Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

PCOS teşhisli bayanlar gebe kalabilir mi


PCOS teşhisli bayanlar gebe kalabilir mi

Polikistik over sendromu (PCOS), yardımcı üreme tekniklerine yani tüp bebek tedavisine en düzgün karşılık veren hasta kümesidir ve yüksek gebelik sonuçları elde edilir

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, etraftan hayli fazla duyduğumuz ancak tam manası ile başlarda netleşmeyen, birçok bayanda görülebilen Polikistik over sendromu (PCOS) hakkında bilgiler verdi…

Nedir bu sendrom (PKOS)?

Hastalıklar bazen bizim bir kesimimiz olur ve ömür uzunluğu bizimle devam eder. Bu cins hastalıklara kronik hastalıklar denir. Kronik hastalıklar ortasında sıklıkla bilinen diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği üzere endokrin ve dâhili hastalıklar yer almaktadır. Tansiyon hapları, insülin, kalp ilaçları artık çabucak hemen her öğünümüzde hayatımıza girmiştir ve unuttuğumuz vakit tüm nizamımız alt üst olur.

Aslında dünyada 10 bayandan birinde görülen ve ülkemizde görülme sıklığı yüzde 19 olan yani ortalama beş bayandan birinde görülebilen Polikistik over sendromu da kronik bir rahatsızlıktır. Adet düzensizliği, tüylenme, süratli kilo alma üzere şikayetlerle doktora başvurulur. Çoklukla birkaç ay adet düzenleyiciler, doğum denetim hapları ile geçiştirilir. Gerçekte her hastalığın bir sebebi vardır ve tedavi edilmemiş polikistik over sendromu hastalarının yaklaşık beşte biri 40 yaş sonrası diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığına adaydır. Kıymetli olan gerçek teşhis ve tedavidir ve en az onlar kadar kıymetli olan hastanın tedaviye ahengidir.

PKOS sebepleri ortasında neler sayılabilir?

Polikistik over sendromu kronik bir hastalıktır. Sebepleri ortasında genetik nedenler olduğu bilinir. Değerli olan tanıyı gerçek koymaktır zira tüylenme ve adet düzensizliği ile gidebilen birçok diğer hastalıkla karışabilir. Her ay bayanlarda görülmesi gereken yumurtaya folikül kisti denir. İşte hormonlara bağlı bu yumurtalar folikül kistleri büyüyemez ve kenarlarda beklerse birden fazla (poli) çatlayamamış yumurta (kist) (polikistik over) görünümü oluşur. Hastalık ismini bu görünümden alır. Lakin toplumda bu da yanlış anlaşılır, ‘Benim kistim varmış, sanki patlar mı?’ diye panikle hastanelere başvurulur. Aslında bunlar bırakın patlamayı, büyüyememiş ve büyüyüp çatlamayı bekleyen kistlerdir.

TEDAVİ HASTANIN BEKLENTİSİNE NAZARAN ŞEKİLLENİR

PKOS teşhisli bir bayanda nasıl bir tedavi protokolü hazırlanır?

Tanısı konduktan sonra hastanın beklentileri çok kıymetlidir zira polikistik over sendromu tedavisi çeşitlidir. Adet düzensizliği olan hastalarda farklı, tüylenme şikayeti olan hastalarda farklı, çocuk tedavisi isteyen hastalarda farklıdır. Hatta bazen bu küme hastalarda şeker direncine bağlı kilo verememe sorunu de olabilir.

Çocuk istemi için anne adaylarında PKOS tanısı olan çiftlere uyguladığınız tedavi formları nelerdir?

Büyümeyi ve çatlamayı bekleyen bu büyük yumurtalar polikistik over sendromlu hastaların yüzde 20’sinde gebelik oluşumunun güç olmasına neden olabilir. Ancak bu küme yardımcı üreme tekniklerine, yani tüp bebek tedavisine en düzgün yanıt veren hasta kümesidir ve yüksek gebelik sonuçları elde edilir. Hastalığı öğrenince üzgün olunması olağandır ama tahlil aramadan gerilime girmek, moral bozmak tedaviye yanıtı azaltır. Bu sebeple biraz sabır ve inanma ile sağlıklı gebelikler elde edilebilir.

HASTALIK KABULLENİLMEZSE TEDAVİYE GEÇ KALINIR

Çocuk istemi olan çiftlere PKOS üzere kronik bir rahatsızlık karşısında gerilim idaresi noktasında teklifleriniz nelerdir?

Ünlü psikolog E. Kübler Ross’a nazaran kronik hastalıkları öğrenince hastaların geçirdiği 5 evre vardır, bunlar inkâr, öfke, pazarlık, depresyon, kabullenmedir. Bu beş evreden en süratli biçimde kabullenmeye geçilirse hastalık için sağlıklı bir süreç tamamlanmış olur. Ülkemizde ne yazık ki birinci evre olan inkâr evresinde kalınır ve kimse hem kendisinin, hem de çocuğunun hastalığını kabullenmez hatta konduramaz. Kesin yanlış teşhis konmuştur, bu türlü hastalık olmaz, ömür uzunluğu bu çekilir mi, bir de şu doktora gidelim biçiminde daima inkâr ile hekim doktor gezilir. İnsan kendisini bilmezse, hastalığını kabullenmezse, hastaneye başvurduğunda hastalığı ilerlemiş ve kimi tedavi prosedürleri için çok geç kalınmış olabilir.

Kısacası adet düzensizliği, tüylenme, kilo verememe ve çocuk istemi şikayetleri ile giden polikistik over sendromu, bayanlarda en sık görülen kronik hastalıklardan bir adedidir ve uzun periyodik takip gerektirebilir. Değerli olan her hastalıkta olduğu üzere polikistik over sendromunda da hastalıkla yüzleşmeli, önemsemeli ve tedavisini olmalıyız.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 Sağlık

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir