikinciliğine taşıyan projeler


İşte Türkiye’yi dünya ikinciliğine taşıyan projeler

Türkiye, global inşaat pazarındaki daralmaya karşın bu yıl ENR’ın

“Dünyanın En Büyük 250 Memleketler arası Müteahhidi” listesinde, 42 firma ile yer almayı başararak dünya liginde tekrar ikinciliğe yükseldi. Listenin birinci sırasında Çin yerini korurken; ABD, Türkiye’nin akabinde üçüncü sıraya geriledi. Türkiye’den listeye giren birinci 10 müteahhitlik firması ise RÖNESANS, LİMAK, YAPI MERKEZİ, ENKA, ANT YAPI, TEKFEN, ONUR, ESTA, ALARKO ve TAV oldu.

Türkiye’den “Dünyanın En Büyük 250 Milletlerarası Müteahhidi” listesine giren firmaların gerçekleştirdiği projeler ortasında RÖNESANS’ın İsviçre Alpleri’ndeki dünyanın “en uzun ve en derin” demiryolu tüneli olan Gotthard Base projesi, LİMAK’ın dalın en büyük kontrat bedeline sahip Kuveyt Milletlerarası Havalimanı Yeni Terminal Binası, raylı sistemlerde uzmanlaşan YAPI MERKEZİ’nin Tanzanya’da üstlendiği ve Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na açacak süratli demiryolu çizgisi, ENKA’nın Irak’ta mühendislik birikimiyle inşa ettiği Samawa Kombine Çevrim Elektrik Santrali ve ANT YAPI’nın Miami’de körfez görüntüsü ve ikonik görünümüyle dikkat çeken projesi Una Residences öne çıktı. Bunları TEKFEN, ONUR, ESTA, ALARKO ve TAV’ın üstlendiği büyük projeler izledi. ONUR’un öne çıkan köprü projesi, bugünlerde dünyanın dikkat kesildiği Zaporijya kentinde Ukrayna’nın 20 yıllık hayali olarak inşa edildi.

Uluslararası inşaat bölümü mecmuası ENR (Engineering News Record), tüm dünyada ilgiyle takip edilen ve müteahhitlerin bir evvelki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri temel alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Milletlerarası Müteahhidi” listesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Global ve ulusal iktisattaki kırılganlıklara karşın Türkiye’den listeye 42 firma girdi. Bunlardan birinci 10 firma sırasıyla RÖNESANS, LİMAK, YAPI MERKEZİ, ENKA, ANT YAPI, TEKFEN, ONUR, ESTA, ALARKO ve TAV oldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, mevzuya ait olarak, “Küresel pazarda 2021 yılında daralma kaydedilirken; Covid-19 salgınında aşılamanın yaygınlaşması ve yükselen petrol fiyatlarıyla birlikte Türkiye, dünya devler liginde performansını artırarak ikinciliği geri aldı. Türk müteahhitlerin global pazardan elde ettikleri gelir artışı ayrıyeten öne çıktı” dedi.

Tüm dünyada referans alınan “Dünyanın En Büyük 250 Memleketler arası Müteahhidi” listesine giren birinci 10 Türk firmasını bu muvaffakiyete götüren milletlerarası projelerden kimileri ise şöyle sıralandı:

  1. RÖNESANS: Türkiye listesindeki liderliğini bu yıl da koruyan ve dünya listesinde 24. sırada yer alan RÖNESANS’ın bugüne kadar öne çıkan projeleri ortasında dünyanın “en uzun ve en derin” demiryolu tüneli olarak isimlendirilen İsviçre Alpleri’ndeki Gotthard Base Tüneli bulunuyor.Şirket, 2015 yılından bu yana Avrupa’nın en büyük birinci 10 müteahhitlik şirketi ortasında yerini koruyor.
  2. LİMAK: Türkiye listesinde ikinci sırada geçen yıl olduğu üzere LİMAK yer aldı. Dünya sıralamasında ise bu yıl 50. sırada bulunan Limak’ın üretimini üstlendiği Kuveyt Memleketler arası Havalimanı Yeni Terminal Binası dikkat çekiyor. Projenin, Türk müteahhitlik firmaları tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip olduğu belirtiliyor. Yeni terminalin faaliyete geçmesiyle havalimanı kapasitesinin yılda 25 milyon yolcuya ulaşması planlanıyor.
  3. YAPI MERKEZİ: Listede 58. sıraya yükselen YAPI MERKEZİ’nin Tanzanya’da süren Darüsselam – İsaka Demiryolu Hattı projesi öne çıkıyor. Şirket Doğu Afrika’da Darüsselam’ı Mwanza’ya bağlayacak en süratli demiryolunun birinci dört etabını da inşa ediyor. Toplam 1.224 km’lik sınırın birinci iki etabı tamamlanmak üzere. Proje Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı birbirine bağlayan merkezi koridorun bir modülü olarak Doğu Afrika’yı Hint Okyanusu’na açacak.
  4. ENKA: ENR’ın dünya listesinde 59. sıraya çıkan ENKA, Irak’ta Samawa Kombine Çevrim Elektrik Santrali projesini gerçekleştirmek üzere General Electric ile konsorsiyum mutabakatı imzaladı. Birinci kademede 132 kV açık şalt alanının (AIS) ve 400 kV gaz izoleli şalt alanının (GIS) dahil olduğu kolay çevrim santrali olarak salgın kurallarına karşın tamamlanıp devreye alınan tesisin, bölgedeki elektrik kesintisi sorununa kıymetli ölçüde tahlil olduğu belirtiliyor. Irak hükümetinin finanse etmesiyle tesis, kombine çevrim santraline dönüştürülecek.
  5. ANT YAPI:ENR listesinde 62. sırada bulunan ANT YAPI’nın ABD/Miami’deki projesi UNA Residences, gemi halindeki ikonik tasarımı ve Biscayne Körfezi görünümüyle dikkat çekiyor. Proje tavandan tabana cam, geniş teraslar ve üç havuz ve özel tekne kızakları da dahil olmak üzere bir dizi imkan içeren 135 lüks apartman dairesinden oluşurken; Güney Miami’de okyanusun yanında üç düzeyli yer altı otoparkına sahip tek bina olarak ön plana çıkıyor.
  6. TEKFEN: ENR listesinde 76. sırada yer alan TEKFEN’in son projeleri ortasında Batı Sibirya’daki Kharampur Gaz Boru Sınırı Projesi merak uyandırıyor. Proje Yamal eyaletinin Gubkinsky kentinde bulunan Kharampur Gaz Alanı ile Gazprom boru çizgilerini besleyecek 48 inçlik 90 km uzunluğunda bir boru sınırı ile 7 adet blok vana istasyonu ve yüksek tansiyon çizgisi inşasını kapsıyor. Bilhassa -50 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı ve hava biraz ısındığında ise büyük çoğunluğu bataklık olan yer projenin sıra dışı tarafları…
  7. ONUR: Listede 82. sıraya yükselen şirketin son devirde öne çıkan projesi tüm dünyanın dikkatini üzerinde toplayan Ukrayna’nınyaklaşık 20 yıllık hayaliolan Zaporijya Köprüsü… Proje, 150 metre kule yüksekliği özelliği ile Avrupa’nın en büyük ikinci eğik askılı çelik köprü unvanına sahip. Dinyeper Irmağı üzerinden geçmesi planlanan ve öncesinde diğer müteahhitler tarafından üretimine başlanıp bitirilememiş olan köprünün birinci etabı, Onur İnşaat tarafından kısa mühlet içinde teslim edildi.2,4 km uzunluğundaki 1. etap Aralık 2020’de, 3,8 km uzunluğundaki 2. etap ise Ocak 2022’de tamamlanıp trafiğe açıldı. Ortaya çıkan savaş nedeniyle proje şimdi büsbütün bitirilemedi.
  8. ESTA: Listede 93. sıraya süratli biçimde yükselen ESTA’nın öne çıkan projelerinden biri, Amur Gaz Kimyasal Kompleksi (Amur GCC) Projesi. Küresel pazarda büyük talep gören yüksek kalitede polietilen ve polipropilen üretimi gerçekleştirecek kompleksin kapasitesi yılda 2,7 milyon mtpa olacak. Şirketin üretiminin kıymetli bir kısmını üstlendiği tesisin, Rusya’da verimlilik açısından en güçlü ve baz polimer üretimi için dünyanın en büyük işletmelerinden biri olacağı varsayılıyor.
  9. ALARKO: ENR listesinde 108. sıraya kadar yükselenAlarko’nun yurtdışında üretimini gerçekleştireceği birinci metro olan Bükreş Henri Coanda (Metro) Projesi öne çıkıyor. Romanya’nın başkentindeki kelam konusu M6 Metro Lot 1.1 Projesi, 6,3 km çift tüp TBM metro tüneli, 6 adet istasyon ve 1 adet irtibat istasyonundan oluşuyor. Bükreş Güney Etraf Yolu Lot-1 ve Lot-2 projeleri 2×2 şeritli ve yaklaşık 34 km uzunluğunda… Proje, Bükreş karayolu ağının yükünü değerli ölçüde hafifletecek.
  10. TAV: Listede 110. sırada yer alan TAV, 2022 yılına süratli bir giriş yaparak İpek Yolu’nun değerli merkezlerinden olan Kazakistan Almatı Havalimanı’nda çalışmalarına başladı. Almatı kentinin havalimanında yapılacak olan büyütme çalışmaları ile yeni memleketler arası terminal binasının 55 bin metrekare ve yıllık 6 milyon yolcu kapasitesine ulaşması hedefleniyor. Şirket, havalimanı inşaatı bölümünde dünyada birinci sıralarda yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 24 2022 Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir