Sohbetin en güzel ve en tatlı ortamına sizde eşlik edip, tadını çıkartabilirsiniz.

Sohbete Bağlan


Masaüstü üzerinden bağlanmak
için mIRC İndir.

YÖK Liderinden Bosna Hersek üniversitelerinin denklikleri ile ilgili açıklama


YÖK Liderinden Bosna Hersek üniversitelerinin denklikleri ile ilgili açıklama

YÖK’ten yapılan açıklamaya nazaran, Özvar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna-Hersek ve Sırbistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, iki ülkenin yükseköğretim alanındaki yetkilileri ile ikili görüşmelerde bulundu.

Öte yandan Bosna Hersek’te Milletlerarası Saraybosna Üniversitesi’nde BalkaNA Youtube kanalına konuk olan Özvar, yükseköğretim alanında Türkiye ile Balkan ülkeleri ortasında geçmişe dayanan bağların bulunduğuna işaret etti.

Üniversiteler kanalıyla yapılacak iş birliklerinin bilim diplomasisi yoluyla gerek bölge barışına gerek ülke halklarına gerekse ülkeler ortası ilgilere kıymetli katkılar sağlayacağını vurgulayan Özvar, YÖK olarak, Türkiye ile Balkan ülkeleri ortasında üniversiteler nezdindeki bağlantıların daha da derinleştirilmesi istediklerini lisana getirdi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesine ait değerlendirmesi sorulan Özvar, “Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile Türk üniversitelerinin karşılıklı birlikte ikili diploma yöntemi, öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğini hızlandıracak iş birliklerine sıcak bakıyoruz. Birtakım üniversitelerimiz, Milletlerarası Saraybosna Üniversitesi ile ikili diploma programıyla yalnızca Türk vatandaşlarına değil tıpkı vakitte burada okuyan Bosnalı öğrencilere de hizmet etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Denklikte kaybedilen vaktin en değerli sebeplerinden bir tanesi yanıtın uzaması”

Üniversite denkliği konusundaki soruya karşılık veren Özvar, bu mevzuda çok kıymetli adımlar atıldığını ve denklik müracaatında bulunmak isteyenlerin yurt içinden yahut dışından Ankara’ya gelmelerine gerek kalmadan internet üzerinden müracaatta bulunabildiklerini anlattı.

İnternet üzerinden yapılan müracaatların inceleme süreçlerine değinen Özvar, özgün evrakların YÖK’e ulaşmasının akabinde sürecin süratli bir halde devam ettiğini söyledi.

Tanınmış bir ülkeden ve üniversiteden müracaat geldiğinde 1-1,5 ay içerisinde sürecin tamamlandığını aktaran Özvar, “Eğer mezun olunan ülkeden evrak gecikirse işte o vakit öğrencinin denklik başvurusu biraz gecikmiş oluyor. Hasebiyle bizdeki sürat olağanüstü yüksek. Denklikte kaybedilen vaktin en kıymetli sebeplerinden bir tanesi ilgili mezun olunan üniversiteden gelecek yanıtın uzaması.” açıklamasında bulundu.

Denklik sürecinde, üniversitenin tanınırlığının ehemmiyetini vurgulayan Özvar, şunları kaydetti:

“Öğrenci kardeşlerime şunu söylemek isterim, YÖK’ün tanıdığı üniversiteler listesi içinde yer almayan üniversitelere gidip okuduğunuz takdirde Türkiye’ye dönüşte yahut Türkiye’ye ziyarette bir denklik talebinde bulunursanız önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yükseköğretim Heyeti, Türkiye ile mutabakat yapmış, denklikleri karşılıklı olarak tanınmış üniversitelere denklik vermektedir, onun dışında vermemektedir. Denklik listesinde Türkiye tarafından denkliği kabul edilip edilmediğini, öğrencilerimiz daha oraya okumaya gitmeden kesinlikle denetim etmelidirler.”

Bazı aracı şirketlerin öğrencileri üniversitelere götürüp “merak etmeyin denkliğinizi hallederiz” üzere kelamlarının bulunduğunu tabir eden Özvar, “Tavsiyem bunlara asla, kata kanmasınlar. e-Devlet yahut YÖK’ün sayfalarından bütün ülkeler ve onlardaki tanınan üniversitelerin listeleri yer alıyor. Oradan kesinlikle bakarak bunu yapmalılar.” ikazında bulundu.

YÖK Lideri Özvar, “Türkiye’de son günlerde denklikte 10 binlerce, 100 binlerce insan bekliyormuş diye tabir ediliyor. Türkiye’de denklikte bekleme yok. Bunların sayısı 10 binin altında. O da çok olağan, müracaatlar o kadar çok oluyor ki biz bunları aylık olarak eritiyoruz.” bilgisini verdi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ ÇABUCAK GÖR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Sık Sorulan Sorular


Biz Kimiz ?
Biz yenilikci bir sohbet odasıyız, Kısacasi biz her daim ileri görüşlü davranan, saglam adımlarla kullanıcılarııza her daim güzel bir hizmet ve sohbet ortamı sunmayı düşünen bir adresiz..
Neden Biz ?
Çünkü amacımız sizin için en iyi ortamı ve arkadaşları kazanmanız için yardımcı olmak, daha iyi her daim nasıl yaparız onu düşünüyoruz.

IRC Komutları


Sohbete Nasıl Girerim ?
Mevcut Sayfada Sohbet Bağlan kısmında rumuzunuzu girip baglan basarak giriş yapabilirsiniz.
Nick Nasıl Kayıt Ederim ?
Sunucu giriş yapip kayıtsız rumuzunuz oldugundan emin olduktan sonra -/ns register - seklinde komut ile kayıt yapabilirsiniz.

Copyright 2021 © Tüm hakları saklıdır. Tasarım: burakkk

Sitemiz Google ve diger arama motorlarında tatli chat tatli sohbet tatli chat sohbet mobil sohbet Gibi kelimelerde hizmet vermektedir