Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Kutlu Zafer 100 Yaşında


Kutlu Zafer 100 Yaşında

6 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtulan İnegöl, zaferin 100’üncü yıldönümünü kutluyor. Kutlamalar, bu sabah düzenlenen resmi merasimlerle start aldı. Çelenk merasimin konuşan Belediye Lideri Alper Taban, büyük zaferlerin gerisinde büyük inançlar olduğuna vurgu yaparak; “Bugün esaret zincirlerini kırışımızın 100. Yılında, emin adımlarla ufukta yeni gayelere yürürken, gerimizde sakladığımız gücün ve ruhun da varlığını asla unutmadık, unutmayacağız” dedi.

İnegöl, 6 Eylül 1922 tarihinde yazılan kahramanlık destanıyla düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutluyor. Geçtiğimiz hafta başlayan 6 Eylül İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü aktiflikleri, bu sabah 09.30’da gerçekleştirilen resmi merasimlerle devam etti. Atatürk Anıtında gerçekleştirilen çelenk sunma merasimleri sonrası şehitlik ziyareti yapıldı.

RESMİ MERASİM ÇELENK SUNUMUYLA BAŞLADI

6 Eylül İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü aktiflikleri kapsamında sabah 09.30’da Atatürk Anıtı önünde çelenk merasimi gerçekleştirildi. Merasime; Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel ve Belediye Lideri Alper Taban ile birlikte siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, kurum ve daire amirleri katıldı. Merasimde sırasıyla Kaymakamlık çelengi ve İnegöl Belediyesi çelenkleri anıta bırakıldıktan sonra hürmet duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

“6 EYLÜL, İNEGÖL İÇİN TEKRAR DİRİLİŞİN VE KÜLLERİNDEN DOĞUŞUN TARİHİDİR”

Anıtta yapılan merasim, Belediye Lideri Alper Taban’ın günün mana ve değerine ait konuşması ile devam etti. Tarihi bir günün yıl dönümünün kutlandığını anımsatan Lider Taban, “Bugün İnegöl’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü. Büyük zaferlerin gerisinde, büyük inançlar vardır. Ulusal Gayretin kırılma noktalarından biri olan Büyük Taarruz ile başlayan ve dalga dalga yayınlan bir kurtuluş harekatı, 6 Eylül 1922’de İnegöl için mana bulmuştur. 6 Eylül, İnegöl için yine dirilişin ve küllerinden doğuşun tarihidir. Bu manalı günde kahraman ordumuz ve milletimiz, bu topraklarda adeta destan yazmış ve kadim kentimiz Şükrü Naili Gökberk Paşa komutasındaki askerlerimizin zaferiyle, esaretten kurtarmıştır. Bu uğurda yüzlerce şehit verilmiş, binlerce vatan evladı gazi olmuştur. Her bir dakikası başka bir destan olan 6 Eylül tarihi, içerisinde onlarca kıssayı barındırmaktadır. 6 Eylül’de İnegöl, iman varsa imkan vardır demiştir. Bağımsızlık bir varlık uğraşıdır. 6 Eylül’de milletimiz, her yaştan insanı ile varını ağırı ortaya koymuş ve 100 yıl evvel manevi bir erdem nişanesini göğsüne takmıştır. Bayrağını inancı ile gönderine çekmiş, bu aziz vatanın kurtuluşu için can vermiştir” dedi.

“BİZLER GÜCÜNÜ GEÇMİŞİNDEN ALAN BİR MİLLETİZ”

“Bugün, kurtuluşun 100. yılında gözlerimizde erdemli bir hüzün, kalbimizde yeniden birebir haleti ruhiye saklıdır” kelamlarıyla konuşmasını sürdüren Lider Taban, şöyle devam etti: “100 yıl evvel ve bugün olduğu üzere bundan 100 yıl sonra da bu hislerimiz değişmeyecektir. Bizler gücünü geçmişinden alan bir milletiz. Bugün esaret zincirlerini kırışımızın 100. Yılında, emin adımlarla ufukta yeni gayelere yürürken, arkamızda sakladığımız gücün ve ruhun da varlığını asla unutmadık, unutmayacağız.”

“İnegöl birinci şehidin beldesidir. Osmanlı, 16 yaşındaki birinci şehidi Baykoca’yı vatan toprağına burada emanet etmiştir. İshakpaşa Baş Vezirlik için gönderildiği Selanik’te İnegöl’e defnedilmeyi vasiyet etmiştir. İnegöl, Osmanlı’nın İmparatorluğa giden yola açılan kapısıdır… Osman Bey’in en yakın silah arkadaşı Turgut Alp’in yaşadığı, İnegöl’ün manevi mimarlarından olan Kasım Efendi’nin izlerini taşıyan kenttir. Cenabı Allah bu hoş kentte bizlere bu misyonları nasip etti. Biz de layık olmaya ve İnegöl için en düzgününü yapmaya uğraş ediyoruz.”

100 YIL EVVEL OLDUĞU ÜZERE YILMADAN YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“Zaferler, tarihe sunulan birlik bildirileridir. Manevi zırhlarla çevrili bir vatanda yaşıyoruz. Bu vatanın sevdalı şehitleri; Yemen’de yanmış, Sarıkamış’ta donmuş, Çanakkale’de on beşinde can vermiş, kadınıyla, çocuğuyla bir olmanın, birlik olmanın bildirisini tüm cihana duyurmuştur. Bu millet geçmişte de yedi düvele karşı savaşmıştır. Bugüne baktığımızda tekrar karşımızda koca bir dünya görüyoruz. Tıpkı 100 yıl evvel olduğu üzere bugün yeniden birlik ve beraberliğimiz, toprak bütünlüğümüz üzerinden gayretimiz devam ediyor. Bizler de tekrar 100 yıl evvel olduğu üzere yılmadan, ye’se kapılmadan emin adımlarla geleceğe yürümeye devam edeceğiz. Şairin de dediği üzere; Bu vatan toprağın kara bağrında / Sıra dağlar üzere duranlarındır / Hudutlarda gaza bayraklarından, / Alnına ışıklar vuranlarındır. / Bu vatan, bir gül bahçesine girercesine / Şu kara toprağa girenlerindir. Bu his ve kanılarla, bu vatanın en büyük sahiplerinin bu toprakları vatan yapan şehitlerimiz olduğu gerçeğini de haykırarak; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan uğruna toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimizin de hayatta olanlarına sağlıklı ömürler, vefat edenlerine rahmet diliyorum. Nazlı hilalin, dünya var hayli gönderlerde dalgalanması temennisiyle… İnegöl’ümüzün 100. Kurtuluş Yılı Kutlu Olsun.”

ŞEHİTLİK ZİYARETİ YAPILDI

Başkan Taban’ın konuşmasının akabinde sonrası merasim Hastane Mezarlığı içerisinde bulunan Garnizon Şehitliğinde devam etti. Burada da Kuran Tilaveti yapılıp dualar edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 30 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir