Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Orman Yangınları ve Çok Daha Fazlası Değişim Hikayeleri”nde


Orman Yangınları ve Çok Daha Fazlası Değişim Hikayeleri”nde

Change.org Türkiye’nin başlattığı “Değişim Hikayeleri” Youtube yayın serisi devam ediyor. Serinin üçüncü kısmında Ormancılık Siyaseti Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Yaban Hayatı Uzmanı Ahmet Emre Kütükçü ve genç iklim aktivisti Baran Örnek Türkiye’deki orman yangınları konusunu masaya yatırıyorlar.

Görmek istedikleri değişim için Change.org’da harekete geçen kampanyacıların hikayelerini dinleyeceğiniz, etki yaratan kampanyaları ve bu kampanyaları başlatanları daha yakından tanıma fırsatı bulacağınız “Değişim Hikayeleri”nin yeni kısmı, Türkiye’nin değişim platformu Change.org Türkiye Youtube kanalında sizlerle! Serinin bu kısmında Ormancılık Siyaseti Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Yaban Hayatı Uzmanı ve Veteriner Doktoru Ahmet Emre Kütükçü ve Genç İklim Aktivisti Baran Örnek geçen sene 206.013 hektarlık alanın yok olmasına sebep olan orman yangınları sorununu derinlemesine ele alıyorlar.

Ormancılık Siyaseti Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış, orman yangınlarına yönelik spekülasyonları, alınması gereken tedbirleri ve halihazırda alınan tedbirlerin kâfi olup olmadığını pahalandırıyor, yanmış alanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlatıyor. “Orman Yangınlarında Ziyan Gören Hayvanlar İçin Tahliye Planı Yapılsın ve İlkyardım Merkezleri Kurulsun” talebiyle change.org/canlaryanmasin adresinde imza kampanyası başlatan Yaban Hayatı Uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, yangınlardan yaban hayvanlarının nasıl etkilendiğini, yangın esnasında ve sonrasında yaban hayatını nasıl koruyacağımızı, alandaki uyumun değerini anlatıyor. Orman yangınlarına yönelik change.org/YanginAlarmi adresinde imza kampanyası başlatan Baran Örnek ise geçen sene çıkan yangınlar bu sene de ormanları ve canları yakmasın diye hangi tedbirlerin alındığını sorguluyor; pak, sağlıklı ve sürdürülebilir bir etrafa erişim hakkından bahsediyor, karar vericilere bir genç iklim aktivisti olarak bildirisini iletiyor.

TÜRKİYE’DE ORMAN YANGINLARI

EFFIS bilgilerine nazaran Türkiye’de geçen sene çıkan orman yangınlarında 290 bin futbol alanına denk alan yandı, onlarca farklı cinsten binlerce hayvan hayatını kaybetti ve Türkiye, 39 ülke ortasında en çok orman alanı yanan ülke olarak birinci sırada. Bu sene 21 Haziran’da Marmaris’te başlayan orman yangınında toplam 4.500 hektar -6302 futbol alanı büyüklüğünde- alan yandı.

Orman Genel Müdürlüğü bilgilerine nazaran, 2012 ile 2021 ortasındaki 10 yılda çıkan orman yangınlarının 11,9’u doğal nedenler, 5,3’ü kasıt, 34,62’sı ihmal ve kaza sebebiyle çıktı. Çıkan yangınların 48,2’sinin nedeni ise bilinmiyor. Nedeni bilinmeyen yangınlarda yanan alan ölçüsü son 10 yılda 84 bin hektarı buldu. Genel olarak Türkiye’de çıkan orman yangınlarının 88’inin nedeninin insan olduğu söylenebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 29 2022 Gündem

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir