Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Sıfır ikinci elde son hafta paniği: Bakanlık haftaya alana inecek


Sıfır ikinci elde son hafta paniği: Bakanlık haftaya alana inecek

Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz ay yasal düzenleme yaptığı ve kontrollerine 15 Eylül’de başlanacak 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasında son 1 haftaya girildi. Galericiler panik halde elindeki sıfır aracın yasal düzenlemeye takılmaması için çeşitli kampanya ve indirimlerle satmaya çalışıyor.

50 BİNDEN FAZLA ARABA VAR

Galeri, online satıcı ve kurumsal şirketlerin elinde dal uzmanları tarafından 50 binden fazla sıfır ikinci el olduğu söz ediliyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen online kurumsal araç alım satımı yapan firmaların elinde 28 binden fazla sıfır araç olduğu ortaya çıkarken, galerilerin elinde ise 18 binden fazla sıfır ikinci el araç olduğu biliniyor. Karını katlamak isteyen ve ana işi otomotiv olmamasına karşın al-sat yapan şirketlerle birlikte sayının daha da yükseldiği yetkili satıcılar tarafından vurgulanıyor.

SARI SİTEDE SIFIR KM 5 BİN ARAÇ SATIŞTA

Birçok firmanın ve kişisel satıcının da yer aldığı ‘sarı site’ olarak tabir edilen online araç satış platformunda galerilerin son 30 günde verdiği ilanlar ortasında halihazırda 5 bine yakın sıfır ikinci el araba satışa hazır biçimde bekliyor. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran Ağustosta 700 bine yakın aracın bölümü yapıldı. Evresi yapılan araçların yüzde 68’ini arabalar oluşturuyor. Temmuzda yapılan 650 bin adede oranla yüzde 7 artış gösteren dönem süreci galericinin paniğini de 50 bin araçlık farkla ortaya koydu.

SATILMAYAN HER ARACIN AYLIK MALİYETİ 10 BİN TL

Düzenlemeyle elde kalacak sıfır ikinci el araçların galericiye maliyeti ise değerliye patlayacak. Satılamayan her aracın aylık ortalama sarfiyatının kiralar ve saklama şartlarının yanı sıra sermayeyi çevirememe riskinin en uygun fiyatlı arabalarda bile 10 bin lirayı bulduğunu tabir eden otomotiv yetkilileri, günümüz şartlarında aracın 6 aylık maliyetinin 60 bin lirayı geçeceğini söyledi. Yüksek fiyatlı araçlarda ise maliyet birebir oranda katlanıyor.

CEZA ÖLÇÜSÜ ARTIRILACAK

Resmi makamlardan edinilen bilgiye nazaran, 6 ay ve 6 bin kilometre koşuluna uymayan kurumsal satıcıların cezasının düşük kaldığı gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının akabinde yapılacak düzenlemeyle caydırıcı bir noktaya getirilmesi planlanıyor. Ticaret Bakanlığı’nın ceza ölçüsüne dair açıklaması bulunmuyor. Ceza ölçüsünün ise yüksek bir pahaya sahip arabada yüzdesel olarak caydırıcılığı hedefleniyor. Para cezasının yanı sıra işletmenin ticari faaliyetinin sonlandırılması yahut sonlandırılması da yaptırımlarda yer alması beklentiler ortasında.

Noterlerde kuyruk oluşmaya başladı

Son haftaya girilen 6 ay ve 6 bin kilometre düzenlemesinin noterlerde yoğunluk oluşturması da bekleniyor. Elindeki aracı şahsi alıcıya satmaya çalışan yahut devretmek isteyen kurumsal satıcıların yasal düzenlemeye takılmamak ve kapsama girmemek için 1 haftada noter süreçlerini halletmesi gerekiyor.

Şuaiyp Alabay

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 3 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir