Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri Dalga Dalga Yayılacak


Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri Dalga Dalga Yayılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin memleketler arası marka pahasına katkıda bulunmak maksadıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, beş kentte çok daha kapsayıcı etkinliklerle bir defa daha kapılarını açıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 16 Eylül-23 Ekim tarihleri ortasında İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da yapılacak şenlikleri yaygınlaştıracaklarını belirtti. Ersoy, “Dünyada bu kadar geniş çapta yapılan seçkin kültür ve sanat etkinliklerinden biriyiz. Kültür sanat coşkumuzu bu beş kentimizden tüm Türkiye’ye dalga dalga yayacağız. Şenlik kapsamında oluşturduğumuz kültür rotalarımızla kentlerimizi özgün cazibe merkezlerine dönüştüreceğiz” dedi.

Üç yıl süren hummalı bir çalışmanın akabinde birinci defa geçen yıl Beyoğlu Kültür Yolu ismiyle düzenlenen ve bu yıl Başşehir Kültür Yolu rotasıyla genişleyen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, bu kere beş vilayette birden çok daha kapsayıcı ve yaygın etkinliklerle eşsiz bir kültür sanat tecrübesi yaşatacak. 16 Eylül-23 Ekim tarihleri ortasında İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da düzenlenecek şenliklerde, sanattan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun 3000’den fazla aktiflik, 15.000’e yakın sanatçı ile Türkiye kültür ve sanata doyacak.

“Kültür rotalarını ayağa kaldırıyor, kültür ve sanatı ulaşılabilir kılıyoruz”

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, dünyada örneği az görülen, milletlerarası seyahatlerde belirleyici olan ve önemli ziyaretçi kitlelerini cezbeden bir kültür sanat şenliği düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Ülkemizin sahip olduğu kültürel mirası dünya vitrinine taşımak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri ile hem kentlerimizin kültür rotalarını ayağa kaldırıyor hem de kültür ve sanatı herkes için ulaşılabilir kılıyoruz. Geçen yıl Beyoğlu Kültür Yolu ile başlattığımız şenlik coşkumuzu, bu kere beş vilayetimizde birden, çok daha kapsayıcı ve yaygın etkinliklerle daha geniş kitlelere ulaştıracağız. Bu kentlerimize gelecek yıl İzmir’imizi de ekleyeceğiz. Ayrıyeten Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı da Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu hoş şenliği, daha güzel noktalara el birliği ile taşıyacağız. Aklımızda farklı kentlerimiz de var. Kentlerimizi marka yapmak istiyorsak, turizmde rekabetçi olmak istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu arkeolojik değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz. Kültür alanında harika varlıklara sahibiz, kâfi ki bunları destekleyelim ve tanıtımını da en yeterli halde yapalım.”

“Festival ruhunu kalıcı hale getiriyoruz”

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin kentlerin kültürel, mimari ve tarihi miraslarına rotalarla dikkat çektiğini belirten Bakan Ersoy, kültür rotalarında yapılan çalışmaların etkinlikler kadar değerli olduğunun altını çizdi. Şenlik rotalarındaki yerlere yeni bir ruh kattıklarını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Şehirlerimizdeki kültür rotalarını oluştururken, kültürel kıymete sahip yerlerimizi yine elden geçiriyor ve restore ediyoruz. Bunu yaparken de o rotada yer alan galerilerden vakıflara, araştırma kurumlarından antikacılara herkesi sürece dahil ederek, bir kültür sanat ekosistemi yaratıyoruz. Bu rotalarda şenlikler sona erse de şenlik ruhu kalıcı oluyor ve kültür sanat yatırımları, projeleri devam ediyor. Biz de zati tam olarak bunu hedefliyoruz. Ön plana çıkardığımız tarihi ve kültürel ögeler son derece özgün cazibe merkezlerine dönüşüyor” dedi.

Bir ayı aşkın bir müddete yayılan şenlikler, 7’den 70’e herkesi mimariden edebiyata, fotoğraftan müziğe, dizayndan tiyatroya farklı disiplinlerden çok sayıda sanat aktifliğiyle buluşturacak. Şenliklerde biletli aktifliklerin yanı sıra pek çok fiyatsız aktiflik de var. Şenlik boyunca çocuklar ve çocuklu aileler için özel aktifliklerin yanı sıra gastronomiyle ilgili ilgi uyandıracak çalışmalara da imza atılacak.

Video mapping ile Troya efsanesi canlanıyor

16-25 Eylül tarihleri ortasında Çanakkale’de gerçekleşecek Troya Kültür Yolu Şenliği, stant, konser, söyleşi ve atölyelerden oluşan 100’den fazla aktifliği sanatseverlerle buluşturacak. 40’tan fazla yerde yapılacak etkinliklerde 1000’den fazla sanatçı yer alacak. Troya, Lidya, Roma, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin izlerini taşıyan Çanakkale, tüm Çanakkalelilere ve Boğaz’a yolu düşen herkese 10 gün boyunca birbirinden farklı tecrübeler yaşatacak.

Çanakkaleliler ve bölge halkı, Genel Sanat Direktörlüğünü Mustafa Erdoğan’ın yaptığı, Anadolu Ateşi “Troya” Gösterisi’ni Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi’nde izleme fırsatı bulacak. Birebir vakitte Troya Müzesi’nde yapılacak Troya efsanesi görüntü mapping gösterisi de izleyicilere görsel şölen yaşatacak. Devlet Opera ve Balesi’nin 3 tenor konseri ile Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu Paylı Mükemmeller Kumpanyası müzikali, Anadolu Hamidiye Tabyası Açık Hava Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak. Dünya prömiyerini geçen yıl 74’üncü Cannes Sinema Festivali’nde yapan “Bağlılık Hasan” sineması, Direktör Semih Kaplanoğlu ile yapılacak söyleşinin akabinde Çanakkale Deniz Müzesi’nde gösterilecek. Çanakkale destanıyla ilgili pek çok sinema gösteriminin yapılacağı şenlikte Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nin açılışı da gerçekleştirilecek.

Beyoğlu’nda kültür yolu coşkusu 23 gün sürecek

1-23 Ekim tarihleri ortasında tıpkı anda hem Beyoğlu hem Başşehir şenlikleri düzenlenecek. Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği’nde 46 başka yerde 6000’den fazla sanatçı, 1000’den fazla aktiflikte sanatseverlerle buluşacak. Şenliğin kalbi olan AKM, tüm salonlarıyla İstanbul halkının kültür sanat seyahatine eşlik edecek. Bu yıl mayıs ayında Başşehir Kültür Yolu kapsamında konser veren dünyaca ünlü İspanyol müzisyen Buika, bu sefer de Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında AKM Opera Salonu’nda müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. AKM Opera Salonu’nda Buika’nın müziklerinin yanı sıra ünlü sanatçı Yavuz Bingöl ile İranlı sanatçı Ali İstek Ghorbani’nin birlikte verecekleri konserle de halk müziği ezgileri sanatseverlere ulaşacak. AKM Galeri’de ise İhtilal Erbil’in ferdî standı sanatseverlerle buluşacak.

Ünlü edebiyatçıların el yazmaları sanatseverlerle buluşacak

Festival kapsamındaki kültür rotalarında gündüzden geceye uzanan bir dizi aktiflik hayata geçirilecek. Şenliğin en argümanlı stantlarından biri, Tophane-i Amire Tek Kubbe’de açılacak. Ortalarında Behçet Necatigil, Oğuz Atay, Tomris Uyar ve Orhan Pamuk’un da bulunduğu edebiyatçıların el yazmalarından oluşan bir stant sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi kült sinemaların direktörü Stanley Kubrick standına konut sahipliği yapacak. Çukurcumada ise antika şenliği ve müzayedeler düzenlenecek. Beyoğlu Kültür Yolu Projesi kapsamında yenilenen Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisi, amatör ya da profesyonel tüm fotoğraf severlere açık olan fotomaraton aktifliğinin standından çocukları da kapsayan fotoğrafçılık atölyelerine farklı buluşmalara sahne olacak. Fesitival programında yer alan Kukla Şenliği, çocuk tiyatroları ve çocuk atölyeleriyle çocuklar da şenliğin tadını çıkaracak.

Göbeklitepe Operası Ankaralılar ile buluşuyor

Başkent Kültür Yolu da doyumsuz bir kültür ve sanat ortamı sunacak. Ankara kadar esaslı bir geçmişe sahip olan Ulus semti ve etrafındaki tarihi ve kültürel yerleri içine alan 5.7 kilometrelik bir güzergâhta 70 farklı noktada 5000’e yakın sanatkarın iştirakiyle 500’den fazla aktiflik gerçekleşecek. Ankaralılar ve etraf vilayetlerdeki sanatseverler konserlerden stantlara, spor karşılaşmalarından söyleşilere, 23 gün boyunca eşsiz bir kültür sanat tecrübesi yaşayacak. Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’den ilham alan Göbeklitepe Operası, Büyük Tiyatro’da Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.

CSO ADA ANKARA, şenliğin de merkezi

Başkentin kültür ve sanat adası CSO ADA ANKARA, şenlik boyunca birbirinden özel etkinliklere mesken sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve Devlet Çoksesli Korosu’nun sahneye taşıyacağı Carmina Burana konserinden Birleşmiş Milletler özel konserine, İngiliz müzikçi Yusuf İslam konserinden dünyanın en güzel soul rock müziği yorumcularından biri olarak gösterilen ve Müslüman olmasının akabinde Türkiye’ye yerleşen ABD’li sanatçı Della Miles konserine pek çok aktiflik CSO ADA ANKARA salonlarında sanatseverlerle buluşacak.

CerModern Ankara Caz Festivali’ne, Büyük Tiyatro Carmen balesine, Ankara Mevlevihanesi ise Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’na kapılarını açacak. Tiftik Evi’nde genç sanatkarların NFT standı, dijital sanata yeni bir boyut getirecek. Çocuk olimpiyatlarının yapılacağı Roma Hamamı’nda birebir vakitte okçuluk eğitimden antik devir ekmek üretimine uzanan bir dizi faaliyet gerçekleştirilecek. Senfoni ile Neşet Ertaş türküleri, Müslüm Gürses, Barış Manço ve Cem Karaca müzikleri da şenliğin unutulmaz anlarından olacak. Şenlik coşkusu, Ankara’nın başşehir oluşunun 99’uncu yılı nedeniyle 13 Ekim’de yapılacak Seymen alayı kutlamalarıyla katlanacak.

Kapadokya’nın balonları Mezopotamya’da

8-16 Ekim tarihleri ortasında Diyarbakır Sur Kültür Yolu’ndan barış güvercinleri uçurulacak. 2000’den fazla sanatçı ve 500 aktiflikle Türkiye’nin kültür sanat zenginliği Diyarbakır’dan dünyaya taşınacak. Dengbejlerden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Türkçe, Kürtçe, Ermenice müziklerden eyvan gecelerine tüm bedeller tek bir şenlikte buluşacak.

Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’da uçuş yapacak, Keçiburnu Terası’ndan gökyüzü müşahede aktifliğiyle şenlik rengarenk bir hal alacak. Çalışmalarıyla tüm dünyada büyük ilgi gören Refik Anadol’un Rönesans yapıtlarıyla hazırladığı dijital enstalasyonu “Renaissance Dreams” Saint George Sanat Merkezi’nde, ressam İsmail Acar’ın standı Surp Giragos Kilisesi’nde ziyaretçileriyle buluşacak. Miras sohbetleri, fotoğraf ve fotoğraf stantları, çocuk atölyeleri, şiir dinletileri, gastronomi buluşmaları, tiyatro ve dans şovları ziyaretçilere eşsiz bir dokuz gün yaşatacak.

Dünyadaki mistik müziklerin buluşma noktası

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ne dahil edilen 19’uncu Milletlerarası Konya Mistik Müzik Şenliği de sanatseverleri farklı dünyalara götürecek. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 815’inci doğum yılı aktiflikleri kapsamında 22-30 Eylül tarihleri ortasında yapılacak şenlikte, Türkiye’den sanatçı Cengiz Özkan’ın yanı sıra İspanya’dan müzisyen Jordi Savall, Mısır’dan El-Hadra Ensemble, Azerbaycan’dan Teyyub Aslanov, Almanya’dan Pera Ensemble, Özbekistan’dan Nasiba Abdullayeva, Hindistan’dan Dhruv Sangari ve İran’dan Hesameddin Seraj, Selçuklu Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.

Dünyanın çeşitli yerlerine ilişkin mistik müziklerin buluşma noktası haline gelen şenlikte, Konyalılar ve etraf vilayetlerde yaşayanlar açık hava konserleriyle de müziğe doyacak. Müziğin tesirli gücü sayesinde farklı inanış ve kültürleri en çarpıcı taraflarıyla öne çıkaran şenlikte, Mevlana Meydanı’ndan tekke musikisinin, Merkez Tren Garı’ndan mehter grubunun sesi yükselecek. Mevlana Müzesi, “Ayin-i Şerif” olarak isimlendirilen sema ayinine mesken sahipliği yapacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


admin Eylül 29 2022 Kültür sanat

Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir