Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Yürüttüğü İki Projeye Avrupa Araştırma Konseyi’nden Kıymetli Dayanak


Koç Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Yürüttüğü İki Projeye Avrupa Araştırma Konseyi’nden Kıymetli Dayanak

Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) Türkiye’de desteklediği 40 araştırmanın 23’ü Koç Üniversitesi akademisyenlerinin imzasını taşıyor.Mühendislik kısmında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı ve toplumsal bilimler alanında Doç. Dr. M. Fazilet Kabadayı’nın dayanağa hak kazanan yeni araştırmaları, 21. yüzyılın en değerli odak noktalarından kuantum teknolojisi ile nüfus hareketleri, toprak kaybı ve ormansızlaşmaya ışık tutuyor.

Koç Üniversitesi akademisyenlerinin yürüttüğü iki yeni proje Avrupa’nın bilimsel alanda en itibarlı kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi’nden (European Research Council- ERC) hibe dayanağı almaya hak kazanarak memleketler arası düzlemde dikkate bedel bulundu. Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Fizik Kısımları öğretim üyesi Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı, “SuperPHOTON (2B Topolojik Süperiletken Tek Foton Dedektör Aygıtları)” başlıklı projesiyle ve tekrar Koç Üniversitesi Tarih Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. M. Fazilet Kabadayı da “GeoAI_LULC_Seg (1940’tan 2040’a Bulgaristan ve Türkiye’de Kırsal Nüfus Kaybı, Ziraî Alan Terki ve Ormansızlaşmanın Tahlili ve İddiası: Coğrafik Yapay Zekâ Temelli Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü Segmentasyonu)” projesiyle “Kavram Kanıtlama Desteği”ne layık görüldü. ERC Kavram Kanıtlama dayanağını bu periyot Türkiye’den almaya hak kazanan sadece iki proje Doç. Dr. M. Fazilet Kabadayı ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı’ya ilişkin.

Avrupa Araştırma Kurulu daha evvel ERC takviyesi almış araştırmacıların başvurabildiği Kavram Kanıtlama (Proof of Concept) takviyesini topluma ve iktisada bir yarar oluşturulmasını sağlamak gayesiyle veriyor. Koç Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. M. Fazilet Kabadayı, 2015’te Türkiye’de tarih alanında birinci ve Avrupa Araştırma Kurulu genelinde Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu iktisat tarihi alanında hâlâ tek olan UrbanOccupationsOETR (1850-2000 Yılları Ortasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet Türkiyesine Endüstrileşme ve Kentleşme: Mukayeseli Bir Bakış) projesi ile ERC Başlangıç dayanağına layık görülmüştü. 1,5 milyon avro ile desteklenen ve Cambridge ve Glasgow Üniversiteleri iştirakinde yürütülen UrbanOccupationsOETR 1850’den 2000’e Türkiye’de kentleşme ve bölgesel ekonomik gelişme farklılıkları üzerine odaklanıyor. Doç. Dr. Kabadayı’nın UrbanOccupationsOETR araştırma altyapısı üzerine inşa ettiği “1940’tan 2040’a Bulgaristan ve Türkiye’de Kırsal Nüfus Kaybı, Ziraî Alan Terki ve Ormansızlaşmanın Tahlili ve Kestirimi: Coğrafik Yapay Zekâ Temelli Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü Segmentasyonu” başlıklı çalışması ise 30.000 km2’lik bir alanın incelenmesiyle ekonomik boyutu da olan toplumsal ve çevresel tehditlere ışık tutuyor. Radikal arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişikliklerini nüfus dinamikleriyle ilişkilendirerek tahlil edeceği projeyle Doç. Dr. Kabadayı, gelecekte yaşanabilecek ziraî nüfus kaybı ve ormansızlaşmanın öngörülmesine katkı sunacak. Projenin sonuçlarının milletlerarası akademik çevrelerle hudutlu kalmayarak Türkiye’de ve Bulgaristan’daki mahallî yönetimler, yetkili bakanlıklar ve AB kuruluşlarıyla da paylaşılmasıyla, araştırmanın tesir alanını büyütecek bir toplumsal sorumluluğun yerine getirilmesi hedefleniyor.

2020 yılında “Termodinamik Limitlere Yakın Çok Düşük Güç Tüketimli ve Geniş Bantlı Spintronik Devreler” projesiyle ERC’den 2,5 milyon avro’luk Başlangıç Fonu alan Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Fizik Kısımları öğretim üyesi Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı da muvaffakiyetini bu yıl Kavram Kanıtlama takviyesiyle sürdürdü. Dr. Onbaşlı “2B Topolojik Süperiletken Tek Foton Dedektör Aygıtları” (SuperPHOTON) isimli projesiyle, 21. yüzyılın en değerli araştırma alanlarından biri olan son derece hassas yeni kuantum ışık sensörlerini üretmeyi ve ticarileştirmeyi amaçlıyor. Bu yeni sensörler kuantum bilgisayarlar ile kuantum internet teknolojisinin yaygınlaşması için büyük kıymet taşıyor.

“Hedefimiz, 2040’lardaki ekolojik, ekonomik ve toplumsal tehditlerle gayrete dayanak vermek”

2016-2022 yılları ortasında Türkiye’de tarih alanındaki birinci Avrupa Araştırma Kurulu dayanaklı UrbanOccupationsOETR projesini yürüten Doç. Dr. Kabadayı, ERC tarafından 150 bin avro hibe takviye sağlanan yeni projesiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Proje metodolojik olarak siyah beyaz hava ve uydu fotoğraflarını yapay zekâ ve derin öğrenme sistemleri ile sürece alanında bir birinci. Ayrıyeten, 1940’tan bugüne hava ve erken uydu fotoğrafları ve çağdaş uydu verisini uzaktan algılama prosedürleri ile tahlil edip, 2040’lardaki nüfus ve arazi kullanımı münasebetini ve bu alakanın tarım ve nüfus coğrafyasına tesirini öngörme maksadı açısından da birinci olma özelliği taşıyor. Projenin sonuçlarını milletlerarası akademik çevreler, Türkiye’de ve Bulgaristan’da belediyeler üzere mahallî yönetimler ve ilgili ve yetkili bakanlıkların yanı sıra AB kuruluşları ile de paylaşarak 2040’lardaki ekolojik, ekonomik ve toplumsal tehditlerle daha bilgili başa çıkma çabalarına dayanak sunmayı amaçlıyoruz. İTÜ Geomatik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Sertel ile ortaklaşa yürüteceğimiz projede, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Chris Roosevelt de takviye sunacak. Proje için İTÜ ve Koç Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir takım kuracağız.”

“Dünya için pilot üretim üssü olabilecek altyapımızı ticarileştirmeyi hedefliyoruz”

Avrupa çapında müracaata hak kazanan 120 proje ortasından Doç. Dr. Kabadayı’nın projesi ile birlikte sıyrılarak 150 bin avro’luk Kavram Kanıtlama Desteği’ne layık görülen projesiyle ilgili Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı görüşlerini şöyle paylaştı: “Geliştirdiğimiz topolojik ve manyetik yalıtkan gereçlerle hem süperiletkenlik (belli kritik sıcaklığın altında unsurun elektriksel direncinin sıfır olması ve manyetik değişim alanlarının ortadan kalkması durumu) hem de ışığa hassas ölçümleri yapıyoruz. Bu fonksiyonel materyallerin yüksek kalitede üretilebilmesi sayesinde bütün Avrupa ve dünya için pilot üretim üssü olabilecek altyapımızı ticarileştirmeyi de hedefliyoruz.” Bu alanda önerdikleri materyal ve düzeneklerin dünya çapında bir birinci olacağını belirten Dr. Onbaşlı projenin birkaç atom kalınlığındaki “yeni topolojik manyetik yalıtkan” isimli ince katmanlar sayesinde daha da yüksek kuantum randımanı ve sürat sunmasının, onu daha evvel geliştirilen üstün iletken tek foton dedektörlerinden ayırdığını belirtti. Ayrıyeten, tek ışık taneciklerinin, yani tek fotonların ölçülebilmesi için yeni bir sistem da geliştirildiğini ekleyen Dr. Onbaşlı, projeyle kuantum teknolojileri için kritik olan ölçüm düzeneklerinin daha hesaplı hale getirilerek yaygınlaşabilmesinin sağlanacağını tabir etti. Dr. Onbaşlı, Koç Üniversitesi’nin de öncelik verdiği bu alanda kurulan altyapı sayesinde üretilecek süperiletken ve manyetik materyallerin, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada yüksek kalitede bilimsel araştırma ve pilot üretim için kullanıma sunulacağına dikkat çekti.

Türkiye’de en fazla ERC takviyesi Koç Üniversitesi öğretim üyelerinde

En özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara takviye sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en itibarlı ve tanınmış kurumu olan Avrupa Araştırma Kurulu (ERC) fonu 2012’den bugüne kadar Türkiye’den 40 itibarlı projeye verildi. Bu fonların 23’ü Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından alındı. Bunların 15’i ana proje dayanağı, 8’i ise ticarileştirme emelli ek ERC takviyesi olan Kavram Kanıtlama dayanağı almış olup, ana projelerin 9’i mühendislik, 4’ü toplumsal bilimler ve 2’si de moleküler biyoloji ve genetik alanındaki araştırmalardan oluşuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 6 2022 Eğitim

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir