Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Toplumsal konut projesi ve arsa dayanakları dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak


Toplumsal konut projesi ve arsa dayanakları dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak

– Konut kesiminde arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltmayı amaçlayan toplumsal konut projesi ve arsa dayanakları dar gelirli vatandaşların mesken sahibi olmasına imkan sağlayacak.

AA muhabirinin, 2023-2025 yıllarına ait Orta Vadeli Program’dan (OVP) yaptığı derlemeye nazaran, program devrinde fiyat artışlarını etkileyen tüm ögelerle çaba edilerek enflasyonun tek haneli düzeylere düşürülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda programda bir dizi siyaset ve önlem açıklandı.

Buna nazaran, salgın devrinde daralan konut arzının süratle arttırılmasına, kira ve konut fiyatlarının düşürülmesine ve inşaat kesiminin canlandırılmasına katkı sağlanmasına yönelik olarak yeni toplumsal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak.

Konut kesiminde arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltacak formda kentlerin daha sağlıklı yapılaşma şartlarının sağlanması ve arsa maliyetlerinin azaltılması maksadıyla planlı, altyapısı tamamlanmış toplumsal donatı alanlarına sahip Hazine yerleri mesken yapmak isteyen vatandaşlara sunulacak.

– Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağını başlatıyoruz.” tabiriyle duyurduğu projenin ayrıntıları gelecek hafta aşikâr olacak. Proje, vatandaşların kira öder üzere taksitlerle, mahallî ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilmiş konut projeleriyle konut sahibi olmasını amaçlıyor. Sıfır atık uyumlu, güç verimli, iklim dostu gereçlerle yapılacak konut projelerinin tamamında yenilenebilir güç sistemleri kullanılacak.

– “Düşük oranda tahsis edilen yerlerin konut maliyetlerini düşüreceğini düşünüyorum”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Lideri Tahir Tellioğlu, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, toplumsal konut projesi ve konutta arsa takviyelerinin dala olumlu katkı yapacağını söyledi.

Bu projelere kendilerinin de takviye sağlayacağını tabir eden Tellioğlu, “Türkiye’de ortalama konut maliyetinin yarısını arsa maliyetleri oluşturuyor. Düşük oranda tahsis edilen yerlerin konut maliyetlerini düşüreceğini düşünüyorum. Uygun arsa tahsis edilip maliyet düştüğü anda biz de üyelerimizden bunu fiyatlara yansıtmalarını talep edeceğiz. ” değerlendirmesinde bulundu.

– “Konut metrekare alt hududu daha aşağı çekilsin”

Tellioğlu, takviyenin kapsamının daha da genişletebileceğine dikkati çekerek kelamlarına söyle devam etti:

“Konutların imar nitelikleri değiştirilebilir. Ankara başta olmak üzere birtakım bölgelerde, konut metrekare alt hududu yüksek tutuluyor. Bu çeşit değişiklikleri de dal olarak talep ediyoruz. Örnek olarak, kimi bölgelerin imar plan notlarında taban 150 metrekare daire sonu koyuyor. Bunları düzenlemek lazım. 150 metrekare bir konut büyük bir konut. Türkiye’de inşaat maliyetlerinin artışı ve ailelerin sosyolojik durumu münasebetiyle iki artı bir (2+1), ortalama 80-85 metrekare konutlara eğilim daha fazla. Yüksek metrekareli konutlar hem müteahhitler hem de mesken alacaklar için mağduriyet yaratıyor. Konut alacaklar kendilerine uygun daire bulamadıklarından büyük konutları almak zorunda kalıyor. Ayrıyeten büyük metrekareli meskenlerin inşaat, ısınma ve soğutma maliyetleri de yüksek oluyor. Bölüm olarak konut metrekare alt sonunun daha aşağı çekilmesini istiyoruz”

– Dar gelirli vatandaşların mesken sahibi olması kolaylaşacak

Kerem Nükte Gayrimenkul Ankara Yöneticisi Muhammet Dinç de yeni geliştirilecek toplumsal konut projesinin dar gelirli vatandaşların mesken sahibi olmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Son periyotta yaşanan arz ve talep dengesizliği ve artan maliyetler hasebiyle dar gelirlinin konuta erişiminin zorlaştığına dikkati çeken Dinç, “Bu projeyle birçok dar gelirlinin mesken sahibi olabilmesinin önü açılmış olacak. Toplumsal konutlarda fiyat avantajının olması konut sahibi olmayı kolaylaştıracak. Ayrıyeten ödeme kolaylıklarının da sağlanması çok değerli. Dar gelirlinin bankaya gitmeden uzun vadeli mesken sahibi olabilme imkanı büyük avantaj sağlayacaktır.” sözlerini kullandı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir