Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Konya’daki antik hafriyatta “Türk” ibaresi yer alan yazıt bulundu


Konya’daki antik hafriyatta “Türk” ibaresi yer alan yazıt bulundu

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kültür Varlıklarını Muhafaza ve Tamiri Kısmı ve Hafriyat Lideri Doç Dr. İlker Işık, AA muhabirine, 2017’den itibaren yürütülen yüzey araştırmalarında, İslam öncesi erken devir Türk tarihine ilişkin yazıtların yanı sıra birçok kaya resmi tespit edildiğini söyledi.

Kırmızı toprak boyası ile işlenmiş

Bölgedeki araştırmalar kapsamında “Türk” ibaresinin yer aldığı bir de yazıt bulduklarını söz eden Işık, Yakın etraftan getirilen ve milattan sonra 10 yahut 11’inci yüzyıla ilişkin bir templon payesi üzerinde, kırmızı aşı boyası ile kazınarak işlenen ‘TORKOP’, ‘TURKOPOL’ (TÜRKOĞLU) yazıtını keşfettik. dedi.

Işık, yöre halkından edindikleri bilgiye nazaran, bu yazıtın kırmızı renkli bir boya ile kazınarak yazılan ve bir mimari modül olarak bir kaleden getirildiğini belirtti.

“Çok değerli bir yazılı belge”

Yapılan araştırmalarda, Anadolu’da Türkadının geçtiği öbür bir yazıya bugüne kadar rastlanmadığını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

Bu eser, Anadolu tarihi ve ecdadımıza ilişkin çok değerli bir yazılı evrak niteliğine sahiptir. Kaleden getirilmiş olması nedeniyle yazıt üzerinde ‘Türkoğlu’ isminin yer alması, burada Bizans periyodu askeri bünyesinde bulunan Türk askerlerinin Savatra’da konuşlandığını düşündürmektedir. İslam öncesi kümeler halinde gelen Türk uzunlukları, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yerleşmiş ve muhakkak bir kısmı Hristiyanlığı seçerek Bizans ordusu içerisinde lejyon olarak misyon yapmış. Bu yazıt, tahminimizce bir Bizans mimari ögesi üzerine işlenerek onların varlığını ortaya koymaktadır.

AA’nın haberine nazaran Işık, hafriyat çalışmaları kapsamında, Türklere ilişkin çalışmalarını derinleştirdiklerini, bölge etrafında daha erken evrelere ilişkin yazıtlar da saptadıklarını ve bu çalışmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi için çevirilerinin akademik bir yerde ele alınmasını beklediklerini lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Kasım 25 2022 , , , Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir