Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Şirketler için gerçek bedel üretmenin sırrı: Edge Computing


Şirketler için gerçek bedel üretmenin sırrı: Edge Computing

Dijital dönüşümün sürat kazanmasıyla tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de birçok kuruluş, hem IoT hem de data merkezine bir çok yatırım yapıyor. Fakat imalat, perakende ve sıhhat üzere birçok dalda, yeni bilginin kıymetli bir kısmı merkez ofislerden ve data merkezlerinden çok uzaktaki lokasyonlarda üretiliyor yahut tutuluyor. Uzmanlarsa uzak datanın hacim ve çeşitliliğinin katlanarak arttığına dikkat çekerek Edge Computing kavramını gündeme getirmeye devam ediyor.

Gartner’ın varsayımlarına nazaran 2025 yılına kadar üretilen kurumsal datanın yüzde 75’inin bilgi merkezi dışında üretip işleneceğini hatırlatan Dell Technologies Türkiye Satış Müdürü Güney Tosun, “Veri Merkezinin dışında kalan, dijital ve fizikî dünyaların kesiştiği ve dataların inançlı bir halde toplandığı, üretildiği ve yeni paha yaratmak için işlendiği yere ‘Edge’ diyoruz. Edge söz manasıyla uç noktaları temsil ediyor. Edge bilgilerin işlenmesi fikriyle de Edge Computing ortaya çıkıyor. Şu an yaptığımız operasyon çoklukla IoT aygıtlarından bilgiyi toplamak buradan direkt olarak buluta yahut bilgi merkezine göndermek. Lakin bu operasyon hayli maliyetli. İşte burada Edge Computing devreye giriyor” diyor.

Sadece kıymetli bilgi taşınıyor

Güney Tosun, Edge Computing kavramının pratikte nasıl karşılık bulduğunu da açıklıyor: “Edge Computing, network, hesaplama ve depolamayı mümkün olduğunca data üreten IoT aygıtına yaklaştırmak manasına geliyor. Böylelikle IoT aygıtı ile toplanan data, buluta yahut data merkezine transfer edilmeden işleniyor ve yalnızca kıymetli bilgi taşınıyor. Ortadaki bant genişliği, data merkezi alanı yahut gereksiz datanın saklanması üzere kıymetli maliyetlerden kurtuluyorsunuz. Bu hem operasyonel hem de ticari olarak bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Bir öteki örnek vermek gerekirse; bugün NASA’nın Mars’ta elde ettiği datayı uzakta işleyerek yalnızca sonucunu merkeze göndermesi de en net Edge Computing örneklerinden biridir”

Dell Technologies Türkiye olarak sundukları tahlillerle dönüşüme istikamet veren teknoloji başkanlarından biri olduklarını da vurgulayan Tosun, Edge Computing vizyonunu hayata geçirmek isteyen kuruluşlar için sundukları uçtan uca tahlilleri ise şöyle ayrıntılandırıyor:

“Dell PowerEdge XE Servers, performanstan ödün vermeden 5˚-45˚C’lik genişletilmiş çalışma sıcaklığı toleransı ve toza karşı muhafaza sağlayan isteğe bağlı filtreli çerçeve ile Ağ Ekipmanları-Yapı Sistemi (NEBS) yönergelerine nazaran test edilmiştir. XE2420, HPC, derin öğrenme, makine öğrenmesi ve data analitiği üzere iş yüklerini hızlandırmak için kullandığınız GPU çeşidinde esneklik sağlar. 2x’e kadar NVIDIA V100/S PCIe, 2x NVIDIA RTX6000 yahut 4x’e kadar NVIDIA T4’ü destekleyebilir. Half-depth olarak üretildiği için olağan rack sunucular kadar yer kaplamaz, daha dar alanlarda kullanım imkanı sağlıyor.

Dell EMC VxRail satellite nodes, Dell’in vizyonunu en güzel yansıtan eserlerinden biri olan VxRail’in daha kompakt versiyonu olarak piyasaya sürüldü. VxRail’in yeteneklerini uzak lokasyonlarda da kullanabilmenizi sağlıyor. Rastgele bir vSAN cluster yapısına gerek kalmaksızın tek node olarak çalışabiliyor ve hayat döngüsü idaresi yahut izleme üzere günlük operasyonlarınızı rastgele bir teknik çalışana gerek kalmadan uzaktan da yürütmenize imkan sağlıyor.

Dell Technologies Validated Design for Manufacturing Edge with Litmus, kuruluşların, fabrika alanlarından kurumsal bulutlara kadar farklı endüstriyel Edge aygıtlarını, dataları ve uygulamaları hiçbir programlama gerektirmeden yalnızca IP ve port bilgisi ile bağlamasına, yönetilmesine ve düzenlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Örneğin, imalat ortamlarında, Litmus Endüstriyel IoT Edge platformu sayesinde, alanda kullanılan ekipmanın arızalanmadan evvel proaktif olarak onarılması, imalat kalitesinin uygunlaştırılması, gerçek vakitli data analitiği ve merkezi aygıt idaresi ile maliyetlerden tasarruf sağlanması mümkün oluyor.

Dell EMC Edge Gateway, 9. Kuşak Intel Core işlemciler tarafından desteklenen 5G özellikli, fansız bir tahlildir. Yeni Edge Gateway, endüstriyel ortamlarda çalışabilir ve eksi -15C ile +60C ortasındaki sıcaklık aralıklarına dayanabilir, şirketlerin inançlı bir halde temas kurmasına ve farklı OT ve BT ortamlarında birden çok Edge aygıtından bilgi edinmesine yardımcı olur. Kıymetli içgörüler sağlamak üzere tasarlanmıştır ve en kıymetlisi yerelleştirilmiş bilgi sürece ve analitiği çalıştırabilir, böylelikle data toplama ve işlemedeki problemli noktaları azaltır.

Dell EMC Streaming Veri Platform (SDP) IoT sensörler, dronelar yahut CCTV’den akan bilgiyi gerçek vakitli ve toplu olarak işlemek için GPU optimizasyonunu kullanır. VxRail yahut PowerEdge sunucularında gerçekleşen gerçek vakitli data tahlili operasyonlarını GPU ile dayanaklar. Bu tahlil Apache Flink (analytics), Spark ve Pravega (Ingestion) üzere açık kaynak teknolojileri ve çok çeşitli yeteneklere ve motorlara erişilebilirlik sağlamak için Boomi ve Kafka üzere uygulamalara yönelik eklentilerden oluşturulmuştur.

Latitude 5430 Rugged and Latitude 7330 Rugged Extreme,dizüstü bilgisayarlar, güçlü şartlarda ve kullanım durumlarına dayanacak ve en yüksek performans ve temas kalitesini sürdürecek formda tasarlanmış, Dell’in yeterli bilinen güçlü dizüstü bilgisayar serisinin en yeni kuşağıdır. Latitude 5430 Rugged, sanayinin en hafif, en güçlü ve sağlam 14 inç dizüstü bilgisayarıdır. 5G yetenekleri, Latitude 5430 Rugged’ın her yerden çalışmaya hazırdır. Latitude 7330 Rugged Extreme, sanayinin en küçük 13 inç tam sağlam dizüstü bilgisayarıdır. En kuvvetli ortamlarda tam performans sağlamak üzere 5G yetenekleri ile donatılmıştır.

Bunlara ek olarakDell, EdgeComputing ile ilgili olarak yaptığı bir duyuruda, ORAN ve 5G dağıtımlarını desteklemek için telekomünikasyon şirketleri de dahil olmak üzere servis sağlayıcıların coğrafik pozisyonlarda yüz binlerce sunucunun dağıtım ve idare operasyonlarını otomatikleştirmesine imkan sağlamak için tasarlanmış bir yazılım tahlili olan Bare Metal Orchestrator’ı tanıttı. Dell altyapı tahlillerini VMware’in Telco Bulut Platformu ve Red Çizgi OpenShift ile entegre eden Project Metalweaver teşebbüsünün birinci tahlilidir. Bare Metal Orchestrator, CSP’lerin bugün – yüz binlerce sunucuya kadar – tüm bare-metal sunucularını tek bir merkezden yönetmesine imkan tanır.”

Son olarak Dell Technologies’in kuruluşlara dijital dönüşüm seyahatlerinde verdiği takviyesi hatırlatan Tosun, kelamlarını şöyle noktalıyor: “Özetlemek gerekirse Edge Computing, bir üretim alanındaki PLC’den, hareket halindeki bir araca yahut gemiye, maden alanına, Türkiye’de yüzlerce şubesi olan perakende kümelerinden, saha idaresi yapan kuruluşlara kadar birçok farklı kullanım alanıyla karşımıza çıkıyor. Tıpkı vakitte kuruluşlara ve hizmet sağlayıcılara bilgilerdeki kıymeti ortaya çıkarmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Bir kuruluş yanlışsız iş ortağıyla her noktada datalardan en yeterli formda yararlanabilir. Bizler de Dell Technologies olarak gerçek kıymet üreten on binlerce edge aygıtımız, farklı pazar ve iş yüklerine hazır tahlillerimizle kuruluşları Edge Computing vizyonunu gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Ekim 4 2022 Teknoloji

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir