Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Özel eğitimde Avrupa sınıfta kaldı, ailelerin birinci tercihi Türkiye


Özel eğitimde Avrupa sınıfta kaldı, ailelerin birinci tercihi Türkiye

Avrupa’da yaşayan ve çocukları özel ihtiyaca muhtaçlık duyan aileler, yaşadıkları ülkelerdeki çaresizlikleri acı içinde anlattı. Medeniyetin beşiği olarak isimlendirilen ülkelerde, çocukları için gerekli eğitimi bulamayan yüzlerce aile, Türkiye’nin yolunu tutuyor. Ailelerin tamamı ise eğitim için Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’ni tercih ediyor. Tabiat içinde, hayvanlarla yapılan müspet eğitim sayesinde, ‘İyileşmez’ denilen çocuklardaki gelişim, Avrupa’daki eğitimcileri bile şaşkına çeviriyor. Yaşadıkları süreci anlatan aileler, Avrupa’nın özel eğitim alanındaki acemiliğini gözler önüne seriyor.

“1.5 yaşında konuşması bir anda kesildi”

Almanya’da yaşayan ve çocuğuna otizm teşhisi konulan Sebiha Yapar, yaşadıklarını his dolu gözlerle anlattı. Oğlu Fatih’in çok erken konuşmaya başladığını tabir eden Yapar, “1.5 yaşına kadar çok hoş ilerleme yaptı. 1.5 yaşından sonra ansızın kesilme oldu. Fatih’i yalnızca ağlarken ve gülerken işitiyorduk. Öbür bir çıktısı yoktu. Ne istediğini bilmeyen, işaret bile edemeyen bir çocuktu. Yalnızca ağlardı. Çok sonlu, agresifti” dedi.

Endişe, dehşet, tasa içinde olduğunu belirten Sebiha Yapar, “Bunun yarını hiç aklınızdan çıkmıyor. Evladınızın bir şeye gereksiniminin farkındayız, ne olduğunu, nasıl yardımcı olunacağını bilmiyoruz. Bildiği sözleri söyleyince, çok hudutlu davranırdı. Bir sefer otomobilin içinde unuttuk. Saniyeler sürdü tahminen lakin hiç reaksiyon veremedi. Yalnızca bir boşluğa bakması korkunçtu” diye konuştu.

Almanya’daki süreci anlatan Yapar, “İlk başta logopedi verdiler. Daha sonra ergoterapi önerdiler. Çocuk tabibimiz vermedi. Şiddetli bir süreç. Kolay kolay bir şey vermiyorlar. Kıymetli buluyorlar. Bütçeleri kısıtlı olduğu için hekim tabip gezdiriyorlar. Türkiye’ye gelmeye kış aylarında karar verdim. Atlantis’in bir semineri oldu. Oraya gittim. Bana Fatih’i anlattılar. Ne kadar erken, o kadar verimli olacağını anlattılar. O günden sonra gelmeye karar verdik. Âlâ ki gelmişiz. Burada çok hoş yol kat etti. Birinci baştaki Fatih ile, şu andaki Fatih ortasında dağlar kadar fark var. Fatih’in karakterini ayırt edebilmeye başladım. Liderlik ruhu varmış. Konuşma mahareti arttıkça, davranış bozuklukları da düzelmeye başladı. Kendine özgüven geldi. Haftada bir 40 dakika nerede, günlük 6-7 ders nerede. Ortadaki fark büyük. Burada yalnızca eğitime gitmiyor. Teneffüste hayvanlarla. Bilmediğimiz hayvanları burada gördük biz. Almanya’da sordum, soruşturdum. Terapistlere de söyledim; ‘Özel eğitime razıyım, bana bir yol gösterin’ dedim. Biz buradan döndükten sonra terapistlerimiz, ‘Lütfen Fatih’i oraya götürün. Burada tıpkı eğitimi alamayacak’ dediler” sözlerini kullandı.

“Sadece logopedi için 1.5 yıl bekledik”

Almanya’nın başşehri Berlin’de yaşayan ve eğitim için Türkiye’nin yolunu tutan, Muhammet Kün ise, “Berlin’de ergoterapi, logopedi, fizyoterapist üzere eğitimlere ulaşamadığımız için bir arayış içindeydik. Uzun araştırmalarımız sonucunda burayı bulduk. Geldiğimizde herkesin ilgisi bizi ziyadesiyle tatmin etti. Bütün ailelere buradan sesleniyorum. Atlantis’i tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Eğitim ve atmosfer açısından Atlantis uzman bir yer” dedi.

Oğlu Fatih Timur’a 4 aylıkken epilepsi teşhisi konulduğunu tabir eden Kün, “7 aylıkken kafatası ameliyatı geçirdi. Yaşadıklarından ötürü gelişim bozukluğu, birçok hususta geriye gitti. Berlin dünyada tanınmış hastanelerin olduğu bir başşehir. Birinci başta Charite Üniversite Hastanesi’ne gittik. Orada almamız gereken eğitimi söylediler. Buna ulaşmakta zorlandık. Yalnızca logopedi için 1.5 yıl bekledik. Yer olmadığını söylediler. Vakit bizin aleyhimize ilerliyordu. Bunun Berlin’de çözülemeyeceğini anladık. Vatanımız olduğu için Türkiye’yi tercih ettik. Yanlışsız yerin burası olduğunu düşündüğümüz için 3 yıldır geliyoruz” formunda konuştu.

“Hangi kapıyı çalarsanız çalın hepsi birebir şeyi söylüyor”

Tek çocukları olduğunu hatırlatan baba Muhammet Kün, “Bir an önce düzelmesini, size, ‘Baba’ demesini bekliyorsunuz. Medeniyetin beşiği olarak gördüğünüz başkette, bir kadro şeylere ulaşamamak büyük bir travma oluşturuyor. Hangi kapıyı çalarsanız çalın hepsi tıpkı şeyi söylüyor. Haftada 40 dakikalık bir seans ile çocuğunu geçiştiriyorlar. Bizde, onlar da biliyor. Haftada 40 dakikalık bir eğitim, özel çocuklar katiyen kâfi değil lakin daha fazlasına ulaşma bahtınız yok. Bir hafta geldik sonra beğendik ve sonraki gelişimizde 8.5 hafta kaldık. Hocaların profesyonelliği, atmosferin, hayvanların oluşu çocukların gelişimi açısından çok hoş. Geri döndüğümüzde, Timur 1. Sınıfa gidiyordu. Öğretmenleri birinci başta değişimi fark etti. Çok olumlu buldular, işe yaradığını, devam etmesi gerektiğini beyan ettiler. Yaşadığımız ülkelerde bilhassa okul çağındaki çocukların müsaade alması çok büyük sorun. Lakin Timur’daki değişimi gördükleri için 5 haftalık müsaadeyle buradayız. Bir hafta bile müsaade alamıyorsunuz. Atlantis’in farkını onlar da gördü” diye konuştu.

> PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 28 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir