Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

TBB Lideri: ‘Diploma makinesi’ hukuk fakültesi sorunu var


TBB Lideri: ‘Diploma makinesi’ hukuk fakültesi sorunu var

Sağkan, 2022-2023 İsimli Yılı Açılışı hasebiyle Yargıtay’da düzenlenen merasimde konuştu.

Türkiye Barolar Birliği liderlerinin evvelki isimli yıl açılış konuşmalarına bakıldığında, Türkiye’deki yargı alanına dair sıkıntıların köklerinin eskiye dayandığının görüleceğini belirten Sağkan, bu problemlerin ortadan kaldırılması için sistemli siyasetlerin üretilemediğini görmenin getirdiği hüzün ve tasayı yaşadıklarını söyledi.

Önceki devir baro liderlerinin isimli yıl açılış konuşmalarından örnekler veren Sağkan, “Adli yıl açılışlarında, yargı sistemindeki meseleleri lisana getirmek ve ülkemiz için yaklaşmakta olan tehlikelerin erken ihtarını vermek, kanundan doğan, hukuktan yükselen ve omuzlarımıza binen ağır fakat hayati sorumluluğumuzdur.” tabirlerini kullandı.

Erinç Sağkan, bugün yargı alanına ait Türkiye’deki en kıymetli başlığın, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması ile hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi olduğunu belirterek, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM), hakkında en çok dava açılan ve ihlal kararı verilen ülkeler ortasında sayıldığını aktardı.

AİHM ve Bakanlar Komitesi’nin, Türkiye’nin AİHM kararını uygulamaması nedeniyle, mahkeme tarihinde Azerbaycan’dan sonra ikinci sefer ihlal prosedürü başlattığını söyleyen Sağkan, “Bu çok ağır bir tablodur. Türkiye Barolar Birliği olarak AİHM kararlarının derhal uygulanmasını, hukukun üstünlüğü prensibinin, Anayasa’nın 90’ıncı hususu ile Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin 46 ve 19. unsurlarından doğan taahhütlerimizin gereği olarak gördüğümüzü söz etmek isterim.” diye konuştu.

-“Türkiye’de 167 bin 59 avukat, 29 bin 165 stajyer avukat var”

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, meslek sıkıntılarının artık katlanılamaz hale geldiğini, bugün Türkiye’de 167 bin 59 avukat, 29 bin 165 stajyer avukat bulunduğunu belirterek, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Gerçekleşen nicel artışın, mesleksel faaliyet alanlarının genişletilmesi bir yana, daha da daraltılmasıyla birlikte ortaya çıkan katlanılmaz gelir kaybı, telaffuz, hareket ve fiillerle mesleğin itibarsızlaştırılmasına dönük uğraş ile avukata dönük şiddetin artması mesleğimizi çok büyük bir tehdit altına sokmuştur. Bu ülkede ‘diploma makinesi’ hukuk fakültesi sorunu vardır. Sermayenin hukuka tercih edilmesine son verilmeli ve YÖK kararı ile bir gecede hiçbir münasebet gösterilmeden yine 125 bine düşürülen hukuk fakültesi muvaffakiyet sıralaması kaidesi acilen 50 bin hududuna yükseltilmelidir. Yeni tek bir hukuk fakültesi daha açılmamalı, mevcut fakültelerin nitelikli eğitim verebilmeleri için YÖK akreditasyonu şartları ile üniversite kontenjanları, muhtaçlık tahlilleri yapılmak suretiyle üniversiteler ve yargı erkinin tüm bileşenleriyle görüşülerek belirlenmelidir.”

Başkan Erinç Sağkan, tüm meslektaşlarının ekonomik meselelerinin tahlili için gerçek bir savunma ıslahatına gereksinim bulunduğunu da belirterek, “İlk adım, yakın vakitte Resmi Gazete’de yayınlanacak CMK mecburî müdafilik fiyat tarifesinin minimum fiyat ile eşitlenmesi suretiyle atılmalıdır.” dedi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 23 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir