Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Rize’de turizmi hareketlendiren çay entegrasyonu


Rize’de turizmi hareketlendiren çay entegrasyonu

Doğu Karadeniz’de 530 bin dekar alanda yapılan çay tarımında, bahçelerin yüzde 65’inin bulunduğu Rize, iktisadının büyük kısmını çayla sağlıyor.

Kentte çayın yanında, en büyük girdi turizmden sağlanıyor.

Kentte turizm dalı son devirlerde çayla şekilleniyor.

Çayın, turizm bölümüne entegre edilmesi ile kente gelen turistler, çayla buluşturuluyor.

Turist sayısı 700 bine ulaştı

Çay Çarşısı’nda inşa edilen 29 metre yüksekliğindeki ince belirli dev çay bardağı, havalimanına inşa edilen çay bardağı halindeki hava denetim trafik kulesi ve çay yaprağı formundaki giriş takı ile örnek model simetrik çay bahçeleri ise yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Geçen yıl Ocak- Ağustos ayları ortasında 160 bin kişinin ziyaret ettiği Rize’yi bu yılın tıpkı periyodunda yüzde 437,5 artışla yaklaşık 700 bin yerli- yabancı turist ziyaret etti.

“Çayın her şeyinden istifade etmek istiyoruz”

Rize Valisi Kemal Çeber, çayın her şeyinden istifade etmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

“Herkes her gün Rize’den bir tatla, çayla güne başlar. Biz çayın her şeyinden istifade etmek istiyoruz. Turizm de bunlardan bir tanesi ve bu manada da kıymetli adımlar atıyoruz.

Hem kesimimiz hem kamu kurumlarımız hem mahallî idarelerimiz buna uğraş ediyor. Rize’ye gelen herkes çayla ilgili en azından şunları yapıyor; çay bahçelerinde çay topluyor, o fotoğrafı çektirmek istiyor.

Bilhassa birtakım çaylık alanlarımız, Çeçeva’da olduğu üzere, çokça meşhur ve fotoğraflarda, insanların anılarında yer alıyor. Biz kamu olarak da Rize’de yaptığımız yatırımlarda, çay figürlerini ağır halde kullanıyoruz.

Rize- Artvin Havalimanı’nda çay bardağı halinde kule, çay yaprağından girişi takı, terminal binasında Çay Müzesi üzere her tarafında Rize’den bir şeyler, hasebiyle çaydan bir şeyler görürsünüz.

Çay Çarşısı dünyanın en yüksek çay bardağının içinde olduğu bir çarşı olarak yapıldı. Rize’de ana turizm destinasyonlarından, güzergahlarından birisi oldu. Burayı ortalama günlük 4 bin kişi ziyaret ediyor”


“Çayı tahminen ilaç bölümünde kullanacağız”

Çayın turizme çok rahat entegre edilebileceğini yaşayarak gördüklerini kaydeden Vali Çeber, şöyle devam etti:

“Bunların yanı sıra örneğin termal otellerimizde ‘Çayla gelen güzellik’ diye bilimsel manada ispat edilmiş yolları kullanarak Rize’deki termallerin içerisine entegre edeceğiz.

Onun dışında çaydan elde ettiğimiz eser gamını çok daha çeşitlendireceğiz. Turizm eserleri olarak yalnızca göstermekle yetinmeyeceğiz, birebir vakitte satmaya da çaba edeceğiz.

Gün gelecek beşerler bizim organize edeceğimiz yerlerde kendisi çayını kesecek ve orada eliyle onlar için hazırlanan alet edevatla kendi çayını yapacak ve kendi isminin basılmış olduğu çay paketinde onu alacak.

Çay figürlerini turizm gayeli hediyeliklerimizde çokça kullanacağız. Çayı tahminen ilaç dalında kullanacağız. Artık çay çöpünden mangal kömürü üretmeye kadar değişik bölümlere kadar bunu yaydık.

Çayı inşallah her şeyde kullanacağız. Çayın başşehri Rize’de çay turizmini geliştirecek her türlü adımı atmaya çaba ediyoruz. Çay turizmi Rize’de turizm dalının en değerli bileşenlerinden birisi olacak.

Doğamızın, kültürümüzün, tarihi yapıtlarımızın, Rize gastronomisinin içine çay çok güçlü bir formda girmeye başladı. Daha da güçlü bir halde girecek. Rize’de her alanda çay turizmini kullanacağız”


“Gelip görülmesi gereken bir yer”

Simetrik haller verilerek ilgi odağı olan Çeçeva’daki çay bahçesini görmeye gelen Ayşenur Alp, “Rizeli arkadaşım burayı bana çok fazla anlattı. Bursa’dan geldik ve bu bahçeyi görmeden geri dönmeyelim, dedik. Güzel ki de geldik. Bugüne kadar neden gelmedim diye pişmanlığını yaşadım açıkçası. Bol bol fotoğraf çektirdim görüntü çektirdim. Gelip görülmesi gereken bir yer” diye konuştu.

“Her anını değerlendirdik”

Yurt dışından gelerek Karadeniz seyahatine çıkan Tuğba Aydemir de “Almanya’dan geliyoruz. Gelmeden evvel bayağı araştırdık nereleri gezebiliriz, diye. Karadeniz’de bu çaylık çok önümüze çıktı. Ailece buraya geldik.

Fotoğraftakilerden çok daha hoş bir çay bahçesi. Her anını değerlendirdik fotoğrafladık.  Burada tabiat çok hoş, çay bahçesi de çok hoş şekillendirilmiş. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer” tabirlerinde bulundu.

Selin Baka ise “Sosyal medyada bu çay bardağı çok karşıma çıkıyordu. Birinci kere geldim. Çok görkemli bir yapı olmuş. Çayın başşehrinde bu kocaman çay bardağı bence, olmazsa olmazdı, çok hoş düşünülmüş” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 8 2022 , , , , Yaşam

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir