Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

MİB’in teşebbüsüyle kuyumculuk dalına eğitimli istihdam


MİB’in teşebbüsüyle kuyumculuk dalına eğitimli istihdam

Hızla büyüyen mücevher kesimi, Mücevher İhracatçıları Birliği’nin (MİB) teşebbüsüyle liselerde kuyumculuk alanının tekrar açılması sayesinde eğitimli eleman gereksinimini karşılayabilecek. Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) İdare Heyeti Lideri Burak Yakın, “15 bin nitelikli elemana muhtaçlık var. Kuyumculuk alanını seçen gençlerimizi iş garantili, parlak bir gelecek bekliyor” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) İdare Şurası Lideri Burak Yakın, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılından itibaren mesleksel ve teknik Anadolu liselerinde Kuyumculuk Teknolojisi alanının açıldığı muştusunu verdi. Türkiye’nin ihracatta büyümesi en süratli kesimleri ortasında yer alan mücevher dalında eğitimli eleman gereksiniminin her geçen gün arttığını belirten Yakın, klâsik usta-çırak alakasıyla yetişen eleman sayısının yetersiz kaldığını söyledi. 2019 yılında kuyumculuk alanının örgün öğretimden kaldırılmasıyla insan kaynağı istikametinden büyük bir dezavantaj oluştuğuna dikkat çeken Yakın şu değerlendirmede bulundu:

“Sektörümüzün 15 bin nitelikli elemana muhtaçlığı var. Kuyumculuk eğitimi alan gençlerimizi iş garantili, parlak bir gelecek bekliyor. Öğrenciler ve veliler de dalımızın sunduğu avantajları biliyorlar fakat örgün öğretimde bu türlü bir alan olmadığı için seçemiyorlardı. Kesimdeki firmaların, meslek liselerinin ve velilerin bizden bu tarafta talepleri oluyordu. Biz de T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirerek bu yılki eğitim ve öğretim yılına yetişmesi için ağır uğraş sarf ettik. Artık bölümümüzde meslek yapmak isteyen öğrencilerimiz hem örgün öğretime katılabilecek hem de teorik ve pratik mesleksel bilgileriyle, bölüme donanımlı bir halde adım atabilecekler. Yetenekli, yaratıcı, ufku geniş, dünyayı ve trendleri bilen yeni jenerasyon insan kaynağımızı yetiştirerek, Türkiye markasını hak ettiği yere taşıyabileceğimize inanıyorum. Liselerle yakın temas halindeyiz, şimdiden kuyumculuk kısmına ilginin büyük olduğunu duymak bizi keyifli etti.”

Ustalar hali hazırda eğitimli çıraklar istiyor

MİB’in devreye girmesiyle tekrar örgün öğretime dahil edilen kuyumculuk eğitimleri, tıpkı vakitte mesleksel eğitim merkezlerinde de veriliyor. Eğitimciler ise kesimin geleceği için örgün öğretimin daha avantajlı olduğunu savunuyor. Küçükçekmece Kuyumculuk Teknolojisi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Adalet Keskin Karakaş, “Mesleki eğitim merkezi dediğimiz çıraklık eğitimi sisteminde, öğrenciler 9. sınıftan itibaren haftanın dört günü işletmeye gidiyorlar. Meslek alanında öğretmenlerinden pek fazla eğitim alma imkanları olmuyor. Fakat işletmeler bizden hali hazırda altyapısı olan, cilalama, karışım yapma, tasarlama üzere mevzularda eğitim almış öğrenciler talep ediyor. Zira bölüm büyüdükçe, ustalar her bir öğrenciye sıfırdan işi öğretecek kadar vakit ayıramıyorlar. Birtakım veliler de çocuklarının 13-14 yaşında iş hayatına atılmadan evvel eğitim almalarını tercih ediyorlar. Bu durum kuyumculuk alanının daha az tercih edilmesine yol açıyordu. Lakin örgün öğretime yine alınmasıyla birlikte kısma ilgi arttı” diye konuştu.

Z jenerasyonu örgün öğretimde kuyumculuk eğitimi almayı tercih ediyor

Kadıköy Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Nagihan Okullu ise Z jenerasyonunun örgün eğitimi tercih ettiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Erken yaşta iş hayatına girmek istemeyen fakat kuyumculuk kesimine ilgi duyan gençler, örgün öğretim de olmadığı için bu alanı seçemiyordu ve öteki kısımlara yöneliyorlardı. Yeni periyotta ise Mücevher İhracatçıları Birliği İdare Kurulu’nun teşebbüsleri ile kuyumculuk alanını seçme imkanına kavuştular. Artık üç yıl okulda eğitim alacaklar. Tasarım ve atölye derslerinde âlâ kesim yapmayı, kaynak yapmayı, metalleri tanımayı ve işlemeyi işin mutfağında öğrenecekler. Akabinde dördüncü yılda staja başladıklarında ‘Ben çok yeterli bir cilacıyım. Uygun tasarım yapabiliyorum’ diyen öz inançlı ve nitelikli elemanlar olacaklar.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 7 2022 Eğitim

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir