Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

THY’den, İmamoğlu’nun Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları tezlerine ait açıklama


THY’den, İmamoğlu’nun Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları tezlerine ait açıklama

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği, Ekrem İmamoğlu’nun, 2009 yılından beri İBB ile yapılan mukavele çerçevesinde THY, DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş’nin kiracısı olduğu Hatice ve Fehime Sultan yalıları ile ilgili “Halkın malı olan yalılar, kim oldukları, ne oldukları, hangi aile mensubu oldukları belirli olmayan şahıslara peşkeş çekiliyor.” tezine ait açıklama yaptı.

THY, DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş’nin yalıların 2009 yılından bu yana kiracısı olduğu belirtilen açıklamada, “Şirketimizin iki ana ortağı: bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz THY (%50) ve DOCO İstanbul Catering Restaurant Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’dir (%49,997). Dünyanın en geniş uçuş ağına sahip olan havayolu şirketimiz THY başta olmak üzere havayolu firmalarına ikram hizmetleri sunmaktadır.” sözlerine yer verildi.

Ekrem İmamoğlu’nun, “3 yıl içinde restore edilecekti, 13 yıldır bitirilemedi.” savına da yanıt verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2009 yılındaki kira mukavelesine nazaran, yanmış ve yer yer yıkılmış vaziyetteki tarihi yalıların onarımının 3 yıl içinde bitirilmesi ve işletmeye açılması gerektiği doğrudur. Lakin, otel olarak turizme kazandırılacak tarihi yalıların gereksinimini karşılayacak otopark kapasitesi bulunmadığı için yalıların altına, deniz düzeyinin de altında ve İstanbul Boğazı’nın çabucak yanında bir yer altı otoparkı yapılması İBB tarafından talep edilmiş, böylesine güç ve maliyetli bir iş, mülk sahibi kamu otoritesi tarafından şirketimize yüklenmiş, 25 yıllık kira müddetinin 31 yıla çıkartılması karşılığında şirketimiz bu büyük yükün de altına girmiştir. Münasebetiyle, 3 yıl içinde hizmete açma yükümlülüğü ortadan kalkmıştır.”

Boğazın iki incisi ve kültür mirasının eşsiz iki örneği olan yalıların, bu niteliklerine uygun formda yangın ve yıkıntılardan sonra elde kalan ögeleri, milletlerarası en âlâ uygulama standartlarında korunarak ve aslına uygun halde rekonstrüksiyon çalışmaları yapılarak birinci günden beri ihya çalışmalarına devam edildiği belirtilen açıklamada, ihya ve inşa çalışmalarının beklenenden uzun sürmesinin nedenlerinin şunlar olduğu belirtildi:

“Her şeyden evvel, projede bulunmayan ve altından lakin kamunun kalkabileceği bir yatırım maliyeti olan deniz düzeyinin 5 kat altında bir yer altı otoparkı yapılması İBB tarafından istenmiş, bu yatırım şirketimize yüklenmiş, kültürel mirası ihya etmek ve Boğaz’a bir paha katmak anlayışıyla şirketimiz bu yükün altına girmiştir. Bulunan tarihi eser ve temel kalıntıları, Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Şurası’na bildirilmiş, kurumun karar ve talimatları beklenmiş, projede bulunmayan seyis meskeni, hamam üzere müştemilat yapıları da ihya edilerek asıllarına uygun olarak tekrar inşa edilmiştir.

– “13 yılda 130 milyon ABD dolarına yakın yatırım yapıldı”

Yalılarda, şirkete gelir getirici bir faaliyet başlamamış olmasına karşın, kira mukavelesinde öngörülen kira bedellerinin (aylık 3,6 milyon TL), öngörülen artışlar nizamlı olarak yapılarak hiçbir aksamaya yer verilmeden 13 yıldır ödenmeye devam edildiği aktarılan açıklamada, “Kamu ziyanı ile ne kastedildiğini anlamak mümkün değildir. Kira bedellerinin yanı sıra, kamuya ilişkin tarihi yapıtların ihyası ve deniz düzeyinin altına otopark inşası için şirketimizce 13 yılda 130 milyon ABD dolarına yakın bir yatırım yapılmıştır. Aslında kamusal bir kazanım olan bu yatırımdan kamu ziyanı diye bahsetmek hayret vericidir.” tabirlerine yer verildi.

THY ile İBB ortasındaki “Sözleşme mahkeme kararıyla feshedilmiştir.” tezine ait “Sözleşme mahkeme kararıyla feshedilmemiştir. Bilakis ortada şirketimiz aleyhine açılan bir fesih ve tahliye davası bile yoktur. Yalılar mevzuat gereği Vilayet Genel Meclisi kararı ile şirketimize verilmiş ve tekrar Vilayet Genel Meclisi kararı ile otopark yatırımı karşılığında kira mühleti uzatılmışken artık İstanbul Belediye Meclisinin rastgele bir fesih kararı olmadan, Sayın İBB Lideri talimatı ile şirketimiz yalılardan hukuksuz ve adapsız bir formda tahliye edilmek istenmektedir.” denildi.

Açıklamada, “İBB yetkilileri ve zabıtasının, ortada kira mukavelesinin feshi tarafında bir belediye meclisi kararı ve yalıların tahliyesi tarafında rastgele bir mahkeme kararı olmaksızın, İmamoğlu’nun talimatıyla hukuksuz ve adapsız biçimde şantiye basma teşebbüslerinde bulunmuş, ayrıyeten kabahat teşkil eden bu çeşit teşebbüslerin önlenmesi için şirket tarafından mahkemelerden alınan ihtiyati önlem kararları doğrultusunda yetkili kamu kurumlarına müracaat edildiği, yetkili kamu kurumlarının da bu cins fiili müdahale ve mütecaviz hareketlere müsaade edilmemesi için gerekli önlemleri almıştır. Kamu kurumlarının karşı karşıya gelmesi değil, Sayın İBB Lideri’nin kanuna ve kamu nizamına karşı gelmesi kelam mevzusudur.” görüşüne yer verildi.

İmamoğlu’nun “9 aydır sabrediyoruz, uzlaşma için tahlil arıyoruz.” kelamlarına ait, “İBB’nin 9 aydır sabretmesinden değil, şirketimizin 13 yıllık emeği ve 130 milyon ABD dolarına yakın kamu faydası taşıyan yatırımını 9 aydır gasbedememiş olmasından kelam edilebilir. Çünkü, İBB tarafından hiçbir vakit bir uzlaşma teşebbüsü olmamış, şantiyemizin elektriği, suyu kesilmiş, müdafaa levhaları ve ofis kısımları yıkılmış, şantiye alanı tekraren zorbalıkla basılmaya çalışılmıştır. Bu teşebbüsler üzerine şirketimiz tarafından İBB’ye bir yazı yazılarak görüşme ve toplantı talep edilmiş, fakat İBB tarafından şirketimize yanıt dahi verilmemiştir.”

Söz konusu savlara karşılık verilen açıklamanın sonunda THY’nin de İBB idaresinden karşılık beklediği sorular olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“3 sorunun yanıtını da şirketimiz kamuoyu önünde Sayın İBB Lideri’nden beklemektedir;

Sayın İBB Lideri açıklamasında yalılarla ilgili bir değerleme yaptırdıklarını ve 7 milyar TL değerleme sonucu aldıklarını söz etmiştir. İBB, 2040 yılına kadar kiracısı olan yalılar için bu değerleme çalışmasını hangi emelle yaptırmıştır? Hangi yabancı yatırımcılarla görüşmüştür?

İBB, yalıları satmak için mevzuat gereği ilgili bakanlıktan müsaade almak zorundadır. İBB, yalıları satmak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığna ya da Kültür ve Turizm Bakanlığına bir müracaatta bulunmuş mudur?

Yarısı devlete ve yarısı borsa yatırımcısı halka ilişkin olan THY’nin bir iştiraki olan şirketimiz 13 yıl emek vermiş ve 130 milyon ABD dolarına yakın maliyetine katlanmış ve nihayet 2023 yılında gelir getirici faaliyetlerine başlayacakken bu emek ve yatırıma el koyup yabancı şirketlere tahsis etmek 17 milyon İstanbullunun hakkını korumak mıdır?”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 27 2022 , , , , Haberler

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir