Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları


Ses kısıklığına neden olan 11 hastalık ve tedavi için ipuçları

Ses kısıklığı epey yaygın bir durumdur. Ses kısıklması boğuk sese ve ses tonunun ve tınısının değişmesine neden olur. Ses kısıklığı, sesin büsbütün kaybolmasına yol açan öbür bir sıhhat sorunu olan afoni ile karıştırılmamalıdır.

Ses kısıklığı yahut bir başka ismiyle disfoni, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir, lakin birden fazla vakit soğuk algınlığına bağlı bir durumdur, birkaç gün içinde resen geçer.

Kalıcı ses kısıklığının varlığında, sorun kronik yahut daha önemli durumlarla ilgili olabilir ve hafife alınmamalı yahut göz arkası edilmemelidir.

Ses kısıklığının belirtileri

Ses kısıklığı hafif yahut önemli bir bozukluğun belirtisidir. Bu bozukluğa, konuşurken yorgunluk hissi üzere farklı durumlar da eklenebilir. Boğazınızda bir şey varmış üzere hissedebilir, yanma yahut klasik boğazda kaşınma hissedebilirsiniz.

Ses kısıklığının en yaygın belirtileri şunlardır:

– Konuşurken yorgunluk,

– Boğazda yanma,

– Boğuk ses,

– Boğazda yabancı bir cisim olduğu hissi,

– Boğaz kaşıntı.

Bu sorun daha çok sigara içenlerde ve öğretmenler, davet merkezi operatörleri, müzikçiler yahut çeşit rehberleri üzere sesini iş için kullananlarda görülür.

Ses kısıklığının en yaygın 11 nedeni

Ses kısıklığına ne sebep olabilir?  Ses kısıklığı soğuk algınlığı yahut bronşit üzere hastalıkların belirtisi olabilir, lakin larenjit, reflü ve hatta bir tümörün varlığı üzere başka durumlardan da kaynaklanabilir.

Sorunun süreksiz ve hafif nedenlerden mi yoksa tam aksine daha kaygı verici nedenlere bağlı kronik bir ses kısıklığından mı kaynaklandığını belirlemek kıymetlidir.

Boğuk ve kısık bir sese sahip olmanın her vakit önemli bir hastalığın varlığına işaret etmediğini unutmayın, lakin tekrar de özellikle birkaç gün boyunca kaybolmadan devam ederse göz arkası edilmemesi gereken bir durumdur.

İşte ses kısıklığına neden olan en yaygın 11 durum:

Larenjit

Larenjit, ses telleri ve gırtlak iltihabıdır. İltihaplanmaya virüsler, teneffüs yolu enfeksiyonları, kronik durumlar, alerjiler yahut soğuk algınlığı neden olabilir ve birçok farklı belirtiye neden olabilir.

Larenjitin en sık görülen belirtileri ortasında ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve boğazda kaşıntı ve kuruluk hissi yer alır. Ayrıyeten nefes almada zorluk da yaşanabilir.

Soğuk algınlığı

Ses kısıklığı ve balgam çoklukla birkaç hafta içinde bizatihi düzgünleşme eğiliminde olan bir durum olan soğuk algınlığının belirtileri ortasındadır. Bununla birlikte, ses kısıklığı bademcik iltihabı ve bronşit üzere öbür durumlardan da kaynaklanabilir.

Reflü

Gastroözofageal reflü, nefes darlığı ve boğazda mukus ve balgam hissi üzere öteki belirtilerle birlikte ses kısıklığına neden olabilen bir durumdur. Belirtiler sabahları en ağır durumdadır ve gün içerisinde güzelleşebilir.

Stres

Hem zihinsel hem de fizikî gerilim, ses kısıklığının nedenlerinden biri olabilir.

Tiroid bezi hastalıkları

Ses kısıklığı, otoimmün hastalıklar (Hashimoto hastalığı) üzere tiroidle ilgili hastalıklardan yahut hipotiroidizm üzere guatr yahut tiroid fonksiyon bozukluğundan da kaynaklanabilir. Bu çeşit durumlarda sorunun nedenini ve en uygun tedaviyi belirlemek için kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.

Ses tellerinin yorgunluğu

Ses kısıklığının mümkün nedenleri ortasında ses tellerinin yorgunluğu da vardır. Çoklukla bu sorun, örneğin futbol maçları sırasında olduğu üzere uzun müddet yüksek sesle bağırmaktan yahut konuşmaktan kaynaklanır.

Yaşlanma

Yaşlandıkça sesinizin kısılması büsbütün olağandır. Yaşlandıkça, gırtlak yapıları değişir ve bu, ton ve ses tınısında değişikliklere (presbifoni) neden olabilir.

Nodüller yahut polipler

Ses tellerinde polip yahut nodül üzere kanserli olmayan büyümelerin varlığı da sesin kısılmasına neden olabilir. Ekseriyetle sorun, örneğin ağır bir bağırmanın neden olduğu bir yaralanmadan kaynaklanır. Tahriş edici hususların solunması yahut reflü üzere durumlar da sıkıntıya yol açabilir.

Ses teli felci

Ses değişiklikleri, hırıltı, nefes almada zorluk ve ses tellerini denetim eden kasları hareket ettirememe, ses teli felcini gösterebilir. Beyinsel hastalıklar, Parkinson hastalığı yahut hudut hasarı bu duruma neden olabilir.

Covid-19

Ses kısıklığı, koronavirüsün neden olduğu hastalığın birinci ve ana belirtileri ortasında olmasa da, daha yaygın belirtilerinden biridir.

Kanser

Bazı kanserler de ses kısıklığının en önemli nedenleri ortasındadır. Ses kısıklığı gırtlak, yemek borusu ve tiroid kanseri üzere kanserlerin varlığını gösterebilir.

Sesinizde birkaç gün içinde güzelleşmeyen olağandışı bir kısılma fark ederseniz, kesinlikle bir uzmana başvurun.

Ses kısıklığına karşı doğal çareler

Ses kısıklığına karşı ne yapılmalı? Tedavi esasen altta yatan nedene bağlıdır. Genel olarak, ses kısıklığının dermanları ortasında sesi zorlamamak, yalnızca gerektiğinde konuşmak ve fısıldamaktan kaçınmak vardır.

Ayrıca boğazınızı nemli tutmak için bol su içmeniz ve alkol, kafein ve gazlı içecekler üzere tahriş edici içeceklerden uzak durmanız yararlı olacaktır. Ayrıyeten kuru havadan kaçınmak için odaları yeterli havalandırın.

Rahatsızlığı hafifletmek için bu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– İltihap önleyici ve arındırıcı özelliği ile zencefil çayı boğazı yatıştırıcı tesire sahiptir.

– Ilık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Ağız ve boğazı dezenfekte etmek için yararlıdır.

– Balgam çıkarmanıza ve hava yollarını temizlemenize yardımcı olacak papatya çayı deneyebilirsiniz.

– Rahatsızlığı yatıştırmak ve boğazı tazelemek için anason, nane yahut okaliptüslü pastil deneyebilirsiniz.

– Sıcak süt ve bal, soğuk algınlığı ve ses kısıklığı için en tesirli dermanlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir