Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Savaşın tesiriyle Avrupa’da doğalgaz fiyatı yüzde 127,6, kömür yüzde 96 arttı


Savaşın tesiriyle Avrupa’da doğalgaz fiyatı yüzde 127,6, kömür yüzde 96 arttı

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde de Avrupa’da güç ve tedarik zinciri problemleri yaşanıyordu lakin savaşla birlikte Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sorunu büyüttü.

AB’nin savaş sonrası uygulamaya başladığı yaptırımlara Rusya’dan ithal ettiği fosil yakıtları azaltması ve Rusya’nın doğalgaz akışında kesintiye gitmesi fiyatları daha çok artırdı.

Artık gelinen noktada  Avrupa’da doğalgaz fiyatı yüzde 127,6, kömür fiyatı ise yüzde 96 arttı.

Eylül vadeli doğalgaz kontratların fiyatı 292,15 euro

Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören mart vadeli kontratların fiyatı 24 Şubat’ta 128,31 euro idi. Dün megavatsaat başına 272 eurodan açılan eylül vadeli kontratların fiyatı, günü megavatsaat başına 292,15 eurodan tamamladı.

Doğalgaz fiyatı, 6 ayda yüzde 127,6 arttı

Böylece, savaşın başından bu yana dün en yüksek kapanış düzeyine ulaşan doğalgaz fiyatı, 6 ayda yüzde 127,6 artış gösterdi.

Gazprom, gaz sevkiyatını azalttı

Rus güç şirketi Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım sınırı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Şirket, 16 Haziran prestijiyle ise sınır üzerinden günlük 67 milyon metreküpe kadar doğalgaz sağlanabileceğini duyurmuştu.

Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya günlük doğalgaz sevkiyat kapasitesini 27 Temmuz’da yüzde 20’ye düşürdüğünü açıklayan Gazprom, son olarak 19 Ağustos’ta kelam konusu sınır üzerinden yapılan doğalgaz teslimatlarının 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde ​​bakım sebebiyle askıya alınacağını bildirdi.
AB, doğalgaz ithalatını yıl sonuna kadar üçte iki oranında azaltmayı hedefliyor.

Kömürün ton fiyatı yüzde 96 arttı

API2 Rotterdam Kömürü Vadeli Süreçler Piyasası’nda süreç gören mart kontratlı kömürün tonu ise 24 Şubat’ta 192,35 dolardan süreç görürken, dün 376,95 dolara yükselerek 6 ayda yüzde 96 artış gösterdi.

Kömürün ton fiyatı, en yüksek kapanış seviyesinde

Kömürün ton fiyatı, savaştan bu yana en yüksek kapanış düzeyini 398,45 dolarla 2 Mart’ta gördü.

Rusya’dan Avrupa’ya kömür ithalatı durdu

Rusya’dan kömür ve öteki katı fosil yakıtların ithalatı, 10 Ağustos’ta yürürlüğe giren yaptırımlar kapsamında külliyen durduruldu. Savaş öncesinde AB’nin kömür ithalatında Rusya’nın hissesi yüzde 45 düzeyinde bulunuyordu.

Petrol fiyatlarında dalgalanma devam ediyor

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın birinci gününde 99,08 dolardan süreç gören Brent çeşidi ham petrolün varili dün kapanışta 101,75 dolardan süreç gördü. Bu eserin fiyatında 6 ayda gerçekleşen artış yüzde 2,7 oldu. Birebir devirde Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,7 yükseldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından beri AB ülkeleri tarafından kabul edilen en büyük yaptırımlardan biri olan 6’ncı yaptırım paketi geçen ayın başında onaylandı. AB, bu paket kapsamında Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık, rafine eser tedarikini ise 5 Şubat prestijiyle büsbütün kesmeyi planlanıyor.

AB’nin Rusya’dan ham petrol ithalatı günlük ortalama 2,2 milyon varil, petrol eserleri alımı ise 1,2 milyon varil düzeyinde bulunuyor.

AB ülkeleri yeni arayışa girdi

Geçen yıl ithal ettiği günlük yaklaşık 11 milyon varil ham petrol ve petrol eserlerinin yaklaşık yüzde 30’unu olar 3,4 milyon varil Rusya’dan sağlayan AB ülkelerinin, yeni tedarikçi arayışı devam ediyor.

ABD ve Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne yönelik ambargo uygulamasının akabinde arzın daralacağı tasaları artarken, Rus petrol üretimine dair belirsizlikler ve OPEC+ kümesinin kısıtlı üretim artışları son 6 ayda petrol fiyatlarında varil başına ortalama 45 dolar civarında dalgalanmaya neden oldu.

Brent petrolün varil fiyatı dalgalı seyretti

Brent tipi petrolün varil fiyatı 3 Mart’ta 139,13 dolara kadar çıkarak Temmuz 2008’den bu yanaki en yüksek seviyeyi görürken, 17 Ağustos’ta 91,50 dolara kadar düştü. WTI ham petrolün varili ise 7 Mart’ta 130,50 dolar düzeylerindeyken 16 Ağustos’ta 85,75 dolara geriledi.

ABD’nin başı çektiği kimi batılı ülkelerin stratejik petrol rezervlerinden nisan-ekim aylarında toplamda 240 milyon varil ham petrolü piyasaya sunma planları fiyat artışlarını süreksiz de olsa kısıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 30 2022 , , , , Ekonomi

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir