Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Niğde’de yapılan hafriyatlarda 9 bin 300 yıllık yerleşik hayat izleri


Niğde’de yapılan hafriyatlarda 9 bin 300 yıllık yerleşik hayat izleri

Niğde’nin Kayırlı köyünde, Sırçalıtepe’deki Hafriyat Heyeti Lideri ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semra Balcı, höyüğün, volkanik Kapadokya bölgesinde obsidyen kaynaklarına yakın bir alanda olduğunu söyledi.

Balcı, 2016’da yapılan birinci yüzey araştırmalarında, obsidyen sürece alanı, kemik ve sürtme taş aletlerinin dikkatlerini çektiğini belirtti.

“Gündelik aktivitelerde kullanılmış nesneler bulduk”

Bu yılki kazıların sona erdiğini, atölye çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Alan çalışmalarımızda mimariye ilişkin yeni bilgiler elde ettik. Ayrıyeten yerleşik hayata dair gündelik aktivitelerinde kullanılmış birtakım kemik, obsidyen aletler ile birtakım süslenme hedefli kullanıldığı düşünülen boncuklar ve öteki nesneler bulduk. Kemik aletler ortasında iğne ya da biz olarak isimlendirdiğimiz aletler yer almakta ki bunlar çoğunlukla delik açmak için ya da sepetçilikte kullanılan kesimlerdir.

Bu yıl özel buluntularımız ortasında, üzeri hafriyat bezemeyle şekillendirilmiş bir kemik nesnemiz yer almakta. Bu kemik nesne evvelki yıllarda bulamadığımız bir örnek. O yüzden bizi heyecanlandırdı. Hafriyatla yapılmış bezemeler çok düzgün bir biçimde işlenmiş. Nesnenin kenarlarındaki kırıklarından ötürü formunu tam bilmiyoruz. Tahminen önümüzdeki yıllarda emsal buluntular olursa bunların yorumlanması daha kolay olacaktır.”


“En eski yerleşim yeri olması bakımından önemli”

Burada baskı düzeltili oval ok uçlarının çok hoş örneklerini bulduklarını belirten Balcı, “Sırçalıtepe’de iki örnek üzerinden radyo karbon tarihlendirmesi yapıldı. Günümüzden 9 bin 600-9 bin 300 yıl öncesine tarihlendiğini bilmekteyiz. Burayı şu anda Niğde vilayet sonları içerisindeki en eski yerleşim yeri olarak söyleyebiliriz. Zira bu tarihlerde şimdiye kadar hafriyatı yapılan diğer bir yerleşme yok. En eski yerleşim yeri olması açısından değerli.” sözlerini kullandı.

“Kerpiç duvarlı yerler ortaya çıkarıldı”

AA’nın haberine nazaran Semra Balcı, şunları kaydetti:

“Diğer bir ehemmiyeti ise bu tarihlerde tekrar obsidyen işliği ve yerleşimin bir ortada bulunduğu diğer bir alan şimdiye kadar kazılmamıştı. Mimariye ilişkin kalıntılar, höyüğün doğu kısmında açığa çıkarıldı. Bu alanda yan yana yapılmış kerpiç duvarlı yerler ortaya çıkarıldı. Kerpiç ve taş bir arada kullanılarak yapılan duvarlı yerlerin varlığını da bilhassa bu yılki çalışmalarımızda yüklü gözlemleme imkanımız oldu. Milattan evvel 8’inci bine tarihlenen yerleşmede 2022 yılı çalışmalarında, evvelki yıllarda karşılaşmadığımız şekilde üzeri hafriyat bezemeli kemik nesne ve boncuk dizisi bulduk.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 6 2022 , , , , Yaşam

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir