Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Nostaljik Tramvay fuar ziyaretçilerini geçmişe götürüyor


Nostaljik Tramvay fuar ziyaretçilerini geçmişe götürüyor
Kültürpark’ta uzun yıllar hizmet veren minyatür treni unutamayan İzmirliler Nostaljik Tramvay sayesinde fuar anılarını tekrar canlandırıyor. Kültürpark’ta sefer yapan elektrikli Nostaljik Tramvay büyük ilgi görüyor. Fuar boyunca 18.00-24.00 saatleri ortasında Kültürpark’ı fiyatsız turlayan Çiğdem ve Boyoz isimli tramvaylar ziyaretçileri geçmişe götürüyor.
Bu yıl dünyanın en büyük gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu İzmir ile birlikte düzenlenen 91. İzmir Enternasyonal Fuarı’da sefer yapan “Nostaljik Tramvay” geçmişe seyahat yaptırıyor. 1964 yılındaki 33. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda birinci defa Kültürpark’ı dolaşmaya başlayan minyatür trenin yerini, geçen yılki Fuar ile birlikte alan Nostaljik Tramvay bu yıl da Fuar’da ziyaretçilere hizmet veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro A.Ş.’nin “Çiğdem” ve “Boyoz” isimli nostaljik tramvayları, Fuar boyunca, minyatür trenin yaklaşık 2 kilometrelik emsal rotasında Kültürpark’ı turluyor.
Fuar ziyaretçileri, 15 dakika sıklıkla Celal Atik Spor Salonu karşısındaki alanda seferlerine başlayan nostaljik tramvaylara büyük ilgi gösteriyor. Başlangıç noktasından tramvaya binen vatandaşlar, yarım saatlik çeşitle Kültürpark’ı gezme bahtı yakalıyor. 12 yaşından küçük çocuklar ise ebeveynleri nezaretinde binerek çeşide katılabiliyor. Küçük yolculara tren maketi ve sürpriz armağanlar de veriliyor. Çeşitler pandemi şartlarına uygun olarak düzenleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Gevrek” isimli Nostaljik Tramvayı ise Kordon’da çalışmayı sürdürüyor. Birinci kere 2020 yılında Kordon’da seferlerine başlayan tramvaylar, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin de gözdesi durumunda. Nostaljik Tramvaylar, 91. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kapanış günü olan 11 Eylül 2022 Pazar gününe kadar cinslerine devam edecek.
“Beni çocukluğuma götürdü”
Çocukluğu ve gençliği periyodunda Manisa’dan İzmir’e fuara geldiklerini tabir eden Hüseyin Ruhi Pekçetin ve Nimet Pekçetin, “O devir de minyatür trene binerdik. Birçok birincisi İzmir Fuarı’nda gördük. Nostaljik tramvay bizi çocukluğumuza, o dönemki fuar atmosferine götürdü. Fuar’da görünce binmek istedik. Bizim için adeta bizi geçmişe götüren bir vakit seyahati oldu” dedi.
“Çocuğumuz bu atmosferi yaşasın istedik”
Sabriye – Nihat Bahadır çifti, 4 yaşındaki kızları Nisa’yı, İzmir Fuarı’nın atmosferini yaşaması için Kültürpark’a getirdiklerini söyleyerek, “Nostaljik tramvayların rengini, dizaynını çok sevdik. En hoşu de isimlerinin İzmir ile özdeşleşen Çiğdem ve Boyoz olması. Nostaljik tramvay bizi eskilere, çocukluğumuzun fuarlarına götürdü. Birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik. Bu atmosferi kızımızın da yaşaması ayrıyeten memnun etti” diye konuştu.
“Geçmişe gitmiş üzere hissettiriyor”
Normal tramvayı günlük hayatında kullandığını, lakin nostaljik tramvaya hiç binmediğini belirten İlayda Karakaya “Kordon’da gördüğüm vakit çok hoşuma gidiyor, içimde hoş hisler uyandırıyordu. Kente yeni gelenler için hoş bir manzara oluşturduğu üzere sembolleri haline de gelebiliyor. Baktığınızda, bindiğinizde geçmişe gitmiş üzere hissettiriyor. Yaşım büyük olmasa bile tarihi vapurlara bindiğimde de kendimi hem rahatlamış hem de vakitte geriye gitmiş üzere hissediyorum. Burada görünce evvel hatıra fotoğrafı çektirip akabinde da binmek istedim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir