Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Okulda En Sık Görülen 10 Hastalığa Dikkat


Okulda En Sık Görülen 10 Hastalığa Dikkat

Okul devri çoklukla “Hastalık dönemi” olarak da biliniyor. Çocukların sık sık hastalanması da ebeveynleri endişelendiriyor. Bu rahatsızlıkların kimilerinden pratik tedbirlerle kaçınılırken, bir kısmından da aşılar sayesinde büsbütün korunmak mümkün olabiliyor. Bu manada aşılanmanın ehemmiyeti de bir sefer daha ortaya çıkıyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Elif Fazilet Özcan, okulda görülen hastalıklar ve bunlardan korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Çocuklarını okula gönderirken birçok ebeveyni endişelendiren noktalardan biri, çocukların yakalanabileceği yaygın hastalıklardır. Bu hastalıklar çocukların derslere adaptasyonunu ve okul muvaffakiyetini olumsuz etkilerken, ebeveynlere de bulaşabildiği için zahmetli süreçlere yol açabilir. Bu hastalıklardan kimileri aşılarla önlenebilirken, başkaları için yapabilecek tek şey çocuğun enfeksiyon kapma riskini önlemeye çalışmak ve bu manada hazırlıklı olmaktır.

Okul devrinde yaygın olarak görülen hastalıklar için çocuğun enfeksiyon riskini azaltmak ismine birtakım adımlar atılabilmektedir. Okul çağında görülen hastalıklar ve korunma yolları şöyle sıralanabilir:

  1. Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı, okul çağında çocukların sık yakalandığı hastalıklardan biridir. Soğuk algınlığı, okullar yahut kreşler üzere kalabalık ve yakın temasa açık ortamlarda kolaylıkla yayılır. Öksürük, hapşırık, burun akıntısı semptomlar gösteren hastalıkta genelde yüksek ateş görülmez. Elleri sık sık yıkamak, elleri burun ve ağza dokundurmamak, sınıf ortamını sık sık havalandırmamak, okullarda ortak kullanım alanlarının temizliğinden emin olmak, çocuğun C vitaminden varlıklı beslenmesini, bol sıvı alımını sağlamak soğuk algınlığı için alınabilecek tedbirlerdendir.
  2. Mide gribi: İshal, karın ağrısı, kusma, bazen de ateşle belirti veren mide gribi bir bağırsak enfeksiyonudur. Enfekte bir bireyle temas yahut bulaş olan yiyecek ya da su tüketimiyle bulaşır. Sık sık elleri yıkamak, yenilen zerzevat ve meyvelerin uygunca yıkandığından emin olmak, emin olunmayan yerden bir şeyler yiyip içmemek, okulda ortak kullanım eşyalarının temizliğinden emin olmak mide gribinin tedbirlerinden sayılabilir. Bulaşan çocuğun bol sıvı almasını, muz, ekmek, kızarmış ekmek, yağsız makarna üzere besinlerle beslenmesini sağlamak yararlı olacaktır.
  3. Bademcik enfeksiyonu: Genelde streptococcus pyogenes isimli bir bakterinin neden olduğu hastalık çocuklarda sıkça görülür. Çocuklar, yutkunmakta zorlanır, ateşlenir ve halsiz düşer. Bunu yaşayan çocuğun kesinlikle bir pediatri uzmanına görünmesi kıymetlidir. Reçeteli antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çocuğun dinlenmesi, kâfi sıvı alması, istikrarlı beslenmesi süratli uygunlaşması açısından değerlidir. Korunmak için de bol sıvı içilmesi, C vitamininden güçlü beslenilmesi, ellerin sık sık yıkanması gerekir. Kimi çocuklarda bademciklerin alınması da önerilebilir.
  4. El, ayak, ağız hastalığı: Okul çağında en sık görülen hastalıklardan biri de el, ayak, ağız hastalığıdır. Son derece bulaşıcı olan bu hastalık ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, ağız ve lisan yaraları, eller ve ayaklarda kabarcıklarla kendisini gösterir. Hastalığın yayılmasını önlemek için çocuğun izole edilmesi gerekir. Yetişkinlere de bulaşır. Hastalar öksürme ve hapşırma sonucunda damlacık yoluyla virüsü etrafa bulaştırır. Hasta kişi ile yakın temas etme, öpme, sarılma, lezyonlu deriye dokunma, ortak eşya kullanma sonucunda ya da dışkı ve idrar ile bulaşabilir. Hasta çocuklar okula gönderilmemeli, hasta bireylerden uzak durulmalı, eller sık sık yıkanmalı, hasta bireyle ortak eşya kullanılmamalı, ortam havalandırılmalı, okulda ortak alanların hijyeninden emin olunmalıdır.
  5. Grip: Grip, öksürme ve hapşırma yoluyla havaya kolay kolay yayılan damlacıklarla bulaşan bir virüstür. Semptomlar ateş, beden ağrıları, titreme, boğaz ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlığı içerir. Tipik hadiseler, semptomları meskende ilaç, dinlenme ve sıvılarla yönetmek dışında tedavi gerektirmez. Grip semptomları şiddetliyse yahut çocuğun gribi komplike hale getirebilecek öteki durumları varsa, bir doktora danışmak ve bazen hastaneye yatmak gerekli olabilir. Gripten korunmak için de her yıl grip aşısı yaptırılabilir. Bunun yanında şahsî hijyene dikkat etmek, ortak kullanım alanlarının temizliğinden emin olmak, sağlıklı beslenmek, ortamın havalandırılmasını sağlamak korunma sağlayabilir.
  6. Kırmızı göz: Halk ortasında kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit, göz kızarıklığı, beğenilen akıntı, kaşıntı, şişmeyle belirti verir. Bulaşıcıdır. Etkilenen çocuğun okula gönderilmemesi gerekir. Ellerin sık sık yıkanması, gözlerin ovuşturulmaması tedbire açısından yararlı olur. Bunun yanında bulaş olan bireyle tıpkı gereçleri kullanmamak gerekir. Bu hastalıkta çocuğun ömür kalitesi de düşer.
  7. Suçiçeği: Aşılanmayan çocuklar her vakit suçiçeği riski altındadır. Suçiçeği, bedenin her yerinde kırmızı, kaşıntılı, kabarcıklı bir döküntüye neden olur. Öteki semptomlar ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, iştahsızlık ve beden ağrılarıdır. Suçiçeği virüsünü tedavi edecek bir ilaç yoktur, lakin hastalık sırasında çocuğun daha rahat etmesi için semptomlar tedavi edilebilir. Tabip tarafından önerilen losyonlar yahut başka kaşıntı giderici kremler ile ağrı kesiciler kullanılır. Önlemenin yolu aşıdır.
  8. Bit: Bitler, saça giren, baş derisinden kanla beslenen ve saç derisine yakın noktalara yumurta bırakan küçük parazitlerdir. Bitler çok bulaşıcıdır fakat tehlikeli değildir. Bitler, baş derisinde çok kaşıntı nedeniyle küçük şişlikler ve yaralar oluşturabilir. Tedavisi ise, ilaçlı şampuanları ve saç bakımlarını içerir. Korunmak için lavanta yağı, çeşitli bit rozetleri önerilebilir.
  9. Menenjit: Beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan menenjit sağırlık, nörolojik sekeller epilepsi, zeka geriliği, öğrenme zahmeti hatta mevte neden olabilen bir hastalıktır. Ateş, baş ağrısı, ensede sertlik, tepkisizlik, şuur bulanıklığı, havale, titreme, eklem ağrıları menenjit belirtileri ortasındadır. Menenjit farklı bakterilerden yahut virüslerden kaynaklanabilmektedir. Hastanede yatarak izlenen bu hastalıkta şayet analiz sonuçlarında bakteriyel menenjit varsa, hekim menenjitten kuşku ederse antibiyotik tedavisi başlanır. Menenjit hastalığı bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma ile bulaşabilir. Ülkemizde üç menenjit aşısının ikisi aşı takvimimizde bulunmaktadır (pnömokok ve Hib). Meningokok aşıları ise ACWY ve B tipi aşıları olmak üzere iki çeşittir. Gelişmiş ülkelerde aşı takviminde yer alan bu aşılar ülkemizde de bulunmaktadır ve özel olarak uygulanmaktadır. Aşılama sonrasında ömür uzunluğu bağışıklık kazanılır. El yıkama tüm hastalıklarda olduğu üzere menenjiti tedbire konusunda da yardımcıdır. Ferdî hijyen eşyalarının diğerleriyle paylaşılmaması gerekir. Sağlıklı beslenmek kıymetlidir.
  10. Öpücük hastalığı: Halk ortasında öpücük hastalığı olarak bilinen Epstein-Barr virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Tükürükle ve beden salgıları yoluyla bulaşır. Çok yakın aradan konuşmak, tokalaşmak, tıpkı gereçleri kullanmak, ortak kaptan yemek, yakın temas nedeniyle bulaşır. Bilhassa kreş çağı çocuklarını tesirler. Bademcik iltihabı, halsizlik, ateş, eklem ağrıları, baş ağrısı üzere semptomları bulunur. Ferdî hijyenin sağlanması, eşyaları ortak kullanmamak, ortamın havalandırılması bunun için alınabilecek tedbirlerdendir.

Covid- 19 tehlikesine dikkat!
Tüm bu hastalıklara ek olacak Covid- 19 da çocukları okulda bekleyen tehlikeler ortasındadır. Çocukların virüs hakkında şuurlu olması, gerekli hijyen önlemleri alması, çok kıymetlidir. Çocukta şayet koronavirüs belirtileri varsa okula gönderilmemeli, PCR testi ile Covid-19’a yakalanıp yakalanmadığı belirlenmeli ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 4 2022 Sağlık

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir