Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Liselilerin ‘arı sütü için larva transfer makinesi’ TEKNOFEST’te birinci oldu


Liselilerin ‘arı sütü için larva transfer makinesi’ TEKNOFEST’te birinci oldu

Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Festivale katılan projeler ortasında bulunan Eskişehir Türk Telekom Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinden Haşim Bekmez, Furkan Özcan, Emin Eren Öztürk ve Erkan Arabacı’nın öğretmenleri Mine Kara danışmanlığında hazırladıkları “Arı sütü üretimi için yapay zeka teknolojisi kullanarak petek üzerindeki arı larvalarının özellikleri ve pozisyonları tespit edilerek transferinin yapılması” projesi, liseler ortası tarım teknolojileri müsabakasında birinci oldu.

Proje danışmanı ve elektrik elektronik öğretmeni Mine Kara, AA muhabirine, alanda makineleşme açısından bir boşluk olduğunu söyledi.

Larva transferini yapacak bir makine geliştirdiklerini belirten Kara, “Ülkemizde arıcılık faaliyetleri çok fazla gelişmiş, iklim flora yapısı arıcılığa çok uygun lakin arı sütü üretimi çok düşük düzeylerde. Arıcılarla görüştük. ‘Neden arı sütü üretmiyorsunuz?’ dediğimizde larva transferinin sıkıntı olduğunu, çok işçi çalıştırmak gerektiğini, bunun için bal üretimine yöneldiklerini söylediler. Biz de bu sorunu çözmek için larva transferini otomatik gerçekleştiren bir aygıt tasarladık.” dedi.

Projelerinde beşere muhtaçlık duymadan petekleri makineye yerleştirerek otonom olarak transferin gerçekleştirildiğini anlatan Kara, sistemin daha da geliştirilebileceğini vurguladı.

Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Kara, “Bir kameramız var, yapay zekaya manzara aktarılıyor. Yapay zeka, larva tespit ettiği peteğe kaşığı yönlendiriyor. Petekten larvayı alan kaşık, bunları farklı bir göze yerleştiriyor.” diye konuştu.

Öğrencilerden Haşim Bekmez ise güç ve emek isteyen bir süreci kısa müddette daha kolay yapmak için proje geliştirdiklerini lisana getirerek, “Kırsal kesimde personel bulma zorluğu var. Sistemimiz en düşük kusur hissesi ile çalışıyor. Arı sütü üretiminin artacağını, ülkemize katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir