Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Türk Kızılay ‘her konutta bir birinci yardımcı’ yetiştirilmesi çalışmasına sürat verecek


Türk Kızılay ‘her konutta bir birinci yardımcı’ yetiştirilmesi çalışmasına sürat verecek

– Türk Kızılay tarafından kaza ve kriz anlarında müdahale yapabilecek sertifikalı “ilk yardımcı” yetiştirmek için 23 vilayette başlatılan “Her konutta bir birinci yardımcı” projesi yurt genelinde yaygınlaştırılacak.

Türk Kızılay, “10 Eylül Dünya Birinci Yardım Günü” hasebiyle birinci yardımın hayat kurtarmadaki değerine yönelik farkındalığı artırmak için bu yılki temasını “Yaşam Uzunluğu Birinci Yardım Öğren” olarak belirledi.

Savaştaki askerlere birinci yardım ve sıhhat eğitimi vermek maksadıyla 1868’de “Hilal-i Ahmer” ismiyle kurulan Türk Kızılay, son 10 yılda toplumun bilhassa birinci yardım konusunda bilinçlenmesi için çok sayıda kurs açtı.

Bu doğrultuda kaza ve kriz anlarında müdahale yapabilecek sertifikalı birinci yardımcı yetiştirmek için 2019’da başlatılan “Her meskende bir birinci yardımcı” projesiyle 23 vilayette eğitimler verildi.

Proje kapsamında düzenlenen 16 saatlik eğitimlere katılanlar, teorik ve pratik imtihanların akabinde “ilk yardımcı sertifikası” ve kimlik kartı almaya hak kazandı.

60 bin kişinin sertifika ile kimlik kartı almaya hak kazandığı ve Kovid-19 sürecinde yürütülmesine orta verilmek zorunda kalınan projenin, yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Türk Kızılay, son 10 yılda 236 bin 999 şahsa sertifikalı birinci yardım, 587 bin 702 şahsa ise yüz yüze bilgilendirme eğitimleri verdi.

– 1200’e yakın görevliyle birinci yardım eğitimleri yapılıyor

Türk Kızılay Toplumsal Hizmetler Genel Müdürü Dr. Gazi Alataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 vilayetteki 35 merkezde birinci yardım eğitimleri yapıldığını belirtti.

Alataş, eğitimlerin iş yerlerinde çalışanlara ve talep edenlere verildiğine işaret ederek, “200’e yakın eğitimcimiz var, muhtaçlık olduğunda dışarıdan çağırabildiğimiz ve mukavelemiz olan 1000 kadar eğitimciyle eğitim faaliyetlerini yürütüyoruz.” bilgisini verdi.

– “Her konutta bir birinci yardımcı” eğitimlerinde düzenleme

Alataş, “Her meskende bir birinci yardımcı” sloganıyla 2019’da başlatılan projenin eğitimlerinin eğitimlerin yüz yüze olması gerektiğini aktararak, şöyle dedi:

“Çünkü maket üzerinde gösterilen eğitimler. Bu sene bunu tekrar hızlandıracağız ve gayemiz, her konutta bir birinci yardımcı. Bunun için sertifikalı eğitimden daha çok iştirakçi eğitimi dediğimiz 2 saatlik kısa eğitimlerle tüm halka ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için yaygın bir kampanya başlatacağız.

Bu mevzuda bir dayanak ve fon bulabilirsek, köy köy, kasaba kasaba, kahve kahve, okul okul gezip 550’den fazla olan şubelerimizin de takviyesiyle birinci yardım şuuru, birinci yardım anlayışı yaklaşımını tüm ülkeye yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında Kovid-19 öncesinde 60 bin şahsa eğitim vermiştik fakat pandemi başlayınca süreç maalesef aksadı. Bu yıldan sonra süratli bir halde başlayacağız.”

Alataş, kampanyanın şubelerde sürdürüleceğini fakat eğitim verilen Türk Kızılay gönüllülerinin yer alacağı 2 kişilik takımlarla vatandaşlara yerinde eğitim sunulacağını bildirerek, her ilin nüfus, sosyo-demografik ve coğrafik dağılımı üzere özelliklerine nazaran çalışma yürütüleceğini söyledi.

– Son periyotlardaki kazalar, birinci yardım eğitimlerini gündeme getirdi

Son periyotta meydana gelen kazaların birinci yardım eğitimlerinin ehemmiyetini gündeme getirdiğini lisana getiren Alataş, eğitimlerde kaza anında yapılması ve yapılmaması gerekenlerin paylaşıldığını aktardı.

Alataş, birinci yardım şuurunun halkın tamamında oluşması gerektiğini vurgulayarak, kursların müracaat sayısına nazaran açıldığını ve sınıf mevcudunun 7’den az, 14’ten fazla olmadığını aktardı.

Alataş, “Sınıf mevcudu ortalama 10 kişi derseniz, yılda 25 bin bireye eğitim verdiğimizi düşünürsek yılda 2 bin 500 kurs açtığımız söylenebilir.” tabirini kullandı.

Türk Kızılayın 200 bin gönüllüsü bulunduğunu ve bunların 80 binin faal olduğunu bildiren Alataş, birinci yardım temel uygulamalarına ait “www.kizilay.org.tr” internet adresinden bilgi alınabileceğini kaydetti.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir